Przeprowadzka

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
marekb2006
Posty: 18
Rejestracja: 18 lip 2006 8:32
Lokalizacja: Toruń

Przeprowadzka

Post autor: marekb2006 »

Mój wujek pozbywa sie akwarium okolo 180 l. panoramiczne i zaproponowal mi ze mi je odda. Mam pytanie: W jaki sposób i gdzie najlepiej jest przelac wode zeby jak najwiecej jej zostało z mojego 125l baniaka.
POdpowiem ze do dyspozycji mam akwarium 65l. i wannę. MAm jeszcze dwa wiadra ale potrzebuje je do umycia kamieni. A co do kamieni, mam je własnie myc czy najlepiej zostawic. Dziekuje za odpowiedz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ja korzystam z dwóch zbiorników po wodzie EDEN, każdy ma około 20 litrów. Nie radzę używać wanny w żadnym przypadku. Raczej w takiej sytuacji przelej wodę i ryby do mniejszego akwa żeby mieć czas urządzić te duże. A te duże uzupełnij wodą z kranu z uzdatniaczem (np. Aqua Safe), poza tym, że wlejesz do niego wodę dotychczasową.
Kamienie radzę wymyć, będą ładniej wyglądać w nowym akwa, a poza tym zbierzesz z nich wszelkie brudy.

To, co robisz, nie jest typowym restartem, ale tak do tego podejdź.

I jeszcze jedno: jak będziesz przekładal ryby, wyjmował korzenie i td. mocno zmącisz dotychczasową wodę i może się okazać, że wcale tak dużo jej do nowego akwa nie przeniesiesz. Znam to z autopsji.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Tak, to poważne logistyczne wyzwanie. Już kiedyś przerabialismy to na forum hmmm nie pamiętam kto to robił, ale pomysłów byo co nie miara. Zasadniczo masz odpowiedz od BARA. Niestety, nie jest to tak proste o czym już pisała poprzedniczka i nie da się ot tak. Generalnie starać się zmagazynowac jak największą ilośc wody z tego akwa o ile to mżłiwe, w czystych sterylnych zbiornikach. Niedostatki uzupełnić nową odstaną wodą nawet w ilości 30% (przecież i takowe podmiany też się zdarzają). Aqua Safe oczywiście, ja stosuje przyt każdorazowej podmianie w celu pozbycia się metali ciężkich. Mam nadzieję, poinformujesz nas o akcji.


Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
marekb2006
Posty: 18
Rejestracja: 18 lip 2006 8:32
Lokalizacja: Toruń

Post autor: marekb2006 »

Tzn tak. Napewno opowiem jak to zrobilem. Od wujka dostane akwa pokrywe filtr i zwirek wiec zwirek bede mogl wyparzyc i wstawic juz wczesniej.
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Wanna od biedy też się nada - dla bezpieczeństwa możesz ją wyłożyć folią malarską (oczywiście czystą). Co do żwiru, to IMO nie trzeba go wyparzać, jeśli akwarium, w którym poprzednio się znajdował, było zdrowe. Powodzenia!
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

marekb2006 pisze:Tzn tak. Napewno opowiem jak to zrobilem. Od wujka dostane akwa pokrywe filtr i zwirek wiec zwirek bede mogl wyparzyc i wstawic juz wczesniej.

Napełnij duży, wyparzony słój wodą z akwarium, wpuść tam rybki.
Spuść cześć wody, powiedzmy nieco ponad połowe do czystego (najlepiej nowego) naczynia (miski, wiadra), przenieś dekarcje i rośliny do nowego akwarium. Zalej wodą z naczynia, uzupełnij odstaną wodą z dodatkiem jakiegoś Aqua clear (środka na metale ciężkie) i wpuść rybki. Tak robiłem przy przestawianiu mebli w pokoju, bo niebyło chętnych do przestawienia pełnego akwa 60 l :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mate64, napisałeś : "Napełnij duży, wyparzony słój wodą z akwarium, wpuść tam rybki.
Spuść cześć wody, powiedzmy nieco ponad połowe do czystego (najlepiej nowego) naczynia (miski, wiadra), przenieś dekarcje i rośliny do nowego akwarium. Zalej wodą z naczynia, uzupełnij odstaną wodą z dodatkiem jakiegoś Aqua clear (środka na metale ciężkie) i wpuść rybki. Tak robiłem przy przestawianiu mebli w pokoju, bo niebyło chętnych do przestawienia pełnego akwa 60 l "

Przecież on ma po pierwsze: do dyspozycji akwa 60l więc nie musi używać słoja, po drugie jak może spuścić ponad połowę wody z akwa mającego 125l do wiadra??

Z folią malarską tez się nie zgodzę: czasami jest pokryta chemią, żeby nie przylegala do farby. W ogóle spuszczanie wody do wanny uważam za porażkę.

