Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: butlonosek »

Witam

Kupiłem ostatnio filtr zewnętrzny Sunsun HW-702B i w raz z filtrem dostałem media, jedną paczke z ceramiką a drugą właśnie z węglem aktywowany. Nie pierwszy raz mi się zdarza że jak kupuje chinola to dostaje właśnie węgiel aktywowany. Na polskich forach mówi się że nie powinno się stosować węgla aktywowanego na stałe tylko po kuracjach np. do oczyszczenie wody z leków. Wprawdzie mówi się że bardzo oczyszcza wode węgiel aktywowany ale czy np. oczyszcza wode również z nawozów mineralnych podawanych roślinom?? Z drugiej strony jak się patrzy na akwaria Chińczyków którzy stosują m.in. węgiel aktywowany to tylko pozazdrościć. Wiem napewno że taki węgiel powinno się co jakiś czas wymieniać bo jest to absorbent i po pewnym czasie to co wchłonął to potem wydala spowrotem.

---

Tu mi się troche rozjaśniło.

Pozdrawiam

butlonosek
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: goldi_ »

po pierwsze czy aby na pewno wywala? Ja nie zauważyłem .

Węgiel jest (moim zdaniem ) bardzo pożądany . Klaruje wodę , akwarium nie pachnie/śmierdzi , jest tani itp.
Stosowanie tylko po leczeniu ? hmm .. wówczas staje sie koniecznością (niekiedy) ale co stoi na przeszkodzie aby cały czas stosować .
Załączasz powyżej filmik w ktrym na kilka Twoich pytań zawart są odpowiedzi

ps
jak kupowałem filtr aquaela to też był węgiel zresztą JBL też chyba dostarcza z takim wkładem (jeśli mnie pamięc nie myli)
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: butlonosek »

Głupio wyszło że najpierw napisałem tego posta a dopiero potem znalazłem ten filmik. Zaczynam też się zastanawiać czy nie włożyć tego węgla do mojego filtra bo mam glony w akwarium.
Pozdrawiam

butlonosek
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: goldi_ »

Na glony jednak węgiel słabo działa :)

Może jednak zacząć od podstaw a później dopiero rozważać różne wynalazki. Sądzę , że powinieneś zacząć od parametrów wody i ogólnie podsumowac dotychczasowe postępowanie ze zbiornikiem
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: butlonosek »

Jedna osoba mówi że węgiel słabo działa na glony druga osoba wkleja link z którego wynika że węgiel pomaga przy krasnorostach. Gdzie dwóch akwarystów tam trzy opinie.
Pozdrawiam

butlonosek
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: Elemelek »

Mozna powiedziec ze pomaga ale to niewielka pomoc i nie warto na to liczyc
Wszelkie glony wynikają z ponizszego
1 Zaburzona rownowaga w zbiorniku (od czegokolwiek) wiec trzeba dbac o stale parametry wszystkiego
2 Zly stosunek azotu do fosforu (patrz tabela Buddyego)
3 Zbyt mala ilosc roslin w zbiorniku (szczegolnie tych szybkorosnacych)
4 Zbyt wiele substancji organicznych
5 Za male za rzadkie (lub za duze podmiany wody naraz (destabilizacja)
6 Zla kondycja roslin i ten punkt jest bardzo wazny
7 Braki lub nadmiary makro i mikro (zle proporcje) I tutaj wszystkie mam na mysli wiec takze tlen
8 Tzw grzebanie w dnie (uwalniają sie jony amonowe ktore wraz ze swiatlem dają glony)


Chyba wszystko . Moze cos pominąlem bo pisze z pamieci

Jak dbac o rosliny zeby nie bylo glonow .Jak wygrac z glonami itd to tutaj https://www.2hraquarist.com/pages/our-story
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: butlonosek »

Ja wszystko to biorę pod uwagę ale trzeba się nad czymś skupić. Mam tu na myśli ten stosunek Redfielda czyli azot w stosunku do fosforu. Sam mi o tym kiedyś pisałeś. Z tym azotem w stosunku do fosforu u mnie jest problem i na razie głównie na tym chce się oprzeć ale mam z tyłu głowy oczywiście całą resztę i też o niej pamiętam.
Pozdrawiam

butlonosek
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: Elemelek »

