jaka woda?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

agami
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2006 10:23

jaka woda?

Post autor: agami »

Moje akwarium ma 200 l, jak często powinnam podmieniać wodę?
No i czy ta woda musi być odstana? Jakoś nie wyobrażam sobie stojących w domu i stale napelnionych wodą wiader. Nawet nie miałabym gdzie tego trzymać. Zresztą chyba wlaściciele wielkich akwarium nie ustawiają wody w kilkunastu czy kilkudziesięciun wiadrach, żeby im się odstała na podmiany :lol: Jak sobie z tym radzicie?
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam jezeli chodzi o podmianki wody to w normalnych warunkach(nie ma zadnej chemii zadnych chorob zadnego tarla i narybku itp sytuacji)robi sie okolo 20% tygodniowo-wszystko zalezy od ilosci ryb w akwa,jezeli masz malo ryb to nic sie nie stanie jak zrobisz podmianke raz na 2 tyg,niektore rybki wola stara wode-to nie znaczy ze kilutygodniowa :)
Jezeli robisz podmianki woda z kranu to musi ona odstac 2 dni zeby chlor odparowal,mozesz uzyc uzdatniaczy do wody ktore przyspieszaja uwalnianie chloru i wiaza metale ciezkie.Jezeli uzywasz wody z filtra RO to mozesz ja lac do akwa bezposrednio i nie uzywac uzdatniaczy,to chyba tyle na ten temat
pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Magda6lena
Posty: 41
Rejestracja: 19 lip 2006 20:48

Post autor: Magda6lena »

ja mam narazie nie za duza kule(wiem ze to niedobrze) i w niej 6 gupikow. czy mam tak samo robic jak moja kumpela: raz na 2 tyg. myje akwarium czyl;i bierze ryby do jakiegos kubeczka z woda, wylewa wode z kuli, myje kule mydlem i jakas gabką, płuka, nalewa nowej wody i daje do niej z powrotem rybki?
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Magda6lena pisze:ja mam narazie nie za duza kule(wiem ze to niedobrze) i w niej 6 gupikow. czy mam tak samo robic jak moja kumpela: raz na 2 tyg. myje akwarium czyl;i bierze ryby do jakiegos kubeczka z woda, wylewa wode z kuli, myje kule mydlem i jakas gabką, płuka, nalewa nowej wody i daje do niej z powrotem rybki?
Całą wode?? MYDŁEM??Obrazek
Ryby wydalają toksyczne odchody (amoniak), który musi być rozłożony przez bakterie w procesie filtracji biologicznej. Większość zgonów ryb w akwariach,u osób które dopiero zaczynają hodowlę, spowodowana jest niezrozumieniem obiegu azotu w akwarium i jest jak najbardziej do uniknięcia.


Czyli w skrócie koleżanka robi najbardziej czarną robotę jaką może zrobić, bo usuwając całą wodę z baniaka, i myjąc go mydłem po prostu wszystkie bakterie nitryfikacyjne wybija. Tak nie wolno :!:

Kule musi umyć bez mydła, nie wymieniając całej wody tylko podmieniać około 10-15% w tym przypadku i to co najmniej raz w tygodniu.

Gupiki to chyba najbardziej popularne rybki jakie są, i faktycznie pokutuje taka opinia ze przeżyja wszędzie i zawsze, jednakże mają one wymagania jak każde inne rybki. Żyć żyją ale współczuje im :(.

Polecam poczytać to: http://www.artnet.com.pl/lkozicki/thekr ... intro.html :!:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Magda6lena, wyrzuć kulę i kup akwarium! Po co męczysz żywe stworzenia?
Twoja koleżanka powinna kupić sobie szklane rybki na żyłce a nie trzymać ryby, które cierpią. Kula? Wymiana całej wody? Mycie środkami chemicznymi? Brakuje mi słów na ludzką głupotę i nieodpowiedzialność.

