Płeć u glonojadka

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ewaf
Posty: 94
Rejestracja: 12 kwie 2006 21:54
Lokalizacja: Ś-cie

Płeć u glonojadka

Post autor: ewaf »

Czy sa jeszcze jakieś inne wskazówki po czym mozna rozpoznać płec u glonojadka ? O porożu/wypustkach czy jak to zwał wiem a zainteresowałam sie tym bo mam dwa z czego jeden gania drugiego i za diabła nie wiem co mam, na rogi pewnie sa jeszcze za młode.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!

Jezeli chodzi o Zbrojniki niebieskie, ktore jeszcze sa za mlode aby samce nosily poroze. To napewno nie robia tego ze wzgledu na gody. Zbrojniki to bardzo terytorialne rybki. I wlasnie to jest tego powodem. Czy masz w Akwa odpowiednio duzo kryjowek? Jak duze Akwa?
Pozdrawiam!
ewaf
Posty: 94
Rejestracja: 12 kwie 2006 21:54
Lokalizacja: Ś-cie

Post autor: ewaf »

Akwa malutkie ale i glonusie nie sa narazie za wielkie, jak będą robiły sie za duze to zostaną wymienione na mniejsze :( najwieksze w nich sa ogony :lol: tu jest opis akwa http://akwaforum.pl/viewtopic.php?p=20489#20489 a tu zdjecia glonojadków http://akwaforum.pl/viewtopic.php?p=19972#19972 pstrokaty gania szarego
bardziej martwie sie że ganiaja sie bo sa dwa samce ( na gody sa własnie za młode) nie chciałabym żeby jeden zrobił coś drugiemu narazie krzywdy sobie nie robią. Co dziwniejsze szary był sporo mniejszy od pstrokatego, teraz jest taki sam a jak tak dalej bedzie to przerośnie pstrokatego a dalej jest ganiany :?
wątpie żeby to były zabawy glonojadów ;0 bo goniotwa jest jednostronna
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hi!

Ok! Twoje Glonojadki to nie sa Zbrojniki niebieskie(Ancistrus dolichopterus). Twoje to niestety nieszczesne mlode Liposarcus pardalis.
Te "Glonki" dorastaja nawet do 60cm. I niestety samce tego gatunku nie nosza poroza. Rozroznienie plci w tak mlodym wieku jest niemozliwe. Od 25-30cm mozna samce odroznic porownujac pierwszy promien pletw piersiowych. Wlasnie u dojrzalych samcow jest on dluzszy i grubszy od tego wlasnie promienia u samiczek w rownym wieku. A dlaczego sie gonia? Bo sa bardzo terytorialnymi rybkami.
Czesc Marcin!
Och sorry! Patrzylem nie na Twoje "Glonki"!!! :oops: Twoje to Zbrojniki niebieskie, niestety dlugopletwe... Jednak tez terytorialne rybki. :wink:
Nawet 2 samiczki beda sie gonic.
Jeszcze raz sorki.
delTORO
Posty: 75
Rejestracja: 07 mar 2006 8:50

Post autor: delTORO »

U mnie małe glonki ok.2cm w tarliskowym cały czas "walczą" o terytoriu, cały czas się przepychają :) taki już ich charakter.
delTORO
112L
L260
Ancistrus sp.
ewaf
Posty: 94
Rejestracja: 12 kwie 2006 21:54
Lokalizacja: Ś-cie

Post autor: ewaf »

A ż sie wystraszłam tych 60 cm, dla mnie Ancistrus dolichopterus i Liposarcus pardalis wyglądają bardzo podobnie :oops: nie byłabym w stanie ich odróznić. Ze sprzedawcą dogadałam sie że jak będą duze to je wymienie na mniejsze ale wątpie czy będzie miał takie same.
Mam jeszcze pytanko dlaczego napisałeś że niestety długopłetwe, coś z nimi jest nie tak?
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!

Dlaczego niestety? A bo takie rybki w naturze nie wystepuja! Sa one wymyslem ludzi ktorzy juz moze nie wiedza jak zrobic pieniadze na tych i wielu innych rybkach. Wiele gatunkow rybek meczy sie tylko z takimi "zaglami". Spojz na te nieszczesne bojowniki.... One juz prawie plywac nie potrafia! W naturze nie przezyly by one nawet jednego dnia.
Osobiscie nie popieram takich experymentow. Jednym sie to podoba.... innym nie.
Pozdrawiam Marcin!
woznyadam
Posty: 63
Rejestracja: 01 lip 2006 14:21
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: woznyadam »

moj glonek ma ponad pol roku albo i moze wiecej i ma takie lekkie poroża czy jak to sie zwie, czy jest to moze samiec czy bedzie on jeszcze rosl?
:D
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

JEgo wzrost zalezy od warunków jakie ma, skoro pojawiają mu się już narosty to jest to samczyk.
woznyadam
Posty: 63
Rejestracja: 01 lip 2006 14:21
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: woznyadam »

a ile tak normalnie to zbrojnik dorasta? chodz o okres czasu
:D
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Tzn. chodzi Ci o dojrzałość płciową czy maksymalny wzrost ? dojrzałość myślę że (ale nie jestem pewnien na 100 %) ok 10 m-cy, a wzrost jak pisałem zależny od warunków i reguły nie podam :P

Poszukaj w googlach
pozdrawiam
woznyadam
Posty: 63
Rejestracja: 01 lip 2006 14:21
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: woznyadam »

chodzilo mi o dojrzalosc plciowa :D
:D
ODPOWIEDZ