Nawożenie i korekty solami

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
absolwent
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2023 8:45

Nawożenie i korekty solami

Post autor: absolwent »

Witam,
Pisze w sprawie nawożenia i blokad, jeśli ktoś będzie mógł pomóc to będę wdzięczny.

Miesiąc temu założyłem akwarium na gołym żwirku, nawoze solami rozpuszczonymi wg stężeń z kalkulatorów.
Ale w mojej ocenie mam problem z blokadami lub niewystarczającym nawożeniem z mojej strony dlatego potrzebuje bardziej doświadczonej osoby.
Zbiornik ma 126l i prowadzę na wodzie kranowej.
Po podmianie wody parametry w akwarium:
GH 7,7, Ca 40-45, Mg 6, NO3 20, PO4 2, K 15-17, Fe 0,05 ( praktycznie niewykrywalne, mniej niż min wartość z zakresu na teście).
Jako że pojawiły mi się na roślinach niedobry żelaza (hygrophilia corymbosa) brązowe plamy to dolewam żelaza do stężenia 0,2 do 0,5.
Wszystko jest wchłaniane natychmiastowo tak że po paru dniach brak żelaza znów.
Czytałem tematy blokad pierwiastków i wiem że przy wysokim fosforze, u mnie 2 może występować brak przyswajania żelaza.
Pomyślałem że muszę zbić fosfor jak i azot ale czy to mi rozwiąże przyswajanie żelaza przez rośliny?
Czy w moim przypadku to blokada żelaza czy raczej jego niedobór i wysoki fosfor nie ma nic do tego.
Będę wdzięczny za doradzenie.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Nawożenie i korekty solami

Post autor: goldi_ »

Raczej żelazo jest blokerem fosforu .
Pomiary żelaza w wiekszości to iluzja . Bardzo podejrzewam że to nie rosliny wchłaniają to żelazo ale sie rozpada i wtórnie helatuje w podłożu . Mniejsza o to .
Moim zdaniem olej testy na żelazo i zacznij je szacować . Jak wlejesz to ono tam będzie bez względu na to co testy pokazują .
Zresztą, w większości przypadków głównym czynnikiem limitującym jest węgiel .
Jak go będzie mało to nawozy możesz lać litrami

ps
roślina z brązowymi plamami to raczej objaw zatrucia - brak żelaza to raczej żółkniecie rośliny . Wydaje sie że braki Fe bedą powodować stopniowe blakniecie całej rośliny .
A te plamy /blakniecie to na nowych liściach czy starych ?
Jakiego mikro używasz?
ODPOWIEDZ