25L - 30L akwa i gupiki

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Magda6lena
Posty: 41
Rejestracja: 19 lip 2006 20:48

25L - 30L akwa i gupiki

Post autor: Magda6lena »

jakie są najlepsze rośliny w 25L - 30L akwa z gupikami i ich młodymi które się będą chciały w tych roślinkach ukrywać przed rodzicami, ale chciałabym tez zeby część młodych rodzice zjedli. mam 6 gupików:)
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Jako najmniej wymagające polecam mech jawajski, rogatek, różdżycę rutewkową (ta roślina jest w dwóch wersjach: rosnąca w podłożu i pływająca), również microsorium oskrzydlone, anubiasa.
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

To nie tak, jakie są najlepsze rośliny. Rośliny i akwarium to dwie odmienne rzeczy. Rośliny wymagają odpowiednich warunków glownie oświetlenia w Twoim akwarium, nawożenia, dozowania różnych środków i dbania o nie. Każda gęsta roślina będzie dobra, jednakże nie każda będzie w takowym akwarium rosła, się rozwijała i miła się dobrze.
Jeśli waruki świetlne będą słabe niestety większość roślin w takim akwarium po prostu Ci "padnie". Na początek więc może powiedz jakie masz oświtlenie w tym akwa i co podajesz dla swoich roślin.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Magda6lena
Posty: 41
Rejestracja: 19 lip 2006 20:48

Post autor: Magda6lena »

po 1. jeszcze tego akwa niemam dopiero je chce założyc, po 2. jak załoze to będe musiała do niego kupić jakies oświetlenie, nie wiem jakie, raczej nie drogie ale jakies napewno, mozecie mi doradzic bo ja sie kompletnie na tym sprzęcie nie znam, po 3. czy ta roslinka kabomba czy jakos tak sie ona nazywa nadaje sie?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmm...więc jak się zbierasz do kupowania akwarium, polęcę abyś kupiła największe na jakie masz możliwosći. Akwarium czym większe ym mniej kłopotów, tym szybsza równowaga biologiczna tym bardziej możliwe stabilen utrzymanie warunków. Co do oswietlenia odsyłam do postów na tym forum, jedynie co wsponmę, to że śiwtało bardzo istotna rzecz dla fotosyntezy dla roślin i zazwyczaj stosuje sie specjalistyczne świetlówki w akwarium, które mają odpowiednie widmo, które sprzyja rozwojowi roślin. Co do rioślinek...może być tę, którą zaproponowałaś, ale beż światła i opowiednich warunków i tak nie urośnie.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Hej!:)
Wiec tak... Oswietlenie 'jakies bedzie' :) Przypuszczam, ze ciezko Ci bedzie kupic pokrywe na akwa 25 l., wiec domowym sposobem trzeba bedzie zarzucic zarowka enegrooszczedna... 10-20 W, najlepiej jakby Ci sie udalo znalezc 15 W, nie wiem, czy sa takie... Tak, aby stosunek mocy do ilosci litrow wody wynosil w przyblizeniu 0.5 W/l i wiecej... :)
Roslinki-wtedy ogranicza Cie zasadniczo tylko wielkosc akwa pod warunkiem: nawozenia z malej bimbrowni (pol litrowa wystarczy, w razie watpliwosci napisz na PW, albo uzyj opcji szukaj :) ) oraz nawozenia kompletem mikro i makroelementow. Zestaw mikro- plus makro- przez allegro kosztuje 15 zl, robiony przez specjaliste i wystarczy Ci na dluuuugi czas, wiec inwestycja nie jest duza:) koszt bimbrowni, to okolo 2-3 zl i zarowka, zalezy jaka kupisz:)
Tak czy inaczej, ze wzgledu na nieduze akwa proponuje Ci: microsorium pteropus, ewentualnie windelov, tez powinno rosnac... Mchy rosna dosyc powoli i duzo czasu moze minac, nim wytworza chwytniki - jedyny gatunek ktory moge polecic to javamoss. Proponuje moczarki (np. egeria densa) - rosna szybko i dosyc bezproblemowo. A na powierzchnie: albo wglebka plywajaca (riccia fluitans) albo ceratopteris (chyba) cornuta - paprotnica plywajaca, wytwarza korzenie, powinna przy Twoim akwa dostosowac swoje rozmiary, a w razie czego zbyt duze okazy mozesz komus odstapic:).
Skupilbym sie na kompozycje wglebka, mikrozorium, moczarka :)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

