CO2

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

CO2

Post autor: Abrasjel »

Dzisiaj uruchomiłem pierwsza bimbrownie w moim akwa... akwa ma 112 l, oświetlenie 2x18 W... za kilka dni dojdą żarówki i bedzie więcej watów...mam pytanie...dyfuzor mam ze strzykawki i drewna lipy co daje mi mikroskopijne bąbelki... z tym że jest ich pełno na powierzchni... już pół akwa jest zakryte bąbelkami... dlaczego one nie pekają?? co jest nie tak?? czy to nie zaszkodzi rybkom?? pozdrawiam i czekam na odp
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Jesli przesadzisz ze stezeniem CO2 to możesz rybki poddusić, skoro ich jest pełno (bąbelków) pod powierzchnia wody oznacza to tylko tyle ze dyfuzor nie jest zbyt wydajny i nie rozprowadza Cio dobrze w wodzie CO2 i po protu ucieka on na powierzchnie. To że babelki te trzymaja sie na powierzchni moim zdaniem świadczy ze masz na powierzchni wody film bakteryjny (błona) ktora blokuje wydostawanie sie babelków CO2. najlepiej dokonaj pomiaru stęzenia CO2, żebyu nie było za wysokie powyzej 25 ppm. Jesli jest musisz niestety napowietrzyc akwarium. Proponuje pomyśleć o porządnym dyfuzorze :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Są pewnie tak małe że nie pękną, mialem cos podobne gdy stosowałem kamień napowietrzający, który dawał bardzo drobne bąbelki, szkodliwe to chyba nie będzie, ale może utrudniać wymianę gazów z atmosferą. Zastosuj może kamień dajacy większe bąbelki, to powinno pomóc, ale wydajność rozpuszczania CO2 w wodzie niestety spadnie.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

bimbrownia chodziła 6 h a już prawie bym miał straty :( bocja ledwo co zipie... zecier zrobiłem w opisanych na forum proporcjach więc co może być nie tak?? czy może być spowodowana zwiększona ilośc CO2 w moim akwa?? czy to dlatego że mam tylko 0,33W / L wody?? i roślinki nie przerabiają tego CO2 na o2??
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Opcje sa dwie, jak wiesz stężenie CO2 jest wynuikiem dwoch parametrów wody jak TWW i pH. Nie wiem jak one u Ciebie wygladają. A światło i owszem nie zachodzi fotosynteza i steżenie CO2 rośnie i robi sie przyducha, jak mowilem ze przydusi Ci rybki. Musisz zrobic regulacje do bimbrowni osobnym zaworem i nadmiar CO2 popuszczac na zewnatrz a nie do akwa. Oczywiscie wymaga to czasu i testu, zeby ustalic w jaki sposób optymalnie podac CO2 do akwarium.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Zwróćcie uwagę na to jak zmienia się stężenie CO2 wraz ze wzrostem lu spadkiem pH o 0,1. Naprawde trzeba by mieć idealnie podae warunki, aby dobrze obliczyć stężenie CO2 na podstawie kalkulatora.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Oczywiście, dlatego bardziej polecam test niz obliczanie, gdyż pomiar pH musi byc najelpiej zrobiony z dokladnoscia do 0.05 lub lepszą.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
kacperek
Posty: 17
Rejestracja: 11 kwie 2006 22:04

Post autor: kacperek »

A ja mam prosbe czy ktos moze mi powiedziec jak takie cos dziala: http://www.akwazoo.com.pl/product_info. ... s_id=13903
Rozumiem ze dyfuzor wkladam do akwarium ale butle musza raz na jakis czas samemu naciskac czy jak dozowac CO2?
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Dyfuzor umieszczasz w akwarium. Jeśli chodzi o butlę to niestety sam musisz dozować CO2. Oznacza to, że codziennie musisz o tym pamiętać. Najwiekszą jednak wadą tych zestawów jest to, że się butla bardzo szybko wyczerpuje. Cóż jeśli myślisz na poważnie o dostarczaniu CO2 warto rozejrzeć się za czymś bardziej profesjonalnym.

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
ODPOWIEDZ