Akwarium kostka 40x40x40

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Danio perłowy (Galaxy) jest wrazliwy na wyzsze stezenia azotanów i nagłe skoki parametrow .Musisz o tym pamietac
Polują takze na potomstwo krewetek (ale moze to i dobrze )

Krewetki z rodzaju Neocaridina

Otoskow 6 szt
Galaxy 10 szt

PS Podloze w akwarium jest bardzo wazne i nie spelnia tylko funkcji ozdobnej.Co do ziemi to nie jest tak ze tylko jest potrzebna dla roslin pobierajacych pokarm przez korzenie bo uwalnia tez skladniki odzywcze do slupa wody wiec zaopatruje wszystkie rosliny .Nie kaze ci dawac ziemi ale pisze w sensie wyjasnienia .A z tymi strefami beztlenowymi to jest tez inna bajka ale nie chce sie juz rozpisywac tutaj na ten temat

Przy akwarium z niewielką iloscią podloza (lub w ogole bez) oraz malą iloscią lub wcale bez szybkorosnących roslin musisz postawic na wydajniejszą filtracje biologiczną .Glownie chodzi o duzo miejsca dla bakterii nitryfikacyjnych

I odwrotnie : W akwarium gdzie jest duzo podloza i roslin szybkorosnacych moze nie byc filtra wcale (bo filtrem jest podloze i rosliny)
Oczywiscie jest tez to uzaleznione od wielkosci obsady

Jakie masz temp latem w pokoju? I Galaxy i tym bardziej otoski nie lubią zbyt wysokich
KPAR86
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2022 23:06

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: KPAR86 »

Zaczynając jaka mam temperaturę latem w pokoju to jest tak około 27 stopni ale to musi być już na dworze upał kilka dni.
To jakie podłoże kupić aktywne o ciemnym zabarwieniu bo już zgłupiałem. Wpadłem na jeden pomysł żeby zrobić obok korzenia jakiś mały trawniczek. Jaka byś polecił roślinę jeśli chodzi o trawnik tak żeby nie wymagała nawożenia CO2 no chyba że wszystkie wymagają CO2. Na pewno jakieś błędy popełnię ale muszę na tych błędach się uczyć i wyciągać wnioski.
Dlatego chciałem kupić filtr kubełkowy Fluval207. Co do Edena 511 to trochę jest lipa z podnoszeniem wody. Chodzi mi o to jakby był w szafce i miał wodę podnosić do metra w górę w wężyku do akwarium to może mieć problem.
Nie chcę pchać się w akwarystykę trudna. Akwarium musi mi dawać dużo satysfakcji z jego prowadzenia i być jak to tylko możliwe łatwe w jego utrzymaniu. Jak już dojdę do wprawy to wejdę poziom wyżej. Czytałem wszystkie posty w moim temacie i dowiedziałem się nowych informacji o zakładaniu akwarium tylko został problem z podłożem jakie tu wybrać????🤔🤔🤔🤔🤔
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Zawsze mozesz wiatrak ustawic na tafle wody to ze 1.5-2 C powinno ci zbic temp .
Jak jest za gorąco powinienes tez napowietrzac wode (W wodzie cieplejszej rozpuszcza sie mniej tlenu)

Jedni sa zwolennikami podloza aktywnego inni wrecz przeciwnie .Ja naleze do tych drugich .Wiec musisz zrobic tak jak ty uwazasz

Wg mnie najłatwiej z Echinodorus Tennelus https://www.invital.pl/echinodorus-tenellus

W takim razie skoro o podnoszenie slupa wody chodzi to wybierz taki ktory da rade .Kazdy bedzie dobry tak naprawde lub jak pisalem moze nawet nie byc go wcale .Wszystko zalezy jak chcesz prowadzic akwarium .A przeplywowego nie chcesz?

