[63]Roślinne Foty na 4 str.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
No to prosze o cytat!!! Lub jeszcze lepiej o fotke tej pisanej bajki :wink:
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

dołączam się do prośby suma, również lubię bajki :wink:

dorec zawsze wierzysz w to, co czytasz?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hehe :)
Ja wierze w to co czytam na tym forum :P
A powaznie, to ryby nie maja zdolnosci do zmiany plci... :) Jak to juz sum walkuje i Basia :) Chce byc tylko kolejna osoba, moze 3. z kolei Cie przekona :)
Takie zdolnosci to maja nizsze organizmy... U ryb zestaw genow jest juz na tyle duzy i skomplikowany, ze plec jest determinowana na tyle wczesnie, ze jak juz klamka zapadnie to nie ma co zmieniac :) XY i Pan mieczyl:) XX i Pani mieczyk...
Chyba tak to jest tez u ryb, bo ptaki maja na odwrot... :P
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
dorec237
Posty: 47
Rejestracja: 21 lip 2006 17:21

Post autor: dorec237 »

Cuz ekspert to ze mnie zaden. Poprostu mówie to co przeczytałem. A czytałem o tym w róznych zrudłacz oto cytat z leksykonu ryb akwariowych"U mieczyków spotykamy sie od czasu do czasu z ciekawym zjawiskiem przekształcenia sie w starszych płodnych samic w samce które równiez zdolne sa do zapładniania"
pozdrawiam
Ten tekst pisał dyslektyk przepraszam za błedy i estetyke.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

AKWARIUM Nr.44/Maj 2003
http://test.provide.pl/index.php?id=85
Zmiana płci u ryb - Andrzej Sieniawski

Tewz to czytałem i jeszcze w innych podrecznikach, zachodzic ponoć może tylko w jedna strone z samicy w samca...mieczyka

A tu wypowiedz Piotra Łapy - genetyka, miłosnika ryb i wsółpracownika "Nasze Akwarium".
http://www.malawi.pl/piotr_lapa.htm

To tyle :)

Pozdrawiam

PS. Zeby rozwiać wątpliwości zadałem to pytanie w Katedrze Akwakultury Akademii Rolniczej w Poznaniu - czekam na potwierdzenie.

Dostałem wiadomość - potwierdzam i odsyłam do lekury Nasze Akwarium ten numer ktory bedzie. Artukul pisany przez doktora co zajmuje się genetyką ryb.

A to info które dostałem rozmawiałem tez przez telefon"
.....Zmiana płci:
U ryb kostnoszkieletowych możliwa jest zmiana płci. Warunkach naturalnych zauważono to u mieczyka. Zmianie płci może ulec dorosła samica, która już niejednokrotnie dała potomstwo. Uzyskuje ona wówczas zdolność zapładniania i wykształca charakterystyczne dla samca wtórne cechy płciowe.
Możliwa jest też zmiana płci u innych ryb. Zabieg ten jest przeprowadzany z powodzeniem u tilapii poprzez podanie odpowiednich hormonów.....
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
@Mireks. No to ja teraz tez odpisze....Osobiscie nadal twierdze ze to totalna bzdura. I jak wiesz mam tez troche z tym do czynienia.
Zmiana plci!
Często w literatorze opisywana jest zmiana plci u X.hellerii. Z samicy na samca. Jednak prawdziwa zmiana plci z samiczki na plodnego samca nie zostala nigdy udokumentowana. Wlasnie przeciwnie... wszystko swiadczy o tym ze jest to nie możliwe. Plodnym samiczkom X. Hellerii dopisywana jest umiejetnosc zmiany plci w doroslym wieku. Pomimo wieloletnich badan na wielu set egzemplarzach (G. Peters) , nie udalo nam się nigdy czegos takiego zaobserwowac!...
Wielu Autorow opisuje jednak to zjawisko. Tak zauwarzyl HARMS (1926) 11 samiczek zmieniajecych plec. Opisal ze w wieku 7 miesiecy zauwazyl to. Te zauwazona zmiane plci mozna tylko wtedy jako prawdziwa zmiane plci zaakceptowac jezeli przed i po przeksztalceniu sie w samca rybka byla plodna. Co do tego sa dane (HARMS) z wieloma nie wyjasnionymi/opisanymi lukami.
Tam opisuje i pokazuje on samiczki podczas porostu/wyrostu Gonopodium i miecza. O zdolnosci produkcji nasienia(spermy) po kompletnym przeksztalceniu sie, nie ma nawet wzmianki. U tych samic moze sie o starsze samice rozchodzic, ktore okazuja pewne cechy wygladu samcow. Jednak bez wyksztalcenia organow produkujacych nasienie. (PHILIPPI 1908; FRIESS 1933)
Zmeznienie w wygladzie starszych samiczek (jak to wlasnie u X. Hellerii czasami jest spotykane) Nie nalezy w swiecie zwierzad do zadkosci.
Aby to udowodnic, podaje HARMS termin ich pierwszego oddania nasienia.( pierwszego zaplodnienia)
Od takich mieczykow nie egzystuja zadne dane z ich przebiegu zycia jako samiczki. Daty dyferencyjne i wizerunki okazuja niestety tak zwane pozne samce.
Wiec dane (HARMS) nie moga byc uznawane, bo nie maja wartosci dowodowych, ktore by mogly byc uznane jako dowod zmiany plci u Mieczykow hallera.
WENS (1940) i HILD (1940) okazuja zmiane plci u X. Hellerii jako udowodnione, czesto zachodzace zajscie/zjawisko.
Dlatego WENS nie prowadzi i podaje zadnych dowodow. Dokladnie tak samo miernie udowadnia swoja wypowiedz HILD. SACHS (1955) tez nie opisuje w swojej pracy, ze w ich domowych biotopach (Meksyk i Belize) samiczki Mieczyka hallera sie w plodne samce przeksztalcaja. Jedynie POPOFF (1955) w jego krotkiej pracy opisuje watpliwosci o prawdopodobienstwie takiego zjawiska.
1933 opisal FRIESS zmiane plci i to bardzo szczegolowo. Jednak pozniej okazalo sie ze bylo to spowodowane zarazeniem sie Phycomytceten Ichthyophonus hoferi. Przebieg tej choroby powoduje zmiany w Gonade. Ten pasozyt zyje w ciele i atakuje wszystkie organy.
WURMBACH (1951) opisuje tez dokladnie zmiane plci u 2 samiczek Lebistes i jednej X. hellerii. Ktore sie jednoznacznie na skutek zarazenia Ichthyophonus w samca przeksztalcily.
Jednak co do naglego przeksztalcenia plci u X. hellerii resumujac wszystko. Trzeba stwierdzic, ze o regularnym wystepowaniu nie moze byc mowy. Nawet jezeli wszystkie przypadki razem sie wezmie, to pozostaje to jednak wielkim Phenomenem. W wiekszosci przypadkow chodzilo jednak o pomylki samiczek z tak zwanymi poznymi samcami. Sztucznie wywolana zmiana plci u Mieczykow hallera funkcjonuje tylko przy podawaniu hormonow-seksualnych. Pomimo ze wszystkie proby zmiany plci przez podawanie tych hormomow skonczyly sie uzyskaniem niepelnych samcow. (byly bezplodne).

