NO3

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

NO3

Post autor: Logic07 »

wsadziłem do filtra szat clear water wersje plant który miał zbijać NO3 do 10 a mieże co tydzień przed podmianą NO3 wynosi 0, może żadziej podmianiać wode? bo ten szat redukuje częstotliwość podmieniania wody i wtedy może podskoczy, NO3 0 to dla roślin niedobrze przecież, chce podmieniać wode przy tym szacie bo odmulam dno przy okazji
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: NO3

Post autor: DakotaSan »

A pytanie ?
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: NO3

Post autor: Logic07 »

no dlaczego mam NO3 0 po tym szacie skoro to wersja plant i miało zbijać do 10, przed wsadzeniem tego worka NO3 miałem 15-20 zaraz przed co tygodniową podmianą po podmianie było 10
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: NO3

Post autor: DakotaSan »

A czy Ty w to naprawdę wierzysz, ze ten produkt ma w sobie takie małe zegareczki,
które liczą zawartość NO3 i mówią, o teraz jest 9.99 w akwarium to przestajemy pobierać...?
Do momentu kiedy ten produkt jest nowy to podejrzewam, ze będzie wszystko wyciągał.
Nie wiem ile masz roślin i jakie i dlaczego potrzebujesz akurat NO3 10 a nie np 15...?
Wszystko możesz dograć fosforem, tak żeby współczynnik Redfielda się zgadzał ( oczywiście to i tak będzie przybliżenie )

Jak nie masz NO3 to ja bym wyciągnął ten produkt, lub dal połowę.
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: NO3

Post autor: Logic07 »

inaczej, miał zbijać NO3 do niskich wartości i nie całkowicie do całkowitego pochłaniania jest wersja orginal do akwarium z samymi rybami bez roślin, ten worek sie regeneruje gdy NO3 wzrasta on ma żywotność 300 cykli czyli jakieś 10 lat, po co mam dawać połowe jak kupiłem worek na mój litraż
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: NO3

Post autor: DakotaSan »

No ok - ale jak ci nie działa tak jak miało, to może trzeba poeksperymentować ?
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: NO3

Post autor: Logic07 »

może to wina tego że podmieniam co tydzień wode i całkowicie usUwa się NO3 które i tak jest niskie po zastosowaniu tego wkładu bo ten wkład ma za zadanie ograniczyć podmiany wody dopiero jak NO3 skacze czyli co 2 miesiące tak jak pisze producent. ale chciałem co tydzień odmulać akwarium chociaż mam wydajny filtr zewnętrzny to gąbke na zasysie mam wysoko i zamula sie podłoże bo nieraz za dużo dam rybOM
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: NO3

Post autor: chemik4 »

Z tego, co wyczytałem, to ten "szat clear water" jest wymieniaczem jonowym. Pochłonie tyle NO3- aż nie wyczerpie się jego zdolność jonowymienna, on działa lub nie działa, a nie, że obniży do 10 i tyle. Tak wymieniacze nie działają.
Moim zdaniem działa poprawnie a reszta to bajki producenta.

Jeszcze doczytałem, że regeneruje się go solą kuchenną. Z tego wynika, że w miejsce jonów NO3- wydziela jony chlorkowe Cl- a to nie jest zdrowe dla roślin.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: NO3

Post autor: Logic07 »

czytałeś? mam wersje plant i nie może być tak że NO3 jest zero, można podobno go regenerować też solą do zmywarek, wersja plant ma obniżyć tylko NO3 a nie zredukować do zera jak masz akwarium bez roślin to wybierz wersje orginal tam piszą, jak nie zdrowe dla roślin to dlaczego to takie dobre?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: NO3

Post autor: chemik4 »

Jak nie może jak może (sam to napisałeś), to zwykły (no może nie taki zwykły, bo selektywny), ale jednak wymieniacz jonowy. I on działa tak długo, aż nie wymieni wszystkich możliwych jonów. Potem należy go zregenerować. I pyk, to cała jego "magia". Wszystko ubrane w piękny, marketingowy bełkot.

Tak na dobrą sprawę, to powinieneś mieć na niego osobny filtr i wyłączyć go w momencie, gdy NO3- osiągnie wymagany poziom.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: NO3

Post autor: Logic07 »

nie, piszą umieść worek szat w ostatnim medium filtracyjnym za biologią, no to musze go już wywalić po trzech tygodniach bo całe NO3 pochłonął edit: zagadka rozwiązana rano przed włączeniem światła jest 10 w ciągu dnia rośliny konsumują, wcześniej robiłem test wieczorem
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: NO3

Post autor: goldi_ »

konsumpcja na poziome 10ppm przez dzień? no no .
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: NO3

Post autor: Logic07 »

jednak nie nie ma wcale NO3 w akwarium wywalam ten szat
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: NO3

Post autor: DakotaSan »

Czyli zegareczki nie działają...
Logic07
Posty: 178
Rejestracja: 04 wrz 2020 20:06

Re: NO3

Post autor: Logic07 »

jednak działają na pewno nie jest 0 NO3 zrobie zdjęcie testu to sami ocenicie, za szybko chyba odczytywałem wynik, trzeba troche poczekać aż prObówka zmieni kolor
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