Najłatwiejsze zdecydowanie jest akwarium LT moze byc bez ziemi jak sie boisz . Zwykly zwir wzbogacony kulkami glinianymi ktore wkladasz w poblize korzeni roslin . Pamietaj ze najławiej limitowac swiatlo i od niego wszystko zalezy
Im wiecej swiatła tym wszystko szybciej rosnie a wiec i szybciej zuzywa skladniki
Im mniej tym wolniej
Przy roslinach niewymagających nie musi byc duzo swiatla a wiec i nie musisz nawozic do slupa wody (chyba ze bedą wybitne braki czegos ktore zauwazysz np zelazo lub najczesciej potas ) a takze podawac CO2 w formie gazu .Mozesz dac troche w formie plynnej

Tez jestem zdania ze akwarium ma cieszyc przede wszystkim .

Pytaj i bedziemy ci odpowiadac

Co do podloza to sa plusy i minusy . Przede wszystkim aktywne szybko sie konczy a na wodzie kranowej jeszcze szybciej .Niektore aktywne mają malo zlepiacza i sie po czasie rozpadają . Plusy ze pomaga utrzymac okreslone parametry np przy hodowli wymagających krewetek

Sa jeszcze substraty na bazie ziemi

Najpierw wybierz jakie ma byc podloze aktywne czy nie a potem sie bedzie szukalo odpowiedniego
KPAR86
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2022 23:06

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: KPAR86 »

Cześć odzywam się dopiero po miesiącu przerwy spowodowane życiem prywatnym. Powracając do tematu kostki 40x40x40 65 litrów to też miałem chwilę na przemyślenia jak urządzić zbiornik i go wyposażyć a więc tak:
1. Filtr kaskadowy Aquael Versamax 3
2. Oświetlenie to belka Aquael Leddy Slim Duo Sunny Plant&Night 16W.
3. Akwarium kostka 40x40x40 65 litrów Mitoja Glas Opti Float 6mm grubość ścianki.
4. Grzałka Aquael z termostatem.
5.Wkład biologiczny do filtra to Seachem Matrix
6. Substrat podżwirowy JBL AquaBasic Plus
7. Czarny żwirek do tego.
8. Rośliny do tego to na korzeniu będzie Anubias Bucefalandra i trochę mchu. Na pierwszy plan pójdzie cryptokoryna parva.

I teraz mam pytanie jakie roślinki wziąć na drugi i trzeci plan? muszą być łatwe w uprawie mało wymagające i tak żeby nie było za dużo nie chce mieć w akwarium dżungli.
Ile wsypać tego substratu podżwirowego? bo nie wiem czy mi starczy worek 5litrowy czy może 2,5 litra.Jaka musi być warstwa?
Na ten substrat jaka warstwę żwiru nałożyć i tak mniej więcej ile kilo kupić?
A co do filtra to nie wiem jak to zrobić. Czy w jednym koszyku zostawić samą gąbkę a w drugim zapełnić go Matrixem? Czy w jednym koszyku zostawić samą gąbkę a w drugim koszyku uciąć trochę gąbki i na to dać Matrixa? I na górę dam watę filtrującą. Tego Matrixa to wsypywać luzem do koszyka czy wsypać do woreczka a potem z tym woreczkiem do koszyka?
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Po pierwsze to masz za malo swiatla nawet dla roslin malowymagających . Wg opisu to 1100lm efektywnie czyli wychodzi ci 17lm /l

Do filtra dalbym tylko gąbke o odpowiedniej gradacji I wate JBL bo wg mnie niepotrzebny jest ten wklad

Czarny zwirek na substrat ale jaki?

Jakie roslinki na drugi i trzeci plan to najpierw trzeba wiecej swiatła .Ok 25-30 lm /l

Bucefalandra jest wrazliwa na amoniak i wyzsze temp wody i trzeba o tym pamietac

Jesli mech to moze dodasz tam krewetki?

