[63]Roślinne Foty na 4 str.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Byc moze nie zablysne wiedza poparta literatura naukowa, a nieco dziecinna naiwnoscia, ale... :)
Z tego co czytalem w ksiazkach dotyczacych biologii, napisanych przez polskich naukowcow (moze nie jest to poziom akademicki, ale sa to rozszerzenia profilowanych klas biologicznych szkoly sredniej, takie przygotowujace do tzw. olimpiad, a tam zawsze opisane sa wszelkie ciekawostki i odstepstwa, jak na przyklad zaba krabojad (Rana cancrivora) slonowodna, jedyny slonowodny plaz zyjacy w poblizu wybrzezy Wietnamu... To na marginesie, zeby nie bylo, ze czytam cos w rodzaju 'Promyczka' :) ). Nie doczytalem sie niczego co by wskazywalo na jakiekolwiek wyjatki i przypadki zmiany plci u organizmow takich jak ryby... Oczywiscie bez zewnetrznej ingerencji hormonalnej, bo wtedy jest to mozliwe :)
Ale z naturalnym przypadkiem jeszcze sie nie spotkalem. Dodatkowo moge dodac, co pewnie nie do wszystkich dotrze w jednakowym stopniu :), ze moja nauczycielka biologii, jest w trakcie robienia doktoratu, biolog z czystego zamilowania :twisted: , nie zapomnialaby o wspomnieniu na temat tak osobliwego faktu jak zmiana plci u ryb...
Wiem, ze to moje skromne zdanie, nie poparte fachowa literatura, ale... Daje slowo, ze nie sklamalem :)
Ale z przyjemnoscia przeczytam artykul Mirka :) I czekam na niego :)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

A jak myslisz, że każdy co robi doktorat z danej dziedziny (biologia - szetroka dziedzina) lub nawet go ma wie o wszystkich prowadzonych badaniach na swiecie? Nie, to nie jest mozliwe. Chwilowo nie moge sie dostac do mojej bazy wszystich czasopism naukowych na swiecie...ale...mam cos oczywiscie znowu powiecie może, ze nastepny sie myli :)
David Allsop
University of Edinburgh
Institute of Cell, Animal nad Population Biology.

Napisąłw czasopismie wycinek swojej rozprawy doktorskiej popartej w wielu pracach naukowych publikowanych w czasop[ismach o zasiegu swiatowym:.
cyt. .....During my research, I made the startling discovery that all 52 species I was studying changed sex at the same relative size and age! I also found that the fish were changing sex at the same age....

Dodam że były tio naturalne zmiany a nie rybki poddane nazwujmy to kuracji hormonalnej.

A szczegóły wkrótce...

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

macwiernik, biolog nawet taki z "czystego zamiłowania" nie zajmuje się wszystkim, ale pewną częścią "biologii" w której się specjalizuje.
Biologię skończyłam już wieki temu :wink: i moge Cię zapewnić, że nie studiowaliśmy wszystkiego, a jedynie nabraliśmy ogólnej wiedzy na temat otaczającego nas świata. Pod koniec studiów każdy z nas wybrał sobie temat pracy, a więc zawęził swoje zainteresowania do określonego działu.
Do tej pory znajomi pytają mnie o różne rzeczy z zakresu biologii, o których po prostu nie mam pojącia (że dzwony biją to wiem, ale gdzie - to już gorzej). Więc Twoja pani od biologii nie musi akurat znać się na rybach i poruszać tematu zmiany płci na lekcjach (skoro program tego nie przewiduje). A w dodatku jeżeli nie jest akwarystką to może w ogóle nie orientować się w temacie.

Mireks, dzięki za informacje, są bardzo ciekawe, czekam na szczegóły.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
@Mireks. wydaje sie ciekawe... jak dlugo musimy czekac na reszte...?
@Bara. To ty tez ? Popieram wypowiedz!!!
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Ode mnie z pracy mam dostęp do wiekszości roznorakiej literatury..oczywiście większośc to fizyka i nowe technologie..ale tez sporo jest z dziedziny bilogii i pokrewnych dzien...wykupione całe bazy danych...niestety chwilowo serwer cos padl...mam jedynie co mi sie udalo sciagnac jeden artykuł z Planet Earth wlasnie David Allsopa...podesle Ci mailem :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

:)
Takiej odpowiedzi sie spodziewalem :)
Nauczyciel jednak nauczycielowi nierowny :) Dlatego nie polemizuje, bo nie ma mozliwosci, zebym w takim temacie przytoczyl jakies rozsadne argumenty... :)
Odwolam sie wiec tylko do tego co wyczytalem w ksiazkach, niestety artykulow z prasy naukowej, ktora jest jednak bardziej 'na biezaco' niz ksiazki nie podam na poparcie...
Wiec teraz bede sie przygladal juz tylko dyskusji :) Ciekawe jaki bedzie wynik :P
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Wynik jest obojetny... (i mam nadzieje ze zadnego niebedzie!)Oto tu nie chodzi :!: :evil:
Ciesze sie ze jest zaiteresowanie... dalej sie jednak pale... na ta Publikacje!
Zawierac bedzie wiele dowodow na przekor moim przekonan... ale zawsze sie przyda! :wink:
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Dokładnie to nie mecz, że ma być wynik, ot po prostu dyskutujemy szukamy informacji i chcemy okreslic jak to jest z tym wszystkim :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej! :)
Przez wynik, rozumiem wnioski jakie wynikna z calej dyskusji :)
Przeciez nie chodzi mi Mirek - 1; Marcin - 1, Basia - 1, tylko o to, co bedzie wynikalo z literatury i z Waszej wiedzy :)
I mam nadzieje, ze jednak wynik, o ktorym mowie sie pojawi :)
Bo przyznam, ze jestem go bardzo ciekaw :)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Jezeli mam byc szczery... to mysle (nie chcac nikogo urazic) ze nie jestesmy wstanie tego wyjasnic! Opieramy sie tylko na badaniach innych ludzi ktorzy zawsze beda popierac swoje poglady. Tak jak i JA! / MY!.
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

