Kiryski Panda - białe pęcherzyki, wata na skrzelach

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Mardob91
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2023 16:31

Kiryski Panda - białe pęcherzyki, wata na skrzelach

Post autor: Mardob91 »

Witam, od jakiegoś czasu ( ok 2-4 miesiące) odeszło mi ok 6-7 kirysków , pojawiają się białe naloty na skrzelach i płetwach , pomimo kąpieli w nadmanganianie potasu( w osobnym naczyniu 10-15 min ) lub soli akwarystycznej rybki umierają po 2-3 dniach .Akwarium mam ok 3 lata, nigdy nic się nie działo podobnego, testy paskowe JBL non stop wykazują NO3 na poziomie ok 100 nawet po wymianie 50% wody. W sklepie akwarystycznym polecono mi :
> Sól Tropical SANITAL + ALOE vera
> Formisol Zoolek
Stosuję tak jak dawki zalecane , oczywiście nie jednocześnie , pomimo tego co jakiś czas kolejna sztuka zaczyna tracić ubarwienie i tworzą się te kłębki i pęcherze.
Moje akwarium :
112 l
Obsada : ok 14 kirysków panda , ok 30-40 krewetek red cherry, 11 neonów Innesa, 4 helmety, trochę zatoczków i świderków
Filtr Aquael turbo 500
Napowietrzacz oxypro 150
Podłoże żwir 2-4 mm bazaltowy
Mam sporo roślin , głównie orzech wodny, limnophila sessiliflora, nadwódka zmienna , pistia
Przepraszam jeśli napisane bardzo chaotycznie.
Jakimi preparatami mogę pozbyć się bakterii z wody tak by nie zaszkodziło to kiryskom ?
Czy filtr jest zbyt słaby ? Co powinienem zmienić jeśli na podstawie tych informacji można coś stwierdzić?
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Kiryski Panda - białe pęcherzyki, wata na skrzelach

Post autor: macieks »

Może ten żwir (który powinien być piaskiem przy kiryskach) jest zanieczyszczony detrytusem i kiryski które buszują przy podłożu łapią pleśniawkę. Możesz też kupić test na NO3 jakiejś innej firmy, ale szczerze mówiąc jbl powinien być ok. Nie wykluczone, że naprawdę masz NO3 na bardzo wysokim poziomie mimo podmiany. Filtracja jest za słaba.
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Re: Kiryski Panda - białe pęcherzyki, wata na skrzelach

Post autor: AlisonLaurentis »

Objawy które opisujesz przypominają pleśniawkę. Jaką masz temperaturę w zbiorniku? Ile wynosi pH? Kiryski najlepiej się czują kiedy jako podłoże mają piasek. Możliwe, że filtr jest za słaby, nawet jak producent podaje do jakiej wielkości jest on przeznaczony to podchodziłabym do tego z dystansem. Czy jesteś w stanie dodać zdjęcia chorych ryb i zbiornika?
Mardob91
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2023 16:31

Re: Kiryski Panda - białe pęcherzyki, wata na skrzelach

Post autor: Mardob91 »

Dziękuję za porady, myślę nad systematycznym wymienianiu żwiru na piasek partiami co 2-3 tygodnie ,podmieniłem wczoraj delikatnie kawałek tworząc czystą plażę ale pandy i tak wolą dłubać tam gdzie jest żwir

Co do NO3 wziąłem testy od kolegi ( też jbl ale jakieś inne również paskowe) i wychodzi całkiem co innego, on natomiast zrobił testy moimi u siebie i wyszło mu że jego ryby nie powinny już żyć ( ma pielęgnice zebry, barwniaki ) więc obstawiam że moja seria testów jest niewiarygodna.

Na jego testach u mnie wyszło : NO3 - 20 NO2 - 0 pH 6,6-6,8 , GH >7d , KH - pomiędzy 3-6 ( trochę zużyta skala i kolor nie pasujący do 3 ani 6 ) , brak chloru .
Nic nie dodawałem do akwarium od roku ponad, nigdy nie było problemów
Temperatura 23 stopnie .
Jeśli chodzi o filtr to faktycznie może przesadziłem , w moim pojemniku mam kilka bloczków ceramiki, który filtr z tej serii byłby najlepszy do 112 l tak żeby dorzucić do bloczków ceramiki jeszcze zeolit ? czy może lepiej jakąś kaskadę na 1000l/h ?
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Kiryski Panda - białe pęcherzyki, wata na skrzelach

Post autor: macieks »

Wyniki testów paskowych są niemiarodajne - trzeba kropelkowymi mierzyć. Filtr do 112 litrów może być taka kaskada lub nawet lepiej kubełkowy
ODPOWIEDZ