Obsada do akwarium 300 litrów

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Maciejo99
Posty: 1
Rejestracja: 19 paź 2023 20:03

Obsada do akwarium 300 litrów

Post autor: Maciejo99 »

Witam grono akwarystów. Mam pytanie odnośnie obsady w moim akwarium, które już posiadam. Moja obsada to:

- kirys sterby 15 sztuk
- kiryśnik czarnoplamy 2 sztuki ( 1 dorosły a 2 młody )
- skalar 7 sztuk
- Mieczyk 4 sztuki

Czy takowa obsada pasuje do posiadanego prze zemnie akwarium. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Obsada do akwarium 300 litrów

Post autor: BARA »

Witaj na Akwaforum.
Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady.

Skalary i mieczyki mają całkowicie odmienne wymagania co do parametrów wody i nie należy łączyć ze sobą tych gatunków ryb.

Podaj proszę jakie docelowo ma to być akwarium, jakie parametry wody planujesz utrzymać, jakie dasz urządzenie zbiornika, jakie oświetlenie?
Jakie wymiary ma zbiornik?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Obsada do akwarium 300 litrów

Post autor: goldi_ »

Nie przesadzałbym z tymi całkowicie odmiennymi wymaganiami . W naturze mieczyki pływają sobie w lekko kwaśnych wodach lub lekko zasadowych . Wprawdzie skalary w kwaśnej wodzie lecz te hybrydy sklepowe mają niewiele wspólnego z dzikimi odmianami . Sądze że zapewniając wodę w okolicach pH=7 da sie te gatunki pogodzić . Obawiam się zresztą że jak to statystycznie bywa i tak te skalary będą w pH pow. 7 a więc mieczyki ok.. Jak ustawi temp na 25st też styknie .
Dzięki skalarom nie uzyska przerybienia bo nie dopuszczą do rozmnażanie mieczyków więc w sumie nawet jak nie jest idealnie to ujdzie
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Obsada do akwarium 300 litrów

Post autor: Neurochirurg »

Mieczyki biotopowo średnio pasują, ale j.w. pisał gold, tragedii nie ma. Musisz się jednak przygotować, że taki litraż to docelowo dla jednej pary skalarów.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Obsada do akwarium 300 litrów

Post autor: goldi_ »

Neurochirurg pisze: 14 lis 2023 18:50 ...Musisz się jednak przygotować, że taki litraż to docelowo dla jednej pary skalarów.
A niekoniecznie . Jeżli tak sie stanie że nie dobierze sie para i nie będą przystępowały do tarła to luzik . Nie powinno być problemu. Jazda zaczyna sie jak dochodzi do tarła . Skalary lubią (przynajmniej u mnie) pływać w grupach i sobie nie wadzą . Ale jak zaczyna sie tarło to zaczyna sie jazda bez trzymanki. Mam duży zbiornik i dużo roslin więc jest ok lecz 1/3 zbiornika staje sie niedostępna dla reszty .
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Re: Obsada do akwarium 300 litrów

Post autor: Neurochirurg »

Napisałem o parze a nie dwóch skalarach. Para w domyśle dochodzi do tarła. Piszę z doświadczenia posiadania 3 par w 360, nie estymuję z 1500 litrów.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Homonomograf
Posty: 8
Rejestracja: 01 cze 2023 19:55

Re: Obsada do akwarium 300 litrów

Post autor: Homonomograf »

Skalar f(500) ma mało wspólnego z tym skalarem z odłowu , zwykły pasiak dobrze sobie poradzi w naszej wodzie , na twardość (GH) trzeba uważać bo za wysoka zaszkodzi rybie . Kiryśniki i mieczyki też podpasuje nasza woda krajowa , co do kirysek sterbego nie jestem pewny .
ODPOWIEDZ