Ubytki na roślinkach…

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Zaq
Posty: 8
Rejestracja: 16 maja 2006 20:56

Ubytki na roślinkach…

Post autor: Zaq »

Tak jak w temacie… Na roślinkach od jakiegoś czasu zaczęły pojawiać mi się dziurki, oraz końcówki liści zaczynają obumierać… Jak na fotkach…
Czym to jest spowodowane?? Jak sobie z tym radzić??

http://www.republika.pl/banti/1.jpg
http://www.republika.pl/banti/2.jpg
http://www.republika.pl/banti/3.jpg
http://www.republika.pl/banti/4.jpg

Dzięki za pomoc!! :J
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Po pierwsze mam zapytanie, czy nie masz przypadkiem w akwa ślimaków które bardzo często w taki sposób pustoszą akwa. Po drugie..czy podajesz do akwarium CO2 i czy dodatkowo czymś nawozisz akwarium? I jeszcze jedno, jak wygląda u Ciebie sprawa oswietlenia, tzn. jak długo palisz światło i jaką masz moc świetlówek (i jakie świetlówki) i jak duże akwarium?

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Zaq
Posty: 8
Rejestracja: 16 maja 2006 20:56

Post autor: Zaq »

ślimaki to jest moja zmora... Od momentu, kiedy dostałem jedną roślinkę od kolegi... Walczę z nimi już od miesiąca! Sposoby na marchewkę ani sparzana sałatę nic nie dają... Rano wyciągałem je bez żadnego ślimaka, więcej mam na filtrze jak wyciągam żeby wyczyścić! Swoją drogą to one maja chyba zdolność klonowania :P Nie widziałem w akwarium większego ślimaka niż 1,5 mm a codziennie wyciągam ręcznie przynajmniej ze 20!

CO2 nie podawałem, chociaż bimbrownie zrobiłem. Brakuje jedynie zacieru :P Nie stosuje żadnych nawozów. Akwarium mam 70x27x35. Co do oświetlenia to nie mogę dokładnie odpowiedzieć, bo obudowę robiłem własnoręcznie i lampa jest z odzysku :P nie mogę odczytać napisu, ale myślę ze ma ona jakieś 20W przy 58 cm długości
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Więc tak, jak się domyslam pierwsza przyczyna i głowna to ślimaki, strzelalem w ciemno ale taie zmiany na roślinach własnie one potrafia wywołać. Zatem pierwsza sprawa aby uratowac to co w Twoim akwa rosnie to ślimaki. Nie bede juz zbytnio pisał na temat walki z nimi bo sam zapewne wiesz, opcja szukaj tu pomoze na forum, bo temat przerabiany nin stop. Wyprobuj moze pułapki na ślimaki ponoc sie sprawdza lub jesli to możliwe w Twoim akwa "wypozycz" na jakis czas bocje wspaniałe. Niezawodna metoda to bateryjka, ale niestety w przypadku zasiedlonego akwaium to troche nie bardzo.
Druga sprawa to niewiadom jakośc światła. Swiatło i rośliny to bardzo współbiezna zależność, bez opdowiedniego oświetlenia nia ma fotosyntezy a jak nie ma tego nie ma rozwoju roślin a wegetacja a w konsekwencji obumieranie roslinności.
Sprawa trzecia nawozenie i to CO2 i do dodatkowe wzbogacone w minerały. Do fotosyntezy potrzebny jest dwutlenek węgla, w wodzie wystepuje on naturalnie znikomo stąd potrzeba dozowania do akwa CO2. Dodatkowo jesli nie wzbogacasz roślin w mikroelementy to tym baradziej nie mają one szans rozwoju. Preparatów do nawożenia jest co niemiara od nawozów do żwirku poprzez środki płynne podawane do akwarium. Zatem bez jakiś zaradczysz środków niestety przy takiej sytuacji przykro mi, ale Twoje roslinki już zbyt długo w tym akwa nie pociągną. Po pierwsze walka ze ślimakami, po drugie nawożenie akwarium i zapewnienie odpowiedniego oświetlenia - tu jest szansa na ładną florę w akwa i jedyna szansa.