Myślę, że odpowiedzi jakie dostał marek na początku powinny mu wystarczyć.
Czekam na opis przeprowadzki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
marekb2006
Posty: 18
Rejestracja: 18 lip 2006 8:32
Lokalizacja: Toruń

Post autor: marekb2006 »

Witam mam jeszcze jeden problem. Razem z akwa dostalem od wujka filtr kubelkowy zawnetrzny eheim 2215 classic. I nie wiem czy wystarczy ze wloze wąż zassysający do wody i podłącze filtr czy najpierw musze go jeszcze zalac wodą.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Chcialbym wypowiedziec sie co do wanny....
Wanna to super Akwa! Osobiscie stosowalem juz kilka razy wanne jako zbiornik zastepczy. Naturalnie musi byc dobrze wyplukana (myta) sama czysta woda. Przetarta cala scierka i gotowe. Woda z Akwa do wanny, grzalka i filtr. Tak plywaly sobie moje rybki raz nawet 3 tygodnie, az nowy baniak byl gotowy do zarybienia. W tym czasie zlozyly Pawiookie nawet ikre w wannie :shock: Ta skosna scianka w wannie nadaje se super do tego...W wannie znajdowaly sie wtedy wszystkie moje ryby i ponad metrowy korzen aby rybcie mogly sie troche pochowac w tak pustym zbiorniku.
Co do E2215. To swietny filtr!!! Instalujesz wszystko jak potrzebujesz...zasysasz na wylocie...woda zalewa kubelek i wtedy wlanczasz filtr...Gra!
Czesc Marcin!
mate64
Posty: 184
Rejestracja: 02 maja 2006 16:28

Post autor: mate64 »

Przecież on ma po pierwsze: do dyspozycji akwa 60l więc nie musi używać słoja, po drugie jak może spuścić ponad połowę wody z akwa mającego 125l do wiadra??

Myślę, że odpowiedzi jakie dostał marek na początku powinny mu wystarczyć.
Czekam na opis przeprowadzki.[/quote]

:oops: :oops: pokręciło mi sie coś. Jakoś zajarzyłem ze on ma 65 litrów i chce przeprowadzić się do 180 :oops: :oops:

Powinny. Pozdrawiam.
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

sum pisze:Wanna to super Akwa! Osobiscie stosowalem juz kilka razy wanne jako zbiornik zastepczy.
Więc, jak widać, wanna działa nawet bez folii (a propos folii malarskiej - żadna nie jest pokryta chemią, bo są w założeniu jednorazowe), a w razie czego folia jest opcją dla robiących restart leniwych właścicieli dużych baniaków ;)
sum pisze:Tak plywaly sobie moje rybki raz nawet 3 tygodnie, az nowy baniak byl gotowy do zarybienia. W tym czasie zlozyly Pawiookie nawet ikre w wannie
Niesamowite :shock:
Swoją drogą co za poświęcenie dla ryb, żeby się nie myć 3 tygodnie :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam :)
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Mam umywalke, wanne i natrysk :idea: :wink:

Czesc Marcin!
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hehe... :D
Patrz sum o co Cie posadzaja :D

Ja z wanny korzystam, jak trzeba karpia na Wigilie przygotowac... ;)
Brutalne... :?
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Ja cały czas się męczę, jak to będzie przy naszej prawdziwej przeprowadzce, która się szykuje w ciągu najbliższych miesięcy. Gdy przywoziłem akwarium (razem z rybkami i całym wystrojem...) to rybki przez kilka dni mieszkały w wiaderku, zanim nie wywietrzała trochę woda w zbiorniku - ale nie wiem czy to był taki super pomysł, może ktoś ma lepszy? :roll:
100 l: reaktywacja
Obrazek
marekb2006
Posty: 18
Rejestracja: 18 lip 2006 8:32
Lokalizacja: Toruń

Post autor: marekb2006 »

Nowe akwa zrobione!!! Dojrzewa już dwa dni, nic nie pozdychalo(i mam nadzieje ze nie pozdycha).

Przeprowadzka wygladala w skrocie tak
1. Przelanie wody, przełozenie roslin i rybek do akwa 75l. (zle wczesniej obliczylem)
2. Wylanie reszty wody, wyciągniecie dekoracji i zwirku ze starego akwa.
3. Wsypanie do nowego akwa nawozu JBLa i przysypanie go przepłukanym zwirkiem zwirkiem.
4. Ustawienie dekoracji(bez roślin)
5. Wlanie wody do okolo 1/3 zbiornika.
6. Wsadzenie roslin i rybek.
7. Wlanie reszty wody z akwa 75 l. do 170l. (170l. akwa jest wypełnione na okolo 2/5 objetosci(smieszne ulamki nie:D))
8. W wlanie 2 wiader z odstaną wodą i dwoch kolejnych z uzdatnieczem)
9. Dolanie nastepnego dnia wody do pełna.
KONIEC

Oczywiście gdzies miedzy czasie podłączyłem sprzęt;D
ODPOWIEDZ