Zachowanie ramirezek

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nakasha
Posty: 13
Rejestracja: 14 maja 2006 11:47
Lokalizacja: Białystok

Zachowanie ramirezek

Post autor: Nakasha »

Kupiłam niedawno do 140 l akwarium 3 ramirezki. Prosiłam, by był to samiec i 2 samice, ale teraz wcale nie jestem pewna ich płci, tym bardziej, że sprzedawca dał mi 4 samce brzanki wysmukłej zamiast samiczek (samce są czerwone, a samice jasnobrązowe, nie można ich pomylić!) i twierdził, że to samice -_-.

Rybki są jeszcze małe. Jedna ma wyraźne, czarne pionowe pasy na ciele i 4 pierwsze promienie płetwy grzbietowej wydłużone (ale nie znacznie...) i "oddzielone" od reszty płetwy (są wyraźnie 4 i wyglądają jak irokez ;]). Jest mocno zaczepna. Stawiam na to, że to samiec.

Druga ma płetwy w miarę równomierne i bladą barwę. Jest mało agresywna. Wygląda jak samiczka - równomierna płetwa grzbietowa....

Trzecia jest większa i weloniasta, pierwsze promienie ma lekko wydłużone, ale mniej niż rybka pierwsza. Jest najłagodniejsza. Tu nie mam nawet koncepcji -_-

Żadna z nich nie ma czerownego brzuszka, zresztą nie są jeszcze w pełni wybarwione.

Pierwsza atakuje drugą, a przymila się do największej. Druga walczy z pierwszą ;) i chyba również próbuje pływać koło największej. Największa ignoruje 2 pozostałe i je od siebie odgania....

Czy moglibyście jakoś pomóc mi rozróżnić ich płeć?

I w jakiej ilości je trzymać? Na stronach zjadowałam informacje, że powinno się trzymać harem, albo, że kilka parek, albo, że tylko jedną parkę. Moglibyście coś mi doradzić?..... Mam je rozdzielić i czekać, aż podrosną, a jeśli dobierze się parka, pozostałą rybkę oddać, czy dokupić jej partnera?
140 l: 1m + 6k bojowników, 8k brzanek wysmukłych, 4k pielęg. ramireza, 10 kirysków, 3 glonojady: 2 zbroj., 1 mały, sumik
50 l: bojownik, 3 glonojady, 2 otoski, 4 kiryski
40 l: bojownik, 3 otoski, 4 kiryski
25 l: tarliskowe dla bojowników
ponury
Posty: 31
Rejestracja: 17 maja 2006 18:09
Lokalizacja: Poznań

Post autor: ponury »

kurcze też miałem podobny problem z ramirezami, koleś w sklepi przy zakupie 10 sztuk dał mi za dużo samców, na jego obrone dodam że na początku jak do domu zanosłem to wydowało się że do stałem 5 samic i tyle samo samcó, to dlaetgo że ryby jeszcze młode były i dopiero po miesiący wydało sie że coś jest nie tak,
jeśli dobrze pamiętam to ryby te dobierają się w pary i chyba najlepiej trzymać w stadzie kilka sztuk, oczywiście jeśli warunki akwarium na to pozwalają, a i jeśli dobrze pamiętam to rybki te lubią dośc ciepłą wodę i raczej miekką
Awatar użytkownika
Nakasha
Posty: 13
Rejestracja: 14 maja 2006 11:47
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Nakasha »

Popytałam, poczytałam jeszcze trochę.... chyba zdecyduję się na poczekanie i dokupienie partnera "odrzuconej" rybce :) i będę mieć nadzieję, że stworzą jednak 2 parki ;)
140 l: 1m + 6k bojowników, 8k brzanek wysmukłych, 4k pielęg. ramireza, 10 kirysków, 3 glonojady: 2 zbroj., 1 mały, sumik
50 l: bojownik, 3 glonojady, 2 otoski, 4 kiryski
40 l: bojownik, 3 otoski, 4 kiryski
25 l: tarliskowe dla bojowników
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

2 samce w tym akwa mogę się bić choć nie jest to powiedziane że na 100% tak bedzie ale radziłbym uważać :)
Awatar użytkownika
Nakasha
Posty: 13
Rejestracja: 14 maja 2006 11:47
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Nakasha »

A mogę zostawić samiczkę - jeśli to samiczka będzie "zostawiona" - i dorzucić jej drugą samiczkę? zatem parka + 2 samiczki? Czy większa ilość pielęgniczek poprawi sytuację, czy zdecydowanie nie? Szczerze mówiąc, nie znalazłam na te pytania "dobrej" odpowiedzi... Raz pisano, że parka będzie zagryzać inne ramirezki, raz, że powinno się mieć taki haremik.... Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia pod tym względem?....

A może poczekać i oddać tą odrzuconą?... ale mi tak ciężko się rozstawać z moimi rybkami... :/ (zresztą, z każdym moim zwierzęciem, jak się bardzo do nich przywiązuję....) ale jeśli to będzie najlepsze wyjście...

Na razie się ganiają i atakują, ale żadna nie ma ranek na ciele ani na płetwach.
140 l: 1m + 6k bojowników, 8k brzanek wysmukłych, 4k pielęg. ramireza, 10 kirysków, 3 glonojady: 2 zbroj., 1 mały, sumik
50 l: bojownik, 3 glonojady, 2 otoski, 4 kiryski
40 l: bojownik, 3 otoski, 4 kiryski
25 l: tarliskowe dla bojowników
Awatar użytkownika
Abrasjel
Akwarysta
Posty: 323
Rejestracja: 08 mar 2006 22:17
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Abrasjel »

no to samiczka którą masz i ta nowo dokupiona może być męczona przez dominujacą samice... :(
ODPOWIEDZ