LITERATURA :

Dantschakoff, V. (1941): Der Aufbau des Geschlechts beim höheren Wirbeltier. - G. Fischer, Jena.
Essenberg, J.M. (1926): Complete sex-reversal in the viviparous Xiph. helleri. - Biol. Bull. 51, 98-111.
Friess, E. (1933): Untersuchungen über die Geschlechtsumkehr bei Xiph. helleri. - Roux' Arch. 129, 255-355.
Harms, J.W. (1926): Beobachtungen über >Geschlechtsumwandlungen reifer Tiere und deren F1-Generation. - Zool. Anz. 67, 67-79.
Hild, S. (1940): Versuche zur Geschlechtsdifferenzierung von Xiph. helleri Jen..- Z. Naturwiss. 73, 66, 135-143.
Philippi, E. (1908): Fortpflanzungsgeschichte der viviparen Teleostier Glaridichthyes januarius und Glaridichthyes decemmaculatus in ihrem Einfluß auf Lebensweise, makro- und mikroskopische Anatomie. - Zool. Jb. 27, 1-94.
Regnier, M. (1938): Contribution à l´etude de la sexualité des cyprinodontes vivipares (Xiph. hell., Leb. ret.).- Bull. Biol. Fr. Belg. 72, 385-493.
Sachs, W.B. (1955): Über Xiph. hell. Heckel.- DATZ: 309-310.
Wens, H. (1940): Die Beeinflussung der Geschlechtsentwicklung, -umstimmung und -erhaltung durch geschlechtswirksame Hormone bei Xiph. hell. - Diss. Tierärztl. Hochschule Hannover.
Witschi, E. & Crown, E.W. (1937): Hormones and sex determination in fishes and frogs. - Anat. Rec. 70, 121.
Wurmbach, H. (1951): Geschlechtsumkehr bei Weibchen von Leb. ret. bei Befall mit Ichthyophonus hoferi Plehn-Mulsow. - Roux' Arch. 145, 109-124.
Czesc Marcin!
Ostatnio zmieniony 27 lip 2006 9:25 przez MarcinX, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

:):):) pieknie poparte publikacjami...Ja sie nie kłócę tylko sam swtierzdam co słyszałem i jaką uzyskałem odpowiedz z AR w Poznaniu. Z tego co napisałeś...nie wynika, że to niemożliwe...a skoro prowadzono badania..coś w tym musi być. Filozofia nauki zakłąda, że nie prowadzimy badań nie majcych zaczepienia w teorii lub hipotezie..wiec? Sam juz nie wiem :)

