Co ile czyścić gruntownie zbiornik?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ZICC
Posty: 23
Rejestracja: 07 lut 2006 20:42
Lokalizacja: Tarnów

Co ile czyścić gruntownie zbiornik?

Post autor: ZICC »

Akwarium mam 225l, w tym jest 40kg żwirku. Akwarium było zalane w połowie lutego, i od tego czasu podmieniam w nim wodę co jakiś tydzień mniej więcej 30l. I moje pytanie, kiedy będę musiał spuścić całą wodę i wyczyścić żwirek? Bo jak przesadzałem ostatnio roślinki i poruszałem żwir to uniosły się z niego tumany syfu, które za jakiś czas oczywiście osiadły na dnie. No chyba że żwirku się nie czyści.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

A odmulasz dno ? gruntowne czyszczenie przeprowadza się zradko, raz na rok - półtora.. im większy baniak tym rzadziej.
ZICC
Posty: 23
Rejestracja: 07 lut 2006 20:42
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: ZICC »

No jasne że tak, przy każdej podmioanie smyram po dnie takim specjalnym "urządzeniem zasysającym".
Ale przecież między te kamyczki wpadają resztki żarcia, kupy i nie wiadomo co jeszcze....
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

No niewiem, może za mało tego jest ? odmulam raz na tydzień, przy takim baniaku jak twój to trzeba poprostu porządnie się namachać nieco zruszaj żwir, > ale odmulasz odmulaczem czy jak ściągasz wodę to masz końcówkę która może służyć jako "odmulacz" ? - jak dla mnie już robić generalny porządek (akwarium ma pół roku) to nie ma sensu, szkoda roboty to duże akwarium ;] - żwir się czyści bo jak będzie tego dużo zalegać to dno będzie się starzeć, gnić, ale sam popatrz że jest to straszny zabieg ;] dlatego to robi się co wiele miesięcy.

w 90 mam 12 kg żwiru i musze chyba dokupić jeszcze ze 6 .... ehh nie widzi mi się to :lol:
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

ja mój czyściłem teraz czyli jakieś 2 lata bez mycia, czyściłem go tylko temu że zmieniałem całkowicie wystrój akwa łącznie z żwirem.
Podejżewam że moje 280l co 3 lata będe czyścił
a twoje to tak 2 lata leciutko
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
ZICC
Posty: 23
Rejestracja: 07 lut 2006 20:42
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: ZICC »

Saddamek pisze:ale odmulasz odmulaczem czy jak ściągasz wodę to masz końcówkę która może służyć jako "odmulacz" ?
Mam wężyk zakończony taką końcówką do poruszania żwiru. A co to jest odmulacz? To coś innego?
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

a ja doceniłem duże ryby denne, odmulanie w przy takich rybach to tylko zebranie syfu z powierzchni żwiru i tyle bo wszystko jest tak przekopane że już nic tam nie ma :):):):):):):):)
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

Ja swoje akwarium jeszcze nie calego nie pucowalem, a stoi juz chyba piec lat. Dwa razy juz robilem generalne porzadki, ale bez wyjmowania zwiru i wylewania calej wody. Conajwyzej wylalem ok.70% wody. A odmulacz sam zrobilem na wzor tego http://www.republika.pl/bobidark/zrob_to_sam.html .
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Ale ten odmulacz wymusza na tobie spuszczenie wody z baniaka, najlepsze są albo z własną pompką albo do podłączenia do brzęczyka, dobrze zbierają, nie musisz wylewac wody - wtedy możesz podmiany robićco 2 tyg a odmulanie co tydzień wg mnie podstawa do utrzymania czystości.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Ja mam podobny ale wlasnego pomyslu
Zamias wiercic w korku uzylem taki z plynu do mycia naczyn po zdjeciu kolorowej zatyczki pasyje ekstra do rurki
Koncowke odmulacza(butelke) lekko zaglebia sie w zwir i podciaga do gory
Na zakonczenie rurki(wylew) proponuje zalozyc 3-4 skarpetki(babskie ponczoszki:) tak jedna w drugia
Caly mul i drobinki zostana w skarpetkach a wode mozna wlac spowrotem do akwa i zabieg powtorzyc w innym miejscu
Dziala rewelacyjnie
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

Saddamek pisze:Ale ten odmulacz wymusza na tobie spuszczenie wody z baniaka, najlepsze są albo z własną pompką albo do podłączenia do brzęczyka, dobrze zbierają, nie musisz wylewac wody - wtedy możesz podmiany robićco 2 tyg a odmulanie co tydzień wg mnie podstawa do utrzymania czystości.
pozdrawiam
I wlasie caly dowcip polega na tym, ze masz dwie pieczenie na jednym ogniu: odmulone akwarium i woda odlana do podmiany. A te napedzane brzeczykiem to sa zwykle odkurzacze. One przydatne sa jedynie w akwarium sterylnym, tarliskowym gdzie nie ma zwiru i latwo sciagnac syf z dna.
Ja odmulam co tydzien tym odmulaczem i od razu robie podmiane wody w ok. 30%. Woda podmieniana to pol na pol RO z rurowitem, a stezenie azotanow nie jest wyzsze jak 10 jednostek.
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

I źle właśnie, bo wode się spuszcza dość szybko i jesteś ograniczony w pewnym sensie czasem :) a "odkurzaczem" śmigasz po dnie nie zależnie od tego i możesz poświęcić na to pół godziny żeby spokojnie zebrać ile się da.
Mam jeden i drugi - takim jak ty przy ściąganiu wody (3-4 minuty) wciągam 10 % tego co odmulaczem podłąćanym do brzęczyka :) jak kto woli ale jeśli kolega wyżej ma problem z dnem to powinien spróbować sposobu o którym pisze.
pozdrowienia
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

Otoz nie, odmule cale dno i musze jeszcze czekac az wiadro ( 30 litrow) napelni sie. Wczesciej po kazdym wyjeciu butelki z dna i po wciagnieciu syfu zatykalem wezyk palcem.
No ale to kazdegp indywidualna sprawa jak odmula, podmienia wode itp. Ja swoj sposob wypracowalem i tego trzymam sie. BYnajmniej u mnie to dziala.
ODPOWIEDZ