jak zmiejszyć temperature wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Cox_2
Posty: 5
Rejestracja: 28 cze 2006 15:48
Lokalizacja: Ciechanów (miasto dody elektrody :P)

jak zmiejszyć temperature wody

Post autor: Cox_2 »

Akwa 72l temperatura 30 C staram się ograniczać swiatło ale roślinki przeciesz potrzebują światła i ryby też więc cały dzień nie możę być wyłonczone grzałki wogóle w lato nie mam w akwarium a słońce pada na na nie w niewielkim stopniu.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Napowietrzanie akwarium to raz troche pomaga w zbiciu temperatury w te upalne dni. Po dwa proponuje moze stosowanie kostek lodu do akwarium, ale umiesczonych w jakimś woreczku aby woda która bedzie się topiła nie znajdowała sie w akwa i co jakis czas podmiana tych worków. Co prawda to rozwiązanie tylko chwilowe na czas kiedy się jest obecnym w domu...ale to zawsze coś.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam,mozesz zamontowac wentylator w pokrywie np. taki jaki stosuje sie do chlodzenia plyty w komputerze
Pozdrawiam
Ps. Sa rowniez specjalne chlodziarki(stosowane w akwa morskich)-ale to baaardzo drogi sprzet.
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Proponuje tez wyjac wszystkie klapki do karmienia z pokrywy, otworzyc okna w mieszkaniu, zaslonic zaluzje (swietny pomysl! ) albo zaslony, a podobne do pomyslu mirka, to butelka z zimna woda, mozesz do srodka dolozyc pokruszony lod :)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Zamisat lodu można też zastosować wkłady do lodówek turystycznych. Tylko trzeba z ostrożnie z nimi żeby nie przedobrzyć.
Czołem :)
Awatar użytkownika
adamser
Posty: 33
Rejestracja: 17 cze 2006 8:46
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: adamser »

Tak jak napisał kordare-wentylatorki.! Tani sposób i przy tym nie musisz ograniczać oświetlenia. Osobiście włączam duży wentylator (dla ludzi)i kieruje strumień na lustro wody. Przynosi efekt bo po pół godzinki temperatura wyraźnie spada.Oczywiście najlepiej jak pokój jest do tego całkowicie zaciemniony.Ciekawe czy ktoś już próbował przerobić jakąś małą lodówkę samochodową na chłodziarkę do akwarium..albo starą lodówkę domową
:?:
Pozdrawiam!! :)
112l - 5xZbrojnik niebieski,6xKirys spiżowy,2xPielęgnica zebra,Egeria densa,Blyxa japonica
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Dołączam się do zwolenników wentylatorków.
Zamontowałam wczoraj wentylatorek komputerowy (8 cm średnica). Z 29,5 *C temp. spadła do 26,5*C. Uważam to za bardzo dobry wynik. Przekonałam się, że przy takich upałach praktycznie NIC nie daje zwiększenie napowietrzenia, otwarcie klapek w pokrywie, a nawet wyłączenie oświetlenia i zdjęcie pokrywy!
Tylko WENTYLATORKI :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Napowietrzanie wody może powodować nawet zwiększenie temperatury w akwarium, bo woda jest zazwyczaj chłodniejsza od powietrza i bedzie sie od niego nagrzewać.
Z tymi wiatrzaczkami to jest świetny pomysł, polecam wentylatory 120x120 mm puszczone na 9V, bedzie cicho i chłodno. Ruch powietrza przy powierzchni wody powoduje większe parowanie i tym samym obniżenie temperatury (ciepło parowania)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Hej
Ja również jestem za wentylatorkiem :-)
Mój spisuje się rewelacyjnie i potrafi zbić temp nawet o 3st. Jednak włączam go okresowo i tak średnio obniża temp o 2st :P
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej! Opisze jak sie to robi :) W sensie jak sie podlacza zrodlo pradu, bo wyciac dziure, to chyba kazdy umie ;)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
adamser
Posty: 33
Rejestracja: 17 cze 2006 8:46
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Post autor: adamser »

Zależnie na jaki prąd masz wentylatorek(pisze na naklejce zazwyczaj), dokupujesz (albo wyciągasz z czegoś ) taki zasilacz(transformator).Łączysz dwa kabelki (lutujesz,skręcasz przez jakiś przełącznik) i po sprawie..Można też zlecić robotę elektronikowi, za co nie powinien cie dużo skasować. Wentylatory posiadają dwa lub trzy przewody.
W przypadku wersji 3-przewodowej są to:
* czarny - masa
* czerwony - +12V
* żółty (lub biały) - kontrola obrotów wentylatora
Dla wersji 2 przewodowej wygląda to tak:
* czarny - masa
* czerwony (lub dowolny inny kolor) - +12V
W przypadku wersji trzyprzewodowej kabelek kontroli obrotów można pozostawić w powietrzu (niepodłączony)
Pozdrawiam!! :)
112l - 5xZbrojnik niebieski,6xKirys spiżowy,2xPielęgnica zebra,Egeria densa,Blyxa japonica
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Thx, wlasnie wczoraj w nocy nie moglem wytrzymac i sam poszukalem i znalazlem wlasnie jak to zrobic;)
Fajna sprawa;)
Tylko musze poszukac sobie zasilacza :)

A jeszcze pytanie: co jak chce podlaczyc 2 wentylatorki do jednego zasilacza? Wypadaloby to zrobic rownolegle, zeby byly takie same obroty potem, prawda? Trza bedzie pokombinowac...:/
:)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Podłaczenie do zasilacza równolegle oczywiście, ale musisz sprawdzic czy przy takim podłaczeniu moc zasilacza jest odpowiednia na moc obu (suma) wentylatorków jesli jest za mala to inny zasilacz :).

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Takie wiatraczki bedą dobre:
http://www.allegro.pl/item114488661_arc ... gw_fv.html
Pobieraja mało pradu (12V, 0,12A czyli ok 1,5W), starczy zasilacz o mocy ok 5W (dla 2-3 wiatraczków), najlepiej gdyby miał regulacje napięcia.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