Nie postępuj tak, jak ona. Bardzo Cię proszę.
Piszesz już kolejny post na temat swojej kuli i cały czas czytasz nasze uwagi, że źle robisz, ale nadal o tej kuli piszesz. Masz w ogóle zamiar coś zmieniać?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Magda6lena
Posty: 41
Rejestracja: 19 lip 2006 20:48

Post autor: Magda6lena »

tak mam zamiar kupić akwarium 25 - 30L i wpuścic jeszcze do niego bojownika zeby kontrolowal rozmnazanie sie gupików:) ale czekam na pieniądze. jeśli chodzi o ta wode to jak mam zostawiac jej większosc w środku jeśli chcę wyczyścic kulę?? czy kuli mam wogole nie czyscic tylko zmieniac te 10-15% wody?
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Magda6lena pisze:tak mam zamiar kupić akwarium 25 - 30L i wpuścic jeszcze do niego bojownika zeby kontrolowal rozmnazanie sie gupików:) ale czekam na pieniądze. jeśli chodzi o ta wode to jak mam zostawiac jej większosc w środku jeśli chcę wyczyścic kulę?? czy kuli mam wogole nie czyscic tylko zmieniac te 10-15% wody?
Masz odpowiedź dlaczego kóla się nie nadaje. Nie możesz do niej włozyć ani grzałki, ani wyczyścić żadnym dostępnym czyścikiem, ani w sumie nic. Napewno masz nie wymieniać całej wody, robić podmiany, i chyba tyle, bo nawet nie wiem czy udałoby ci się odmulić podłoże w tej kuli.
Magda6lena
Posty: 41
Rejestracja: 19 lip 2006 20:48

Post autor: Magda6lena »

a mogłabym tą wode przelać na moment w inne miejsce a puźniej ją znowu wlać razem z tą podmienioną??
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Ale po co chcesz ja przelewac? zeby wyczyscic kule, tak?
Mozesz ja przelac, ale do 'sterylnego' zbiornika. Jakis czysty, najlepiej jeszcze wczesniej wyparzony sloik powinien przy kuli zdac egzamin:)
Zero chemii ;)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Magda6lena
Posty: 41
Rejestracja: 19 lip 2006 20:48

Post autor: Magda6lena »

do słoika? jak mam 7L kule? a nie mogłabym tej wody przelac do jakiejs butelki po wodzie mineralnej?
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Mozesz, po wodzie mineralnej mozesz:)
Plastik tez nie wydziela zadnych substancji negatywnych do wody, wiec nie ma problemu :)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Magda6lena pisze:do słoika? jak mam 7L kule? a nie mogłabym tej wody przelac do jakiejs butelki po wodzie mineralnej?
A czemu nie? ja mam słój 10L fabrycznie do kiszenia ogórków, u mnie pełni funkcje pomocniczą. Tylko jakoś to przelewanie tej wody... Stresujesz rybki a to nie wpływa pozytywnie na nie..... Ja bym odpuścił, podmieniał wodę i zmywał stare ślady po odparowaniu....
Magda6lena
Posty: 41
Rejestracja: 19 lip 2006 20:48

Post autor: Magda6lena »

ale rybki bym przeciez odławiała do jakiegoś słoiczka z wodą na chwilkę
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Ale sama operacja odławiania już jest dla nich stresująca. :wink: No bo nie sądze że robisz rybkom akwapark w postaci przelewania z kuli do naczynia razem z wodą :wink:
Magda6lena
Posty: 41
Rejestracja: 19 lip 2006 20:48

Post autor: Magda6lena »

hehe to ja juz nie wiem za bardzo co robić :lol: mam wziąść tylko z tej kuli 15% wody, wylac ją, wlać nową odstaną, a kamyczków sie nie czyści? a ścianki czym wtedy najlepiej czyścić z np. odparowywań? czy mam robic jeszcze jakoś inaczej :roll:
ODPOWIEDZ