Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: wojtalkow »

Witam,
Naszło mnie po 20 latach by znowu posiadać akwarium. Na razie jest to skromne 40l, ponieważ tyle mi się mieści w biurze. Obecnie akwarium sobie dojrzewa i myślę nad obsadą. Wymiary to dł. 40, szer. 25, wys. 40 cm - łącznie 40l. Na dnie JBL Aquabasis plus, na to żwirek bazaltowy 5 - 7 cm, filtr turbo 500 z ceramiką + deszczownica. Oświetlenie to 2x Leddy 7W. W akwa jest też korzeń i roślinki. Na razie ładnie się wszystko przyjmuje, roślinki dostają EL Profito + Easycarbo oraz bakterie Tropicala Bactoactive.
Problemem jest twarda woda (Poznań) + dość wysokie pH w okolicy 8 - woda z kranu ma 7,4 pH ale prawdopodobnie żwir bazaltowy albo łupek filitowy podnosi je trochę, jeśli ma to duży wpływ na życie, to mogę kupować wodę destylowaną do podmian i jakieś minerały.

Myślałem nad taką obsadą:
Neony Innesa 10 sztuk
Otosek przyujściowy LUB Kirysek karłowaty/pigmei 5 sztuk
Krewetki Red Cherry

Czy coś jeszcze do tego wejdzie czy to już jest za dużo? Może dałoby radę wrzucic Otoski i kiryski - czyli w sumie 20 ryb?
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: macieks »

Do takiego pH to z tych co wymieniłeś tylko Red Cherry. Mieszaj z wodą demineralizowaną lub RO w proporcji przynajmniej 1:2 kran:RO , ale o neonach i tak zapomnij.
wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: wojtalkow »

Hmm, do jakiego pH bym musiał zjechać by zmieścić Neony? Akwarium 40l więc nie ma problemu dla mnie by np, kupować wodę demineralizowaną/destylowaną, do RO nie mam dostępu.
Mike122
Posty: 177
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: Mike122 »

Jeśli kiryski to one lubią piasek na dnie.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: DakotaSan »

Żwirek bazaltowy to nienajlepszy wybór ( lepszy żwirek kwarcowy )
Piasek tak, jak najbardziej, ale uwaga na strefy beztlenowe, nie za bardzo drobny.
pH to poniżej 7.5 , idealnie już poniżej 7
wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: wojtalkow »

Okej, zrobię tak - zamówiłem Tetrę pH/KH minus, spróbuję obniżyć pH do 7 - 7,5 - zobaczę czy gra warta świeczki i ile z tym jest zachodu (nie używałem wcześniej), jeśli okaże się to upierdliwe lub trudno będzie stabilizować wodę na niższym pH, to wywalę bazalt i włożę coś innego - akwarium na razie dojrzewa, rybek nie ma, więc mam jeszcze trochę ruchu, więc nie mam problemu z restartem. Czy ewentualnie podłoże aktywne by mi nie pomogło trochę? Fabrycznie woda w Poznaniu ma pH w okolicy właśnie 7,4 - 7,6 i jest trochę twarda, może jakieś aktywne podłoże + brak innych elementów która zatwardzają wodę (typu kamienie, bazalt), może by pozwoliło ustabilizować wodę koło 7 - 7,5?

A co sądzicie o obsadzie? Nie za dużo rybek?
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: DakotaSan »

Obsada jest na limicie jeżeli chodzi o ilość ale jeszcze ok. Nie napisałeś ile tych krewetek ?
Podłoże aktywne, po co ? Robisz akwarium holenderskie ? To tylko niepotrzebny problem.
Przy tak małym zbiorniku, z takim podłożem, to będziesz miał tylko zabawę z parametrami.
Nie sadze żeby bazalt aż tak podnosił pH, ale zamiast chemii, to ja bym zaczął od wywalenia tego bazaltu.
Bo tak czy inaczej dla kirysów to nie najlepszy pomysł, a przy okazji może faktycznie pH trochę zejdzie.
Ja na twoim miejscu, przy takim małym litrażu, zainwestowałbym około 200 zl w filtr odwróconej osmozy, zawsze to lepsze od chemii.
wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: wojtalkow »

Krewetki myślałem na początek o 10, ale wiadomo jak z nimi jest - zaraz robi się więcej - jeśli to problem, to mogę je odpuścić.

