Zakładam nowe akwarium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
jolal-30
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2023 18:54

Zakładam nowe akwarium

Post autor: jolal-30 »

Witam .Mam akwarium 240 litrów 120x40 kupiłem podstawkę plastikową marki Wiwal po rozpakowaniu trochę boję się czy ona wytrzyma cieżar ,dalej filtr mam kubełkowy ale trzeba kupić pompę do niego podpowie ktoś jaką pompę kupić.To tyle na początekObrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Zakładam nowe akwarium

Post autor: DakotaSan »

Witaj,

nie wiem co to za wynalazek, ta podstawka i czemu ma służyć ?
Ja pod akwarium daję zawsze dobrą matę taką min 1 cm grubości.
Taka mata zabezpiecza, przed nierównościami, jest antypoślizgowa itd. itp.
Co to za filtr kubełkowy, i dlaczego trzeba do niego dokupić pompę ?
jolal-30
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2023 18:54

Re: Zakładam nowe akwarium

Post autor: jolal-30 »

Sunsun chiński 4 koszyki na media spory ten kubeł.Bez pompy.Pompe trzeba dokupić
Awatar użytkownika
DakotaSan
Posty: 155
Rejestracja: 11 wrz 2021 22:01

Re: Zakładam nowe akwarium

Post autor: DakotaSan »

No, na temat filtrów to można by było sporo napisać.
Ja ci przedstawię moją subiektywną opinię, choć nie jest ona taka tylko moja.
Wiec abyś miał spokój i w miarę spokojne życie, filtr musi ci przefiltrować co najmniej 5 razy
pojemność akwarium na godzinę. Masz 240 litrów to pompę musisz mieć co najmniej o przepustowości 3000 l/h.
Oczywiście idealnie by było powyżej 5 x, ale nie więcej niż 10, bo to już spora nad filtracja, co też nie jest złe.
Zasada jest taka, kupujesz filtr, czy pompę na 3000 l /h to musisz to podzielić przez 2 i odjąć 10 %
3000 / 2 = 1500 - 10 % = 1350 / 240 l = 5,6 x . No i teraz zależy jaki masz budżet. Ja kupiłem ( kiedyś ) pompę Aqua Nova 7500 l/h.
( Mam akwarium 350 l, miałem sun suna 3000 l/h i to było za mało, 7500 l/h to mam teraz tak na limitach )
mają one osobny sterownik na panelu, przy karmieniu możesz wyłączyć i po 15 minutach sama się załącza,
mogą chodzić na sucho, masz tez regulacje mocy. Jedyny minus to cena, ale taka pompa na 3000 l/h to koszt około 325 PLN.
Być może koledzy, tu na tym forum polecą inne pompy, ja nie znalazłem nic lepszego, ale może źle szukałem.
Oczywiście trzeba ją odpowiednio podłączyć, aby być w miarę spokojny i nie obawiać się zalania.

No i założyłem, bo nie miałem innych danych, ze masz klasyczne akwarium a nie same rośliny, czy np. tylko dwie ryby.....
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Zakładam nowe akwarium

Post autor: BARA »

Radzę odpuścić plastykową podstawkę, a pod akwarium dać styropian lub porządną matę, która zlikwiduje naprężenia szkła.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