Korzeń, nietypowy kłopot / urządzanie 160 litrów

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

No i mam herbacianą wodę. Ale nie dość że słomkową to jeszcze straaaaaaasznie mętną. Filtr chodzi już 16 godzinę i nic a nic się nie klaruje. Jak zakładałem pierwsze akwa to zmętnienie minęło po jakiś 12 godzinach, a teraz niet. Czy to wina piasku czy czegoś innego (piaskowca?)

Obrazek
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

W nowym akwa zmetnienie moze utrzymywac sie przez kilka dni musisz poczekac az wytworzy sie rownowaga
W moim dojrzalym jak wyplucze filtry klarowmosc powraca po 2-3 dniach
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!
Moja propozycja jest taka, ze dopoki nie masz rybek, to czysc moze czesciej filtr, tak, zeby pyl nie wlatywal w czasie wyciagania spowrotem do akwa i odmulaj czesciej i 'wzruszaj' dno porzadnie, zeby caly mul sciagnac. Filtr oczywiscie wlacz na maksa i dolewaj odstana wode.
Jesli chodzi o srodki chemiczne typu 'esklarin', to podaruj sobie, bo tak naprawde nie wybiela, a barwi na lekki niebieski kolor (chyba to jest blekit, ale to musi sie ktos wypowiedziec, bo juz nie pamietam...)
Powinno pomoc, wraz z wiekszymi podmiankami zamulonej wody, jesli nie, to bedziemy podejrzewac korzen i wypuszczanie brudow...;)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Korzeń brudów nie puszcza, podczas płukania żadnych nie puszczał, lekko tylko zabarwiał wode.. Podejrzewam piasek z prawego przedniego rogu, bo przy lustrze wody zbiera się jakby pianka, która po wyschnięciu na szybie przypomina baaardzo drobny piasek. Możliwe że kolorek wzbogaciły kamienie (piaskowiec), bo przy płukaniu także lekko barwiły wode, niemniej najbardziej podejrzany jest piasek, który pomimo lania wody rurką i na talerzyk trochę się burzył. Mam nadzieje że się ustoi.

Co sądzicie o tym żeby filtr wyłączyć na jeden dzień i pozwolić wodzie się ustać?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem ustanie wody niewiele da, chociaż możesz spróbować i zobaczyć, czy na dnie nie zbiera się osad: jeżeli tak, to go delikatnie ściągnąć.

Na Twoim miejscu wymieniłabym wodę spuszczając ją bez naruszenia struktury akwa. Po takim zabiegu i tak nie będzie klarowna, bo jak sam piszesz, zabrudzenia są ze żwirku/piasku, ale to i tak lepiej, niż filtrować bez końca.

A filtr nie ściągnie Ci tego kożucha z powierzchni.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Ja bym jednak sprobowal postawic na odmulanie i nie wylaczalbym filtra, bylbym pewien, ze warunki sa wciaz stale w akwa i, ze bakterie zaczna sie legnac w zbiorniku. Ale jesli chcesz, to mozesz sprobowac i zrobic gruntowna wymiane wody i odkurzyc dno.
A piaskowce: jesli je podejrzewasz, to wyciagnij z akwa i polej odrobina zwyklego octu - jesli zaczna sie pienic, syczec i barwic piane, to znaczy, ze niezbyt nadaj sie do akwa, bo wypuszczaja do wody rowne zwiazki; np. barwniki...
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Sądzę że muszę się uzbroić w duuuużą dawkę cierpliwosci i czekać. Najprawdopodobniej zmętnienie wody to wina piasku i odmulanie niewiele tu da, a nawet może "zaszkodzić", bo wzburzy piasek do reszty. Tak czy siak czekamy......
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

A skad masz piasek? Ile razy go płukałeś?
Ja gdy zalewałem swój zbiornik woda była mętna przez około 4 dni.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
@Brian. Wlasnie dobra uwaga! Czy go plukales? Jezeli nie...to nic nie pomoze. A woda bedzie dlugo, dlugo metna.
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Panowie, zwróćcie uwagę, że na powierzchni tej wody unoszą się śmiecie, więc piasek albo nie był płukany, albo bardzo kiepsko. Więc jednak proponuję wymianę wody i to kilkakrotną albo płukanie piasku.

Pytanie: skąd pochodzi piasek?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Piasek pochodzi z paczki, która pochodzi ze sklepu, który ją zakupił w hurtowni. :wink: płukany był 3 razy, z czego raz we wrzącej wodzie.

Bara, te białe niby smieci które widać na fotce to brudna od zewnątrz szyba :wink:
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Trochę mało jak 3 razy. Ja wymieniłbym wode i przepłukał piasek.

Czołem
Czołem :)
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Wymieniłem wodę z małym trikiem, piasek został jak był. Trik polegał na tym że wode lałem dobre 2 godziny wężykiem o średnicy 6 mm ( poprzednio 12) czas znacznie się wydłużył ale woda jest praktycznie czysta. Teraz tylko musze jakąś rajtuzą czy gazą zebrać drobiny piaskowca z lustra wody, które podniosła w trakcie zalewania.

Sądzę że problem polegał na tym że woda wypływając z większą siłą zmąciła piasek i że lejąc do suchego akwarium tak czy siak woda wymywała piasek od spodu.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Super, masz już problem rozwiązany. Tylko jak będziesz sadził rośliny, to trochę pomącisz, ale może do tego czasu dno sie ułoży (zbije w sobie) i nie zabrudzisz wody tak jak teraz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

:wink:


Obrazek


Nie powinno [chyba?] się za zbytnio pomącić bo nie będę sadził roślin w piasku (taka piaskownica dla kirysów tudzież innych grzebulców :wink: ) tylko na korzeniu i z tyłu na żwirze

Nie mam pomysłu na tymczasowe tło, stąd ta dykta. Za jakiś czas wykoncypuje jakies strukturalne. :roll:
ODPOWIEDZ