Podmiana wody w akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Romanoskyy
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2023 17:00

Podmiana wody w akwarium

Post autor: Romanoskyy »

Dzień dobry,

czy podmiana wody powinna być wykonywana regularnie np. co tydzień nie zależnie od parametrów wody, czy dopiero kiedy parametry wody ulegną pogorszeniu?

azotany/azotyny są przyczyną konieczności podmiany wody natomiast mam pytanie co także wpływa na taką konieczność?
czy patrzeć tylko na te azotowe związki?
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Podmiana wody w akwarium

Post autor: DakotaSan »

Witaj

oprócz azotanów, azotynów, fosforu itd masz jeszcze zanieczyszczenie ogólne wody rożnymi solami.
Do mierzenia takiego zanieczyszczenia służy miernik TDS.
Możesz bazować się na tych dwóch głównych warunkach do podmianki wody.
Oraz na czynnikach optycznych i zapachowych
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Podmiana wody w akwarium

Post autor: Elemelek »

Dokladnie tak jak kolega wyzej napisal

Od siebie dodam ze im czestsza (i odpowiednio mniejsza ) podmiana wody tym lepiej .Idealnie bylo by gdyby ona nastepowala non stop .Powolny odplyw starej wody i naplyw swiezej z uzupelnianiem nawozow tez non stop .
Co by to zmienilo? Duzo wieksza stabilnosc biologiczna a ta stabilnosc jest bardzo wazna
Romanoskyy
Posty: 16
Rejestracja: 14 lut 2023 17:00

Re: Podmiana wody w akwarium

Post autor: Romanoskyy »

akurat mam miękką wodę więc używam Cichild Lake Salt aby podnieść twardość do ok 8 dH do malawi,
w akwarium 240l mam dwa filtry kubełkowe aquaela ultramax 1500 i 1000 - ten mniejszy pod hydroponiką, więc woda oprócz nalotu na powierzchni jest krystaliczna,
chyba ograniczę podmiany wody na co 2-3 tygodnie, zależy jak to będzie wyglądać z czasem, to w sumie będzie też oszczędność tej soli.
20230331_135633.jpg
20230331_135633.jpg (454 KiB) Przejrzano 1145 razy
Elemelek
Posty: 509
Rejestracja: 24 wrz 2022 12:11

Re: Podmiana wody w akwarium

Post autor: Elemelek »

O tyle jest łatwiej ze nie ma tam roslin ale filtracja biologiczna i mechaniczna musi byc bardzo sprawna przy tych rybach
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Podmiana wody w akwarium

Post autor: goldi_ »

cyt.:"więc woda oprócz nalotu na powierzchni jest krystaliczna,"

a co to za nalot?

Jak malawi z miekka wodą to użyj skał koralowych oraz grysu wapiennego /koralowego jako wkład do filtracji - to pomoże utrzymać parametry . Te p.tropheusy to niezłe syfiarze więc zmniejszenie podmian jak dla mnie to dośc ryzykowne rozwiazanie .
ODPOWIEDZ