Co do substratu to rozwaz czy moze nie lepiej jalowe podloze i dobre nawozy do podloza .Np Osmocote
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: DakotaSan »

Cześć,

substrat po żwirowy do takiego akwarium, to nie jest idealne rozwiązanie, ale skoro już masz, to ok może być.
Ile musi lub nie musi być tego substratu, nie ma takich wyliczeń. Każdy powie co innego. Będziesz go miał mało, na krócej starczy, mniej będzie tez miejsca na korzenie, znajdzie się tez taki, co powie, ze wystarczy, bo będzie się regenerować..... lub korzenie pójdą na szerokość a nie na głębokość.
Ja uważam ze te 2 cm powinno być.
Ile żwiru, no cóż, na taka wysokość akwarium nie ma wiele możliwości, ale z 3cm to minimum, bo jak będzie mniej, to za każdym razem, będzie Ci ten substrat wychodzić na żwir.
Co do filtra, pierwszy koszyk gąbki drugi matrix - nie ma to znaczenia. Ułatwia tylko czyszczenie filtra. Bo jak pod Matrix dasz gąbkę,
to przy czyszczeniu będziesz musiał wyjąc matrix żeby wypłukać tą gąbkę. Czy w woreczkach czy bez, to tez tylko sprawa ułatwienia wyciągania,
albo w woreczkach albo pojedynczo. Możesz dać watę filtrującą na Matrixa, żeby zabezpieczyć jeszcze wirnik, ale to sprawa dyskusyjna.
Co do roślin, są super stronki i tam możesz popatrzeć na roślinki, które Ci się podobają, potem sprawdzić na jaki plan są, a potem czy się nadają do twojego akwarium i czy są łatwe czy nie.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2022 23:12 przez DakotaSan, łącznie zmieniany 3 razy.
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Substrat do tej kostki max 2cm nie wiecej choc to tez zalezy jaka aranzacja ,jakie rosliny ,jakie nawozenie w zwiazku z tym . Mozna dac nawet bardzo duzo ale jest to obarczone pewną niewygodą

Te wszystkie media filtracyjne z mikroporami bardzo szybko sie zapchają . Gabki sa lepsze bo nie sa gorsze a dają sie łatwo wyczyscic

Wata JBL Symec bedzie czyscila dobrze wode
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: goldi_ »

Przestańcie mącić z tymi lumenami . Ten parametr w tym wypadku nic nie wnosi . Lampka jest zaprojektowana i sie sprawdza w uprawie prostych roślin w takim właśnie zbiorniczku .
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Jakąs to orientacje jednak daje tak jak kiedys Wat.

I nikt nie mąci co najwyzej producenci i sprzedawcy . Do nich napisz dlaczego podają w ogole ilosci lumenow skoro to nieistotne i dziwnym trafem z wiekszą iloscią lumenow sa dedykowane do wymagajacych roslin

Wiem ze to sie inaczej mierzy ale nie mąć mu w glowie bo mu jest to przy niewymagajacych roslinach niepotrzebne . Wystarczy ze sie sie pokieruje iloscią lumenow na litr wody

Z tej lampki wychodzi ok 17Lm /l i to pewnie tez tez w warunkach laboratoryjnych producent zmierzyl ponad to strumien swiatla z czasem w ledach spada

Zycze powodzenia w uprawie roslin
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: goldi_ »

Wszelkie źródła światłą mają podawany strumień światła z mocy prawa. Kiedyś szacowano wielkością W/l i teraz też jest to najbardziej miarodajny parametr ze wszystkich ułomnych . Strumień świetlny (lm/w) będzie sie pokrywał z moca (W/l) przy świetle białym w okolicach 6000K. Im większy udział dedykowanego spektrum tym mniejszy sens ma operowanie lm/W
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: goldi_ »

cyt.:"I teraz mam pytanie jakie roślinki wziąć na drugi i trzeci plan? muszą być łatwe w uprawie mało wymagające i tak żeby nie było za dużo nie chce mieć w akwarium dżungli."