Serdecznie pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Piekny wyklad Mireks :wink:
Nic dodac nic ujac!
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kris22
Posty: 23
Rejestracja: 13 maja 2006 17:37
Lokalizacja: Pułtusk-Warszawa

Post autor: kris22 »

na zdjeciach wyglada mi na to ze popodgryzaly te roslinki slimaki :?

zapomnialem dodac ze top moze byc przyczyna braku jakis skladnikow mineralnych zelaza manganu lub potasu

"Zmień"
To już ponad 10lat i zapał nie odpuszcza ;)
Akwarium 340cm dla ryb z Tanganiki:P
Tanganika to moja pasja;)
.................
...........
......
Zaq
Posty: 8
Rejestracja: 16 maja 2006 20:56

Post autor: Zaq »

Tak myślałem nad walką z tymi ślimakami i wymyśliłem ze zrobię coś w rodzaju restartu…
Mianowicie posiadam wiadro po produktach przemysłowych, więc myślę ze nie będzie szkodliwe jest ono pojemności 30 l czyli ½ mojego akwarium. Przeleje z akawa wodę przełożę rybki włożę filtr i grzałkę! Roślinki albo poddam bardzo długiej wegetacji w osobnych zbiornikach albo całkowicie wyrzucę. Kamienie i korzeń przez kilka godzin będę gotował żeby mieć pewność, że nic tam nie zostało Akwarium ostro wyszoruje… wodę z rybkami wleje i doleje świeżej, kupie nowe roślinki… I jak może się udać?? Co o tym Myślicie??
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Hmmm....Tak wielu ludzi ma mordercze instynkty wzgledem tych biednych ślimaczków :) Ja zupełnie nie rozumiem czemu . Moim zdaniem slimaki sa bardzo przydatne jako ekipa sprzatając . Nie zauważyłem żeby czyniły jakieś wieksze szkody w moim akwa . Wydaje mi sie , że przypisuje im sie jakies ponad przecietne zdolności niszczenia :) A to nie prawda ! Dziury w liściach ? Zabić ślimaki ! To jakaś paranoja :) A jestem przekonany , że w wiekszości przypadków te dziury to wynik złych warunków w akwa ! Zła woda , złe światło , brak mikro i makro elementów , zły nawóz itp . Czesto tez sprawcą demolki w roślinkach bywa zbrojnik !
Generalnie więc zanim zamordujesz te pozyteczne zwierzątka spróbuj sie zorientować czy to aby napewno one sa przyczyna twoich kłopotów . Osobiście bardzo w to wątpie !! Nawet jeśli jakis ślimak poczęstował sie kawałkiem listka to nie jest powód do ich eksterminacji :) W zdrowym akwa taki listek odrośnie w jeden dzień ! Za to ślimaki bardzo sprawnie zadbaja o porządek w twoim akwa .
Jesli rzeczywiście masz ich juz zbyt dużo to faktycznie mozna wybrac kilka wiekszych egzemlarzy ale po co mordować całą populacje to nie rozumiem :)
Zaq
Posty: 8
Rejestracja: 16 maja 2006 20:56

Post autor: Zaq »