Pozdrawiam

Reasumujac z tego co napisałes były takowe przypadki, tez czytalem ze nastepuje to wlasnie wskutek np. choroby....wiec nie jest to rzecz naturalna i zawsze, ale statystycznie wystapiły takowe przypadki.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Nie wiem, czy płodna samiczka Mieczyka może przekształcić się w płodnego samca. Wiem tylko, i to nie z książek czy pism, lecz z własnego doświadczenia, że rybka Mieczyk, która wyglądała od urodzenia jak samiczka - 'normalna' płetwa zamiast gonopodium, brak miecza - "przekształciła" się w moim akwarium w samca (płodnego!). I pragnę dodać, że samiczka ta, kiedy zmieniła płeć, miała już około 4-5 cm.
I troche szkoda, że ta dyskusja musi być taka, hmm... burzliwa :? Teorie o zmianie płci mieczyka okrzyknęliście "bajkami" i "bzdurami", zanim zapoznaliscie się z tekstami zawierającymi stojace za tą tezą argumenty.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Ja o bajkach nie wspomniałem o bzdurach też nie, zreszta ten pogląd jaki propagowałem napisałem już z dobre pół roku temu :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Mireks pisze:Ja o bajkach nie wspomniałem o bzdurach też nie, zreszta ten pogląd jaki propagowałem napisałem już z dobre pół roku temu :)

Pozdrawiam
Wiem, Mirku :)
Kto wspominał, ten wspominał. A kto - sam(i) wie(dzą) :wink:

ale dajmy temu spokój...

Jeszcze dodam, że z tego co słyszałam, a także obserwowałąm w swoim akwa, często jeśli trzyma się kilka samiczek bez samca, a są stosunkowo młode, wtedy jedna z nich może zmienić się w samca.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Jasne oczywiście nie będziemy roztrząsać tego tym bardziej, że bardzo sobie cenię wiedzę, doświadczenie i aktywnośc (czynną) na tym forum wielu osób. I cieszę się, że dyskusja tutaj przybiera poziom naukowy (sum Twoje wskazówki i odniesienie do publikacji naukowych). I o to chodzi, aby nie toczyć jałowych bojów. Osobiście takie wymiany postów uwielbiam :) Sum dzieki za lekturę :)

Serdecznie pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
@Lum widze ze chodzi tu o moja osobe... ( I nie musisz byc taka ironiczna) Ja jednak nadal twierdze ze to bzdura bo nigdy, ale to nigdy nie udalo sie jeszcze tego zjawiska zaobserwowac... Przeczytaj dokladnie moj post... Twoje samiczki to poprostu "samce pozne" co nie znaczy ze byly samiczkami. Takie zjawisko jest bardzo powszechne i myli to nas wszystkich. Jednak badania Genetyczne wlasnie takich Twoich "poznych samcow" wykazaly ze one nigdy nie byly samiczkami! Co do Hormonow i Pasozytow to juz inna wersja!
Ja nie chce sie klocic to poprostu FAKTY! W moim poscie opisalem ze cos takiego juz wystapilo...jednak tez dlaczego. Pasozyty i hormony co napewno w Twoim Akwa nigdy nie zaistnialo. A moze Twoje mieczyki krotko po zmianie plci odeszly? lub podawalas hormony? Mysle ze nie! :wink:
Sorki za bledy... Mirku dzieki za Word jednak niemam jeszcze Polskiej Klawiatury. Dlatego nie spelnia on swojego zadania... :oops:
Pozdrawiam Marcin!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie chcąc urazić kogokolwiek (lum) dołączam się do suma i też będę trzymać się swojego zdania. Zjawisko tzw. późnych samców u mieczyków jest obserwowane dosyć często i stąd pogląd o zmianie płci. Do chwili obecnej nie ma dowodów na to, że płodna samica (dająca potomstwo) może przekształcić się w płodnego (dającego potomstwo) samca bez ingerencji zewnętrznej.

Przy tym pozostanę, pozdrawiając wszystkich forumowiczów.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Jak Wam przedstawię publikacje naukowe z listy filadelfijskiej z dużym Ipact factorem mam nadzieję, że to wystarczy...np. Nature? Dodam najwazniejsze naukowe czasopismo na świecie. Postaram sie o takowe artykuły :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
@Bara. Wlasnie tak chcialem sie wyslowic... tylko slownie jest mi latwiej. A pisemnie bardzo ciezko! :oops:
@Mireks!
Odpowiedz na twoja PW!
Co do rybek... czekam na publikacje. Napewno bedzie wiele do dyskusji nie upieram sie, lecz do teraz zostaly wszystkie tezy podwazone. Dlatego... Ten Profesor jednak w tym Linku ktory podales przedstawil tylko swoj poglad. (nie uzasadnil go dowodami). Byly to tylko stwierdzenia. Jezeli jednak potrafilbys cos zorganizowac to tej tematyce dlamnie to bym byl bardzo wdzieczny! Moze jestem niedowiarkiem. Jednak taki juz jestem. A pozatym to mysle ze to temat dla prawdziwych naukowcow i dopuki oni sami nie sa jednego zdania...(a to czesto bywa) moze byc wszystko mozliwe!. Widze ze jestes rowniez bardzo zainteresowany i chlonny wiedzy. Ciesze sie ze poznalem Ciebie wlasnie tu na forum! A jezeli inni mysla ze my sie klucimy... to niech sobie tak mysla!
Pozdrawiam Serdecznie WSZYSTKICH forumowiczow!
Pozdrawiam Marcin!
ODPOWIEDZ