Jeszcze mnie coś tknęło, bo robiłem testy wody dzisiaj z kranu i wszyło mi nagle pH koło 8. Po chwili zorientowałem się, że nalałem wody letniej zamiast samej zimnej jak zwykle. I zrobiłem dodatkowe testy dzisiaj (mam na razie testy tylko na pH basenowe w tabletkach, gdzie pH kończy się na 8,2, czekam na zestaw kropelkowy pH/KH) i:
- surowa woda tylko zimna - pH 7,4
- ciepła woda - pH powyżej 8,2 - skala się skończyła
- zimna woda + bazalt pH 7,4
- zimna woda + kamienie pH 7,4
- mieszanka letnia + bazalt = pH 8,2+
- mieszkania letnia + kamienie = pH 8,2+
Wynika z tego, że jednak kamienie i bazalt nie zmieniają parametrów, mój błąd polegał na tym, że nalewałem wody pod prysznicem i jak ustawi się nawet samą zimną to mieszalnik leje się trochę ciepłej...więc to pH koło 7,8 wynikało z tego, że dolewałem wody ciepłej...mój błąd.
Czyli finalnie mamy pH w okolicy 7,4 - 7,5 - mogę przy podmianach np. dodawać trochę wody destylowanej/demineralizowanej, myślę, że przy podmianie 30% czyli 12l, jak dodam np. 1/3 to by było w sam raz i zjadę do tych np. 7,0 - ewentualnie zakupię filtr RO - nie wiedziałem, że tak to poszło w dół, z tego co pamiętałem 20 lat temu to kosztowało to jakieś bajońskie pieniądze. Dzisiaj będę miał wieczorem testy kropelkowe, dokładniejsze, i wtedy jeszcze raz sprawdzę wszystko.

Bazalt jednak zostawię, bo nie zmienia pH wody, natomiast dla kirysków od frontu zrobię wyspę z drobnego piasku by sobie mogły go przesiewać (nie barwionego), w akwa planuje rośliny i znowu sam piasek wydaje mi się, że może być problematyczny, a tak, od frontu, gdzie i tak nie ma roślin zrobię plac dla nich do zabawy. Pytanie czy piasek np. 0,5 - 1 mm wystarczy czy coś drobniejszego?
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: macieks »

pH jest większe tuż po nalaniu bo woda jest wzburzona i zawiera dużo tlenu. Przez noc łapie trochę dwutlenku węgla i pH spada. Jak użyjesz wody RO pomieszanej z kranową to maksymalnie zejdziesz z pH lekko powyżej 7. Nie zejdziesz bardziej. Zabawy z kwasem odradzam bo ,jak napisałeś , jest to upierdliwe, można spróbować z suchymi liśćmi , korą dębu itp.

Śmiało syp piach na całą powierzchnię, rośliny świetnie rosną w piasku. 0,5 - 1 mm jest odpowiednią granulacją jak najbardziej, nie bierz drobniejszego.
wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: wojtalkow »

Okej, wczoraj doszły testy JBL Aquatest i wyniki mają się następująco:

Woda w akwa:
pH 8,5
KH 9/10 (na 9 lekko zmienia kolor próbka, na 10 jest widać mocną zmianę)
NH4 <0,05 mg/l (mniej test nie wykrywa)
NO2 0,2mg/l (jest tylko jeden wynik poniżej tego wyniku 0,1)
NO3 1 mg/l (jest na skali 0)

Kran zimna:
KH 10
pH 7,5 - 8 (ciężko stwierdzić, wg. mnie jest pomiędzy na skali kolorowej, raczej bliżej 7,5)

Woda zimna + grys 24h moczone pH 8,5, KH 10
Woda zimna + kamienie 24h moczone pH 8,5, KH 10

Stąd będą przedsięwzięte następujące kroki:
- w weekend wylatuje cały bazalt + kamienie,
- na to idzie od tyłu, gdzie będą rosły rośliny - żwirek 2-5 kwarcowy ok. 60% powierzchni dna
- od przodu dla kirysków - piasek kwarcowy 0,5 mm - 1,2 mm ok. 40% dna.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: macieks »

Czekaj czekaj pomieszałem z tym pH. Jak woda stoi to uwalnia sie z niej CO2 i pH rośnie ,tak.
wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: wojtalkow »