Pewnie masz trochę racji, ale ja nie lubię ślimaków przede wszystkim przez to, że nie mam kontroli nad ich liczebnością… Wybrać kilka większych ja mam tylko wuchtę małych kropek wielkości góra 2 mm, które obsiadają szyby, co mi się nie podoba. Za każdym razem rano ściągam ich całą masę z szyb… mam tego dosyć! Tak, więc co myślicie o moim „morderczym” planie?? Może się udać??
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Cos mi sie wierzyc nie chce :) Skad wzielaby sie taka ich ilosc ? Nawet jesli przyiesiesz jakas zaslimaczona roslinke to przeciez takich ilosci na niej nie bedzie . A takie male slimaki sie przeciez nie mnoza jeszcze . A wogole to jakie te slimaki masz ? Rozumiem ze nie sa to ampularie , ktroe rzeczywsicie lubia sie zabrac za roslinki :) Te jednak sa dosyc duze . Stawialbym na zatoczki ale moim zdaniem , ktore wynika z ich obserwacji w moim akwa nie dobieraja sie one do roslinek :) Owszem slimacza sie po lisciach ale ja nie zaobserwowalem zadnych szkod z tego tytulu :) Chyba ze masz jakies inne badziejstwo ale sam nie wiem jakie .
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

rohan pisze: A takie male slimaki sie przeciez nie mnoza jeszcze
i właśnie w całym tym ambarasie problem i utrapienie akwarystów, że mnożą się w zastraszającym tempie. Stąd generalnie pojecie i problem slimaków w akwarium i walki z nimi. Tylko z tego powodu, a nie z powodu że chce je sie wybijac ot tak.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

heheheh...to ja nie wiem jakie wy macie slimaki :) Bo u siebie nie zauwazylem opisywanych przez was zajwisk . A mam slimaki od poczatku . Moze to dlatego ze ja sie nimi nie przejmuje i nie probuje ich zwalczac :) Najgorzej to jak sobie czlowiek cos wmowi :)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Wiesz...99,9% akwarystów uwaza że slimaki zasadniczo nie sa pozyteczne w akwarium to ze względów estetycznych (jak Ci sie ich setki rozmnożą) i ze wzgklędu na niszczacy wpływ na rośliny. Oczywiście Twoje zdanie tez szanuje i doliczam ten 0.01% :) (A najgorzej własnie jak ktos sobie coś wmówi - np. palenie nie szkodzi, ja pale i nie widze objawów zeby mi to szkodzilo :) )

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Nie będe sie sprzeczał :) Ale twierdzę , że ślimaki nie są aż tak szkodliwe żeby wpadac w psychoze na ich punkcie :) Ja tez mam ślimaki w akwa i nie mam z nimi problemu . Nie mam tez plagi !!! Większość opisywanych tutaj przez ludzi uszkodzeń roslinek wynika ze złych warunków w akwa a nie z działalności ślimaków . Wydaje mi sie tez , że plaga ślimaków w baniaku to tez efekt złych warunków . U mnie jakos nie mnoża się w zastraszjącym tempie :) Podtrzymuje swoje zdanie , że zbrojnik potrafi zrobić więcej szkód w roślinkach niz ślimaki . Co do efektu stetycznego to nie dyskutuje bo każdy ma inny gust .Jednym ślimaki w akwa sie podobaja innym nie . Ja osobiście nie ma nic przeciwko nim . Wydaje mi sie , że baniak ze slimakami jest bardziej naturalny :)
Nie próbuje tez nikogo powstrzymac przed mordowaniem ślimaków ale mam wrażenie , że robienie restaru akwarium z powodu tych zwierzątek to juz przesada :)
Ale kązdy może robić to co uważa .Demokracje mamy :):)
Zaq
Posty: 8
Rejestracja: 16 maja 2006 20:56

Post autor: Zaq »

Hmm… Gdyby one były chociaż ładne, ale one są małe i całe rojowisko ich jest.
Chociażby dzisiaj rano specjalnie policzyłem ile ślimaków po nocce zgarnąłem z szyby przy poziomie wody wiesz ile ich było?? 37 małych skórkobańców i tak jest codziennie gdybym sobie kilka dni odpuścił pewnie by mi rybki zasłaniały P:P Dokładnie nie wiem jaki to gatunek ślimaków, ale ta codzienna walka z nimi jest męcząca, dlatego chce skończyć z nimi raz na zawsze…
ODPOWIEDZ