A ja tam wierze w naukę, sam jak cos publikuję to wiem co publikuje i jestem tego pewny i w 99% kazdy naukowiec jak cos publikuje to ma na to pewność. Zreszta każde powazne czasopismo ma recenzentów z całego swiata i nie można zamieścic tam czegos co sie po prostu tylko0 chce napisac. Zatem nauka i naukowe podejscie powinno dać odpowiedz :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Ok!
Wiec poszperam tez troche i popytam jednego z najwiekszych"uwczesnych"!!!!!!(moim zdaniem) Ichtiologow. A jest to
Peter Bartsch!
"Museum für Narurkunde, Zentralinnstitut der Humbold-Universität zu Berlin, Institut für systematische Zoologie w Berlinie. Mam taki dobry "sznur" do tego Doktora.
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mireks, ja nie jestem aż taka ufna jak Ty w publikacje pisane przez różnych ludzi ukazujące się w nawet najbardziej poważnych pismach. Nauka się zmienia razem z rozwojem technicznym a co za tym idzie jest zmienna. To, czego uczyłam się za studiach na początku lat 90-tych jest już nieaktualne. To, co czytamy obecnie może być podważone za kilka lat.

Biologią zawodowo się nie zajmuję, ale jest moja pasją, więc przyłączę się do tematu i też poszperam zgodnie ze swoimi możliwościami. Zdania swojego na razie się trzymam, co nie znaczy, że jestem zamknięta na innych.

Jestem ciekawa co ustalimy, chociaż przyłączam się do wypowiedzi suma, że na pewno nie uda nam się znaleźć w tym temacie wspólnego stanowiska.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

sum pisze:Hey!
@Lum widze ze chodzi tu o moja osobe... ( I nie musisz byc taka ironiczna)
:? Nie chciałam być ironiczna. Wiesz, myślę, że wymiana poglądów, to zupełnie co innego niż nazwanie teorii, z którą się nie zgadzam (a której nikt jeszcze jednoznacznie nie udowodnił albo nie obalił, wiec nie wiadomo na pewno - prawda czy fałsz) "BZDURA!!!!!!!!", "bajka że głowa boli!!!!!". Powinniśmy szanować nawzajem swoje wypowiedzi, nawet (a raczej zwłaszcza) wtedy, kiedy są odmienne. Bo dzięki temu mamy w ogóle szansę dojść do prawdy. Ileż to "niezbitych faktów" zostało już w nauce obalonych, odkręconych o 180*? Dlatego zajmując się teoriami naukowymi (nie tylko z dziedziny biologii) trzeba wykazać się duuuużą powściągliwością w wygłaszaniu swoich "niepodważalnych i ostatecznych" teorii, a co dopiero(!) w jednoznacznym negowaniu czychś.
:( A Twoje "nie musisz być taka ironiczna" mnie dotknęło, bo primo - nie chciałam być, secundo - akurat Twoją wiedzę szanuję na tym Forum chyba najbardziej (na równi z wiedzą jeszcze kilku osób), bo wydaje mi się niezwykle szeroka i co ważne poparta osobistym doświadczeniem.
Tyle.
Czekamy na "dowody" Mirka.

...chyba dobrze by było przenieść nasze posty o mieczykach zmieniających/niezmieniających(?) płeć do osobnego tematu...
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

BARA pisze:Mireks, ja nie jestem aż taka ufna jak Ty w publikacje pisane przez różnych ludzi ukazujące się w nawet najbardziej poważnych pismach.
Oj, oj oj...odwazna wypowiedz. Powiem tak, jestem naukowcem czynnym i trochę dziwię się podważaniu pracy naukowej, która jest udokumentowana badaniami i publikacjami o szerokim zasięgu miedzynarodowym. Być może, nie bardzo wiesz jak wygląda opublikowanie takowych prac i czemu tak naprawde mają one służyć. Nie pisze sie tego sobie a muzą to raz. Po dwa sa kazde, przynajmniej tez z tzw. listy filadelfijskiej na świecie, weryfikowane przez najlepsze znakomitości nauki z całego swiata. Wydanie publikacji, nawet jednej o zawartości kilku stron, nieraz wiąże sie z kilkuletnia praca badawczą nie ednej osoby a grona osób i zwykle współpracujących z w wielu jednostkach naukowych z różnych stron świata. Wiem jak to wygląda, bo tak to powstaje i mówię to z autopsji. Zatem wyciagnęłaś Bara cięzki oręż podważając to co napisano w pracach naukowych. I własnie takowe podejście czasem mnie zniechęca do dalszych moich badan (w mojej dziedzinie nie akwarystyce) skoro pojęcie ludzi o pracach w laboratoriach badawczych jest....o wlasnie jest takowe.

Pozdrawiam

I tu nie chodzi o stanowisko a o prawde i racje naukową, stanowisko to mozna miec czy podoba mi sie ta Pani, ten Pan.
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