Akwarium ze szkla czy peksiglasu ( tworzywa sztucznego )???

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zuska
Posty: 145
Rejestracja: 22 sty 2006 22:30
Lokalizacja: Warszawa

Akwarium ze szkla czy peksiglasu ( tworzywa sztucznego )???

Post autor: zuska »

Chce kupić akwarium 72l i zastanawiam sie co lepsze czy szkło czy tworzywo sztuczne bo chodzi mi ociężar akwarium akle też o bezpieczeństwo przed pęknięciem no i już w tym w wszystkim sie pogubiłam! Pomóżcie!
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Generalnie, 90% akwariów jest ze szkła...ciężar ciężaraem ale utrzymanie i warunki w takim akwa podstawa. Szkło, zawsze było i...bedzie, mam nadzieje :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

wg mnie szkło jest wiele lepsze. Choćby głupi przykład temperatur szkło nie poddaje sie tak łatwo jak twożywo.
Wizualnie akwa ze szkła jest dużo ładniejsze.
A jeśli chodzi o rozbicie to nie spodkałem sie jeszcze z przypadkiem gdy pękła szyba jeśli juz sie coś dzieje to jest to rozszczelnienie na łączeniach (czyt. silikon). ale to też są sporadyczne przypadki.
Pozdrowienia Marcin
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Plexi ma wiele zalet: lepiej izoluje niż szkło, nie da sie stłuc, jest lżejsze od szkła(czy to ważne?), można je wyginać i budować zbiorniki, których nie dało by sie zrobić ze szkła, ale ma też i wady: łatwo je porysować, czasami mętnieje pod wpływem wody.

Pomimo zalet plexi, jestem za zbiornikami ze szkła
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No chemik4 czytając Twego posta od początku już myślałem że polecisz platsik a nie szkło...no ale spoko :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Polecam szkło.

Pleksa pod wplywem światła (czasem i wody) zmienia kolor na mleczny, zarysowania są bardziej widoczne, może pod wpływem naporu wody i temp zniekształcać się a co za tym idzie zniekształcać widok. Leki mogą ją odbarwić ( castopur i inne podobne mają silne "środki barwiące"). Czyścik o wiele szybciej zarusuje bo pleksa jest bardziej miękka. Akwa z pleksy są często "odlewane" (lub wytapiane) więc nie są klejone --> rogi zaokrąglone więc będzie trzeba kupic specjalną pokrywe (więc będzie problem przy zwiększaniu ilości świetlówek). Nie wiem jak wytrzymałość pleksy ale oświetlenie czasem nieźle może nagrzewać (a dodać trzeba jeszcze temp np latem). Wtedy woda w akwa może mieć nawet 30 stopni. A powietrze w pokrywie jeszcze więcej.
Zresztą szklane akwa to nie bębenek by w nie tłuc :wink: więc polecam szkło (nawet ze względów ekologicznych). :lol:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Dawno widziałem zbiornik z pleksy, kiedyś może i miały "wzięcie" a teraz bue :lol: mam plekse w komputerze - 3 razy przetarłem suchą szmatką i jej powierzchnia całą jest pokryta małymi rysami :? - z tego samego powodu zrezygnowałem z pleksy między świetlówkami a wodą, poprostu w tej branży to tworzywo nie praktyczne.
pozdrawiam[/url]
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Ciezar szkla na akwarium jest niczym w porownaniu do masy wody i zwiru
Poprzednicy wymienili wady tworzywa zalet w akwarystyce ono raczej nie ma zadnych Za zbiornik z plexy zaplacisz ze trzy razy wiecej jak ze szkla Nie polecam
ODPOWIEDZ