macwiernik pisze:(...)
Roslinki-wtedy ogranicza Cie zasadniczo tylko wielkosc akwa pod warunkiem: nawozenia z malej bimbrowni (pol litrowa wystarczy, w razie watpliwosci napisz na PW, albo uzyj opcji szukaj :) ) oraz nawozenia kompletem mikro i makroelementow. Zestaw mikro- plus makro- przez allegro kosztuje 15 zl, robiony przez specjaliste i wystarczy Ci na dluuuugi czas, wiec inwestycja nie jest duza:) koszt bimbrowni, to okolo 2-3 zl i zarowka, zalezy jaka kupisz:)
(...)!
Oj!... :shock:
Poczatkującej osobie, która dopiero pierwszy raz styka się z akwarystyka, proponujesz bimbrownię?
początkujący + malutkie akwa + "jakieś" oświetlenie + upały = duże prawdopodobieństwo poduszenia rybek
Myślę, że Magdalena powinna sobie na samym poczatku dać spokój z bimbrownia, a nawet z nawozami. Po pierwsze, kupić akwa i oświetlenie, a dopiero jak będzie oświetlenie, będzie można doradzić odpowiednie do niego rośliny.
Gdyby oświetlenie miało być słabe (a domyślam się, że może takie być, zwłaszcza na początku), polecam anubiasy - dość drogie, ale naprawdę wytrzymałe rośliny, a także kryptokoryny - również dobrze rosną przy słąbym oświetleniu, a przy tym nie tak wolno jak anubiasy. Mech jawajski będzie stanowił w razie potrzeby kryjówkę dla młodych/słabszych rybek na dnie, a wgłębka, jak proponował przedmówca, na powierzchni.
Pozdrawiam.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

:D
No fakt, troszke zaszalem... :oops:
Ale to w dobrej intencji :D Wole myslec przyszlosciowo :)
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Bunny
Posty: 32
Rejestracja: 30 cze 2006 18:01

Post autor: Bunny »

A po co jej w ogole roślinki?? przeciez może dac tam korzenie ladne ;)
A na dodatek bez nawozu, bez CO2, bez dobrego oświetlenia, roślinki zaczna jej marniec.
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Bunny pisze:A na dodatek bez nawozu, bez CO2, bez dobrego oświetlenia, roślinki zaczna jej marniec.
Skąd, wcale niekoniecznie. Są roślinki, które z powodzeniem obędą się i bez nawozów i bez CO2, oraz nawet bez dobrego oświetlenia.
A na razie zaczekajmy, aż Magdalena da nam znać, jakie kupiła akwarium i w jakie oświetlenie je zaopatrzyła.
Pozdrawiam.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

W tym co mowi Lum jest 'troche' prawdy:D
Jak mowila wczesniej - a nu bia sy :)
Potrzebuja oswietlenia, ale nie trzeba szalec, a u mnie mikrozorium (nie wiem, czy u wszystkich) udaje sie tylko w cieniu :shock:
Taak... Dziwne, ale prawdziwe :) Pozdrawiam!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

I anubiasy i mikrozorium to roślinki co zdecydowanie wytrwają i słabe oświetlenie i brak nawożenia i brak podawania CO2. Dlatego też w akwariach o niemożności/braku stosowania tych dodatków spokojnie powinny się dobrze rozwijac.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Stary rekin
Posty: 112
Rejestracja: 05 mar 2006 23:17

Post autor: Stary rekin »

Polecam zdecydowanie Mech jawajski, bo u mnie rośnie w ciemnościach, mam specjalny kąt w akwa zacieniony, w którym rośnie Mech i rybki chętnie się tam chowaja
ODPOWIEDZ