FILTR RO

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
PTAK GROMU
Posty: 61
Rejestracja: 12 lut 2006 17:02

FILTR RO

Post autor: PTAK GROMU »

Hej.(Może tutaj coś odpowiedzą!!!!) CZy moglibyscie doradzić w miarę tani i dobry filtr ponieważ mam zamiar kupić ale nie wiem "czego się chwycić".Moja woda to pH-8 Tww 14 TWo-16st.n i mam problemy z roślinkami,powykręcane liscie i brak wzrostu. Czy filtr Ro oczywiscie z nawozami rozwiąże problemy wzrostu roślin?Pytam dlatego bo czytałem już kilka postów że gościu ma miekką wode z RO a problemy i tak są więc czy naprawde opłaci sie taki filtr nabyć czy raczej wiele on nie zmieni? Akwa mam 60-tkę profil. Pozdrawiam i proszę o jakąś odp.
Akwa 240 l.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Jasne, że niewiele zmieni. Woda z filtra RO ma bardziej wpływ na to jakie będą parametry dla rybek. Dla roslin nie ma to zbyt wielkiego znaczenia, tym bardziej ze większośc ma sezerokie spektum parametrów jesli chodzi o twardośc i pH oraz temperature. Swiatło, nawożenie i CO2 to głowne sprawy związane z rozwojem roślin.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
PTAK GROMU
Posty: 61
Rejestracja: 12 lut 2006 17:02

Post autor: PTAK GROMU »

Mireks pisze:Swiatło, nawożenie i CO2 to głowne sprawy związane z rozwojem roślin.

Pozdrowienia
mam 18Watt Philipsa MASTER 6500K świetlówka 18W i PowerGlo 20Watt a może dołożyć jeszcze z jednego Philipsa?bo nawożę PlantaMin i CO2 z bimbrowni i roślina wciąż czegoś brakuje. Pozdrawiam
Akwa 240 l.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmm na piewrszy rzut oka masz z nadmiarem mocy światła więc dokładać raczej chyba nie ma czego...może bardziej popracować nad wodą a może obsadą, nie pamietam jak u Ciebie z tym wygląda. Może rybki nie takie albo co...nie wiem tylko po prostu tak dumam co może być przyczyną nierozwijania się roslinności w akwa gdzie jest dość światła, nawożenie CO2 i na dodatek nawozy, aż się dziwię....a jakie to masz rośłiny co Ci tak nie rosną?

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Wazne rowniez pytania
kiedy sadziles lub przesadzales rosliny
masz slimole
lejesz jakas chemie leki uzdatniacze itp
Pozdro
PTAK GROMU
Posty: 61
Rejestracja: 12 lut 2006 17:02

Post autor: PTAK GROMU »

Hej. No z wodą to masakra tak jak pisałem wcześniej ale jeszcze do tego chyba dochodzą problemy z azotem bo nie mam testów właśnie na NO3 i PO4 jedynie muszę jechać do większego miasta lub przez internet kupić. Ostatnio kumpel mi się zwalił bo zlikwidował akwa więc napewno mam przerybienie ale pomału je rozdysponowuję dzisiaj 3szt. pojechały do 300 litrowego mułojad i dwa sumy.
A z tą bimbrownią to też mam kłopoty zwłaszcza ze szczelnością uszczelniałem już na gorąco-rozszczelniło się, teraz jest silikon -też nieszczelne.CO2 mam za niskie z tych parametrów wychodzi 4.8 a powinno być chyba z 15 minimum. więc teraz praca jednak nad CO2 a nie nad światłem.
A jeszcze słyszałem że ważnym czynnikiem fotosyntezy jest też oprócz światła i CO2 temperatura.U mnie w dzień przy zapalonych jarzeniówkach jest ponad 31st więc chyba też trochę za dużo.

Rybaczki

Rośliny mam ok miesiąca i nie są wymagające: zabienice i ktyptokoryny mam też mech jawajski który nie chce rosnąć. slimaki miałem z miesiąc temu dosłownie kilka sztuk, te większe porozgniatałem na kolację rybom tzn. te które zdołałem zauważyc. ale teraz nie mam żadnego. Z chemii nie leję nic, jedynie profilaktycznie co kilka dni 5 kropel FMC. No i zauważyłem kilka listków z glonami nitkowymi i trochę zielenic więc jakiś nadmiar szkodliwy jest nie wiem czy azot czy co. Kwestia właśnie tych testów.
POZDRAWIAM
Akwa 240 l.
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

31 to sporo
podmieniaj czesto wode
strzez sie by te glony nitkowe nie okazaly sie krasnorostami :cry:
miesiac to czasem malo by rosliny sie dobrze ukorzenily
moje doswiadczenie mi podpowiada ze zabienice i kryptokoryny lubia zrzucic liscie a przynajmniej czesc po przesadzeniu
jak masz przerybienie i taka temp to nie pchaj narazie CO2 bo moze skonczyc sie to zle
slimaki wytepiles ale te duze male mogly zostac
nie jestem pewien ale azotany i azotyny szkodza raczej rybciom dla roslin stanowia pozywke
zalatw sobie jakies rosliny bardzo szybko rosnace to doskonale pochlaniacze naturalne proponuje ludwigie i paprotnice
Pozdrawiam
PTAK GROMU
Posty: 61
Rejestracja: 12 lut 2006 17:02