Strasznie trudne pytanie ponieważ nie ujawnia Twoich preferencji choćby w zakresie wystroju czy. aranzacji
Niemniej widziałbym tam np lobelię cardinalis jako przedstawiciela roślin z okragłymi liścmi . Hottonia inflante : jasnozielona zwarta roslina o bardzo oryginalnej budowie . Wprawdzie rosnie wieksza niz zbiornik wymaga lecz dobrze znośi przycinanie i formowanie . Na zieloną ścianę idealna .Wszelkiego rodzaju valisinerie też będą odpowiednie lecz tutaj trzeba zachować ostrożność bo niektóre (np gigantea) przekracz 1,5m. Ale np taka spiralis czy vivipara wydaje sie ok.
Pierzasta limnophilia sesiflora da radę w tym środowisku jednak to dośc ryzykowny wybór z uwagi na ekspansywność gatunku . Nada sie ale będzie wymagała dozoru czyli cięcia i ew sadzenia na powrót .

Wdrodze wyjątku zaproponuję link do sklepu akwarystycznego z uwagi na zamieszczony tam rozbudowany filtr : https://akwarium-net.pl/pl/c/ROSLINY/1
Przy okazji korzystając z niego nie zawiodłem sie stanem roślin
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Lobelia Cardinalis potrzebuje wiecej swiatla ,Hottonia inflante rowniez a dla Limnophilia sesiflora mocniejsze oswietlenie tez bedzie lepsze(ladniej rosnie)
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: goldi_ »

Dla większości (wszystkich? ) roslin lepiej jak jest więcej światła

Lobelia cardinalis jest stosunkowo niewyską rośliną i w silnym świetle zagęśzcza sie i i tworzy niskie gęste dywany w dużym akwarium stosowana na tzw pierwszy dalszy plan lub środkowy . Ograniczając jej jednak światło powodujemy że przyjmuje bardziej smukłe formy i w takich warunkach nadawać sie może w małych (niskich ) zbiornikach na dalsze plany .
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: Elemelek »

Przy za malym oswietleniu Lobelia bedzie zółkła

Daje sie tyle swiatla ile wymaga dana roslina . Lobelia akurat to roslina blotna i bedzie go wymagala wiecej

Do tego oswietlenia co ma autor watku to nie mowie ze nic nie bedzie roslo ale jest mniejszy wybor . Dawac takie rosliny zeby tylko wytrzymywaly te warunki to dla mnie mija sie z celem . To lepiej dac typowo cieniolubne choc i tak nawet do nich dalbym wiecej swiatla niz 17lm/l

Tak ja uwazam
KPAR86
Posty: 9
Rejestracja: 20 paź 2022 23:06

Re: Akwarium kostka 40x40x40

Post autor: KPAR86 »

Witam. Co do oświetlenia to powiem tak że już zgłupiałem. Przecież są zestawy akwarystyczne np. z Aquael gdzie ta świetlówka LED nie jest jakaś dobra a i tak ludzie jak to kupują to jadą na tej jednej a i tak te rośliny cieniolubne ładnie wyglądają i rosną podam przykład znanego youtubera ZENON AQUA gdzie zakłada akwarium z zestawu Aquael

I tam jest podstawowe oświetlenie nic nie dokładał a i tak rośliny ładnie mu rosły. Może się skusze na takie same rośliny.
Moja aranżacja to chciałbym żeby to był korzeń na nim trochę anubiasow Bucefalandra i troszkę mchu. Przy korzeniu chciałem dać dwie nie duże skałki. Na pierwszy plan Cryptokoryna parva dać jakieś dwie roślinki na tylną ścianę i coś po bokach. Wiadomo jakbym miał już gotowa aranżacje to bym mniej więcej wiedział jak rozmieścić rośliny a tak to narazie mam wizję w głowie.
Czytałem że Anubias jak ma za dużo światła to liście zarastają glonem?
Filtr kaskadowy to można dać na tylną ścianę akwarium czy musi być na bocznej?
ODPOWIEDZ