Pytanie w sprawie nawożenia solami

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Pytanie w sprawie nawożenia solami

Post autor: butlonosek »

Witam

Zacząłem bawić się w nawożenie roślin w akwarium przy pomocy soli. Korzystam z kalkulatora zulixa. Ogólnie jako początkujący troche to ogarniam(pomógł filmik instruktażowy na YT) ,mam tylko jedno małe pytanko. Otóż w kalkulatorze zulixa jak się oblicza ilość potrzebnej soli do zrobienia roztworu ect. ect. jest komórka "Ilość wody do podmiany (lub objętość akwarium)" i teraz moje pytanie. Czy jak przygotowuje roztwór korzystając z tego kalkulatora to w tej komórce wpisuje litraż mojego akwarium (mam baniak 112 litrów) czyli bez żwiru 100 litrów CZY wpisuje ilość w litrach wody którą podmieniam co tydzień czyli jakieś 30 litrów????
Będe bardzo wdzięczny za pomoc.
Życze wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku.
Pozdrawiam

butlonosek
loth
Posty: 6
Rejestracja: 20 lut 2023 17:05

Re: Pytanie w sprawie nawożenia solami

Post autor: loth »

nie chce zakladac nowego tematu dlatego zapytam tutaj. chodzi o nawożenie solami i zastanawiam sie czy mogę zrobić koktajl CaNO3 KNO3 MgNO3
w odpowiednich proporcjach które sobie wyliczę tak żeby zachować odpowiednie proporcje Ca K i Mg
dodatkowo dodawać Fosfor KH2PO4
ogólnie temat jest taki za chce codziennie podawać nawozy w małych dawkach a w pompie dozującej mam miejsce tylko na 4 składniki wiec planuje nawozić azot (w formie koktajlu) fosfor mikro(gotowe ze sklepu) i ewentualnie potas
tylkoczy moge mieszac te skladniki ?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Pytanie w sprawie nawożenia solami

Post autor: goldi_ »

Możesz.
Inna sprawa że pewne zdziwienie wywołuje podawanie Ca za pomocą pompy.
Skład tego koktailu to bazowy skład mineralizatora i najczęściej jest to dozowane do podmienianej wody .
Pozostaje dozowanie azotu fosforu i mikro przy czym uwadze polecam przeanalizowanie dozowania potasu bowiem najczęściej potas zawarty w KNO3 wystarcza .

Dodatkowo zwrócić należy uwagę na CaNO3 gdyż to jest związek dośc niewdzięczny do podawania przez pompę poprzez tendencje do wytrącania sie osadu
ODPOWIEDZ