Brak wzrostu u roślin

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Adammolo
Posty: 21
Rejestracja: 24 sty 2023 21:55

Brak wzrostu u roślin

Post autor: Adammolo »

Witam. Rośliny w moim akwarium nie rosły/rosły znikomo od kiedy założyłem akwarium w lutym. Jedynie anubias minimalnie rośnie. Moczarka i rogatek padały, mimo że podobno to rośnie jak chwast. kryptokoryna karbowana ma przeżarte końcówki liści. Nurzaniec nie rośnie, raz na jakiś czas usuwam tylko zepsute liście. Hedyiotis salzmani puszcza gęsto tylko drobne listki.

Parametry
odczyt z testu paskowego:
pH 7,5~ (między 7,2 a 7,8)
NO3 ~ 10~
NO2 nie wykrywalne
GH - 10 ~
KH 20 ~ (bardzo twarda woda, być może nawet i więcej ale skala zatrzymuje się na 20)

Akwarium 120l
oświetlenie 2 świetlówki 18W t8
filtr zewnętrzny aquanova NCF 1500

Nawożenie: kulki gliniano torfowe oraz ostatnio wrzuciłem pałeczki nawozowe jak do kwiatków.
carbo nie podaję, podawałem lecz nie dawało to skutków. Czytałem że moczarka może się od tego rozpuszczać i myślę że to ją wykończyło.

Chciałbym widzieć minimalny wzrost u tych roślin, wydaje mi się że przy takich warunkach powinny rosnąć lecz moja wiedza jest niewielka. Co powinienem zrobić/ zmienić? Gdzie leży błąd?
macieks
Posty: 190
Rejestracja: 12 sie 2021 2:08
Lokalizacja: Kraków

Re: Brak wzrostu u roślin

Post autor: macieks »

Ja mogę podpowiedzieć jak to było u mnie, zmniejszenie twardości wody na KH=3 sprawiło ,że rośliny wreszcie zaczęły rosnąć. Więc według mnie to wina zbyt dużego KH.
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Brak wzrostu u roślin

Post autor: goldi_ »

Wapń to główny bloker i faktycznie zbyt twarda woda (tj. taka która zawiera dużo Ca) może być powodem ograniczenia wzrostu .
Kryptokoryny nie potrzebują wiele do życia lecz należy pamiętać że w naturze funkcjonują na stanowiskach błotnistych ze stosunkowo miękką wodą . "Przeżarte " liście to brak potasu . W przypadku dużego wapnia sytuacja staje sie dramatyczna .
Salzmani nie jest wymagającą rośliną ale źle znosi brak węgla - wówczas staje się karłowata (czyli jak u Ciebie)
Ta roślina reaguje degradacją również na braki fosforu . Kulki go nie dostarczą a pałeczki do kwiatów - któż to wie .

Faktycznie - moczarka , rogatek itp to chwasty i tym lepiej rosną im gorsze akwarium . jeśli nie nawozisz to zapewne masz ogólne braki NO3 i PO4 .
Wprawdzie wyzej informujesz nas że NO3 jest 10 ale przy paskach to może być np 2 albo 15. Cóż - taka ich dokładność i z pomiaru wynika że jakaś niewielka zawartość azotanów jest . Za mała dla moczarki przy tak twardej wodzie.

Samo zmniejszenie KH np za pomocą jakiś woreczków czy temu podobnych metod to jakoś słabo widzę .


aha: światło to masz raczej symboliczne ale dla anubiasów starczy , dla kryptokoryn ledwo dla salzmani nie
Adammolo
Posty: 21
Rejestracja: 24 sty 2023 21:55

Re: Brak wzrostu u roślin

Post autor: Adammolo »

Niedługo zamówię testy kropelkowe, możecie dać znać czy takie będą okej.https://www.plantica.pl/akwarystyka-slo ... o2-fe.html

Na pewno będzie też tutaj więcej światła.
Zrobię dokładniejsze testy i myślę że dopiero wtedy mógłbym coś zacząć tutaj zmieniać. Póki co to dziękuję za odpowiedzi
Zrobię testy i podam dokładne wyniki, wtedy
goldi_
Posty: 1670
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Re: Brak wzrostu u roślin

Post autor: goldi_ »

Teoretycznie OK ale:
test Mg/Ca (może być uzupełnienie) jest moim zdaniem testem podstawowym
PO4 i NO3 również niezbędne

reszta jest Ci niepotrzebna o ile nie zakwaszasz wody i zbyt przy niej nie majstrujesz bo:
- NO2 potrzebne w zasadzie tylko przy dojrzewaniu ale jak "zabrudzisz" wodę na początku i trochę poczekasz to tylko bajer
- GH masz już w teście Mg/Ca a KH jest nieistotne
-pH jest mało potrzebne o ile będziesz lał tylko kranówkę i nie będziesz dozował CO2
-Fe pokazuje bzdury więc zrobi więcej szkody niż pożytku

test na K (potas) też się przydaje choć jest mało precyzyjny i przy takich roślinach jak teraz masz zawartośc potasu zalecany na poziomie "ma być"
ODPOWIEDZ