Post autor: PTAK GROMU »

hej. narazie zbijam tmp. zamrożoną wodą w butelce ale częste jej podmienianie przynosi dopiero efekt.
Te nitki to chyba niestety krasnorosty :cry:
NO mam jeszcze moczarkę która rośnie dosyć, dosyć ale liście zaraz pod powierzchnią robią sie jej brązowe.Chyba brak potasu coś tak czuję.A miałem kabombę karoliniane i dosłownie się rozpłynęła, zrobiła sie najpierw przeźroczysta a potem rozlatywała sie w rękach.
Wiesz, przy takiej "padace" jaką mam w akwa to trochę nie bardzo jestem chętny w inwestowanie w nowe rośliny. Muszę te co mam najpierw doprowadzić do porządku a potem z bogatszym doświadczeniem mogę kupować nowe okazy.
Odnośnie ślimaków to nie widzę dosłownie żadnego nie wiem czy padły czy co?Ryb raczej nie podejrzewam bo mam żyworódki i kosiarki chyba że żałobniczka czarna ale wątpię w to.
Pozdrawiam
Akwa 240 l.
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Paprotnica to nie okaz to bron biologiczna :lol:
Przyniesiesz kawalek i raz na miesac cala kupka laduje w smietniku :lol:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mariusz.staszewski
Posty: 17
Rejestracja: 01 kwie 2006 17:00

Hmmm

Post autor: mariusz.staszewski »

Woda z RO przy takich parametrach napewno pomoze bo przy takiej twardosci weglanowej ciezko uzyskac wymagane stezenie CO2 i wiekszosc roslin lepiej rosnie w wodzie obojetnej lub lekko kwaśnej, po pierwsze.
Po drugie jeśli masz dużo roślin to po ich obsadzeniu w normalnie zarybionym zbiorniku licz sie raczej z niedoborami azotanow, fosforanow i potasu czyli makroelementow!!!
Jezeli liscie ci żółkną te starsze to masz nie dobor azotu!
Jesli mlodsze to niedobor zelaza!
Chociaz niedobory zwykle pojawiaja sie w pozniejszym okresi po obsadzeniu czyli po miesiacu.
Glony to tak nitki wyskakuja przy nadmiarze mikro i niedoborach makro!
Krasnorosty przy zbyt zmineralizowanej wodzie "to u ciebie" i przy niedoborach CO2 i pozostalych makroelementow.
Wniosek z tego taki:
Zacznij nawozic solidnie mikro i makro w rownowadze kup filtr RO aby obnizyc twardosc Tww 6-8 i Two 8-10 i badz cierpiwy nie kupuj nowych roslin zanim nie dowiesz sie jak zbilansowac akwarium!
Acha w akwarium roslinnym mile sa widziane duze podmiany wody 50% a temperaratura 30 C nie szkodzi napewno czesci roslin jakim to nie podam konkretnie.
112 l
2 mieczyki
2 gubiki
2 gurami
1 Kiryśnik czarnoplamy
1 Zbrojnik niebieski
2 Kosiarki
PTAK GROMU
Posty: 61
Rejestracja: 12 lut 2006 17:02

Post autor: PTAK GROMU »

Hej. CZyli jenak nawozić. Powiedz mi jeszcze jakim rodzajem nawozu najlepiej, tymi gotowymi coś tam PG Makro czy jakoś tak ,czy lepiej takimi osobno jak K2SO4 czy KNO3. ( to są przykłady tylko) wiec może napisz czym na początek nawozić. Aha i mikro a makro to jakie to pierwiastki, no makro mi pisałeś głownie o mikro mi chodzi.
NO a moczarka jest już brązowa na górze.
Pozdrawiam i dziękuję za posty.
Akwa 240 l.
Awatar użytkownika
mariusz.staszewski
Posty: 17
Rejestracja: 01 kwie 2006 17:00

Re

Post autor: mariusz.staszewski »

Ja kupiłem nawóz mikro osobno i makro dodawanie pojedynczo pierwiastków to raczej dla bardziej zaawansowanych. Kondensacji nawozów zapobiegną duże podmiany wody czyli 50% na tydzień.
A nawoż można kupić gotowy np Aqua-art chyba tak się pisze. A ja osobiście używam nawozu od gościa na allegro Holender-HI. Nawóz sprawdza się super!!!
112 l
2 mieczyki
2 gubiki
2 gurami
1 Kiryśnik czarnoplamy
1 Zbrojnik niebieski
2 Kosiarki
ODPOWIEDZ