Witam ponownie, sytuacja na froncie ma się tak:
- w weekend wyleciał bazalt, wjechał na to miejsce piasek 0,5 - 1,2 mm na front, na tył dla roślin żwirek 2-5 mm - żwir faktycznie gładki, okrągły, bez ostrych krawędzi,
- przez weekend bawiłem się kwasem Terta pH/KH minus i niestety ale jest to straszne badziewie - do 15 l wody z pH 7,6 i KH 9 wlałem 7,5 ml kwasu i pH zjechało do 6,5 i KH do 4 - myślę sobie - idealnie, zalałem w sobotę po południu, pierwszy test w sobotę wieczorem, ale w niedzielę rano pH było już w okolicy 7,0, a około 17:00 czyli w 24h od dodania kwasu - z powrotem w okolicy 7,6 ale już z KH bliskim 0, więc niestety kwas to nie jest rozwiązanie,
- sobotnią wodę użyłem też do testów czy żwir, piasek i kamienie które zostały - nie zmieniają czasami pH i woda w niedzielę po południu odpowiednio z kamieniami, żwirem i piaskiem miała takie samo pH i KH jak woda zostawiona luzem bez niczego - test kontynuuje do dzisiaj i we wszystkich miseczkach woda wróciła do pH jakie było i się zatrzymało - od 2 dni stoi, więc wnioskuje, że te elementy nie będą zmieniać pH wody (mierze też KH i jest takie samo w każdym pojemniku) - potrzymam je przez tydzień
- w związku z tym kupiłem zestaw do RO i woda która wyjeżdża po filtrze ma pH 6,2, KH i GH = 0, kranówa pH 7,6, KH 9,5, GH 13

Robię teraz testy i mieszam RO z kranówką i wychodzi mi:
RO 1 cz. - kran 1 cz. = pH 7,2, KH 4,5, GH 7
RO 2 cz. - kran 1 cz. = pH 7,0, KH 3,5, GH 5
RO 3 cz. - kran 1 cz. = pH 6,8, KH 3 GH 4
RO 4 cz. - kran 1 cz. = pH 6,5, KH 2,5 i GH 3,5

Dodam, że niskie KH i GH trochę interpoluje - bo test jest kropelkowy.

Do moich planowanych rybek pH w okolicy 6,5 by było w sam raz, ale znowu zjeżdżam niebezpiecznie z KH i GH, więc zastanawiam się, czy nie zostać przy 3 cz. RO do 1 cz kranówki i pH 6,8 a jak pojawią się rybki, to one odchodami może trochę zakwaszą wodę? czy KH w okolicy 3 nie będzie niebezpieczne dla pH zbiornika (mały bufor)?

PS. Dokładność testów wzrosła ponieważ mam testy kropelkowe JBL z pH co 0,2.
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: macieks »

Spokojnie. Po paru dniach w odkrytym naczyniu pH wzrosnie powyżej 7.0, nawet dla próbki 4:1.
wojtalkow
Posty: 16
Rejestracja: 09 lip 2023 13:47

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: wojtalkow »

Witam, mam jeszcze pytanko, pod roślinki podłożyłem planta gainer caps i po jednym dniu zrobiłem testy - NO2 - wywaliło poza skalę 1,0 mg/l (dzień wcześniej mniej niż 0,1 mg/l, NO3 z 3 mg/l wywaliło do prawie 15 mg/l - chciałbym zapytać, czy to normalne czy jednak coś działa nie tak? Dodam, że zapakowałem tych tabletek około 7 pod roślinki tj. po 1 pod każdą większą... Podmieniłem po tym 30% wody i po kilku godzinach na teście to samo nadal NO2 poza skalą a NO3 bliskie 15... Czy powinienem coś z tym robić czy to normalne i podmienić parę razy wodę np. codzinnie po 20% aż spadnie NO2 do akceptowalnego poziomu?

I pytanie z innej beczki: zakupiłem lepszą ceramikę niż tą którą mam w filtrze - jak ją teraz podmienić? Tj. czy mogę np. w jakiejś siatkowej torebce włożyć nową ceramikę w rejonie filtra na np. 3 tygodnie i po 3 tygodniach podmienić w filtrze, czy jednak np. co 2 - 3 tygodnie podmieniać np. 1/3 w pojemniku filtra?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Obsada do sprawdzenia, akwarium 40 x 25 x 40 40l

Post autor: chemik4 »

Planta gainer caps mają w składzie azot i fosfor, stąd wzrost NO2- i NO3-.

Ryb jeszcze nie masz, prawda? Zostaw z 10% starej ceramiki i dosyp do pełna nowej, w ciągu kilku dni bakterie ją zasiedlą.
Poza tym w filtrze masz pewnie jeszcze jakąś gąbkę itp., w niej też żyją bakterie nitryfikacyjne, więc nawet podmieniając teraz całą ceramikę na nową nic złego się nie stanie.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