Stosunek azotu do fosforu opieraj na tabeli Buddyego zeby sie miescic w tych widelkach na wykresie .A czemu masz problem?
Najwazniejsza jest kondycja roslin .Zdrowych roslin glony nie atakują nawet jak są obecne to nie na roslinach
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: butlonosek »

No też taką tabele mam tyle że nie szukałem jej jako tabeli jakiegoś Buddyego tylko po prostu wpisałem w googlach stosunek Redfielda. A problem mam bo nie mam tych "złotych" 16:1 według Redfielda i rośliny były w dobrej, bardzo dobrej kondycji, jednak to nie pomogło. Dałem nowe światełko Sinkora już nie pamiętam ile dokładnie ale coś koło 5000 lumenów no i zmieniłem filtr na wydajniejszy i z większą ilością koszy.
Pozdrawiam

butlonosek
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: Elemelek »

Tu masz wykres bo zle napisalem ze to tabela https://forum.klub-malawi.pl/topic/1964 ... 7-NO3-po4/

Ten stosunek to nie wszystko .Pisalem ci wyzej co tez jest wazne . Skoro rosliny byly w b dobrej kondycji a byly na nich glony to widocznie nie byly w takiej dobrej kondycji jak uwazasz bo inaczej glony by na nich nie rosly.

Najlepsze jest swiatlo w ktorym biel uzyskuje sie poprzez zmieszanie RGB .Lepsze swiatlo od Sinkor ma np Twinstar
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: butlonosek »

No ok ja wszystko biore pod uwagę. A co do roślin moich to mam tak że rosną mi dobrze i te rośliny i glony. Przedziwna sytuacja ale tak mam. A zaczęło się od kiedy włożyłem kulki gliniano-torfowe pod korzenie.

Ten wykres co dałeś mi linka to w sumie prawie to samo co tabela stosunku Redfielda tylko inna forma.
Pozdrawiam

butlonosek
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: Elemelek »

Czytelniej i dokladniej ujmuje to wykres ktory jest bardziej na podstawie odczytu testów akwariowych a nie calkowitego azotu i fosforu jak w tabeli Redfielda

To ze rosliny rosną to nie znaczy ze sa w swietnej kondycji bo zalezy jak rosną (jak wygladają) czy rosną dorodnie jak na swoj gatunek itp .Mogą rosnąc wręcz wegetując .

Skoro rosną rosliny a na nich sa glony bo tak zrozumialem to swiadczy to o tym ze cos robisz nie tak w prowadzeniu akwarium . A co to nie wiem bo zaleznosci jest wiele .Poczytaj strone Wonga
Obstawiam ze roslinom czegos brakuje lub jest za wiele i blokuje cos innego lub sa nieodpowiednie warunki wodne dla gatunku
Naprawde trudno tak zgadywac . W ciemno mozna zaryzykowac za rzadkie podmiany wody
Musisz zrewidowac wszystko w zbiorniku zeby znalezc przyczyne czy przyczyny
butlonosek
Posty: 74
Rejestracja: 29 wrz 2022 22:06

Re: Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: butlonosek »

Nie wiem co robie nie tak. Jeszcze do tego nie doszedłem. Napewno nie rzadkie podmiany wody bo co tydzień zmieniam jakieś od 1/4 do 1/3 wody. Więc to nie to.
Pozdrawiam

butlonosek
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Dlaczego Chińczycy nagminnie ładują węgiel aktywowany do filtrów?

Post autor: Elemelek »

To napisz tutaj wszystkie dane i to jaki to litraŻ co tam jest za filtracja ,wklady ,jakie parametry wody ,jakie nawozy ,jakie podloze
jakie rosliny i ile ich i czy to in vitro czy subersyjne czy emersyjne . Jaka obsada itd
Co wlewasz co wkladasz jak odmulasz i co ile .Jak karmisz czym i ile

Jakie parametry wody do podmian
Ile czasu ma akwarium w sensie tej obsady ,jak je startowales
Doslownie wszystko
ODPOWIEDZ