!Co to za rybcia??! / odstające łuski

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

mszarzyns
Posty: 25
Rejestracja: 25 lut 2006 19:04
Lokalizacja: Krzywaczka

!Co to za rybcia??! / odstające łuski

Post autor: mszarzyns »

Powiedzcie mi prosze co to jest za rybka, ale prosze szybko bo jej luski zaczynaja odstawac od ciala!!
oto ona
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Barbus schuberti - Brzanka brokatowa

jak się myle to poprawić :lol: :P
mszarzyns
Posty: 25
Rejestracja: 25 lut 2006 19:04
Lokalizacja: Krzywaczka

Post autor: mszarzyns »

co znalazlem po nazwie to sie zgadza, a teraz poradz mi co sie dzieje z jej luskami, nie przylegaja do ciala, tylko jest jakby nastroszona.....czy za ciepla woda 26-29, w te upaly.
Tak nagle sie z nia stalo.
Jest ona sama nie ma towarzystwa w swoim gatunku, ale ja ja dostalem a nigdzie takiej nie moge dokupic takiej.
Przez ponad pol roku plywala ok, az tu nagle cos takiego.

----
poczytaj:

http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=74
http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=930
S.
Ostatnio zmieniony 27 lip 2006 20:43 przez mszarzyns, łącznie zmieniany 1 raz.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Nastroszone luski, tzw. szyszka to moze byc posocznica... :(
PozdR!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Temperatura temperatura, jak wyglądają Twoje parametry wody? Jak czesto robisz podmiany i w jakiej ilości? faktycznie jak to posocznica to widze to źle...a jest takowa możliwosć po objawach.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
mszarzyns
Posty: 25
Rejestracja: 25 lut 2006 19:04
Lokalizacja: Krzywaczka

Post autor: mszarzyns »

Podmiana co okolo 2 tyg. 20 litrow, baniak 100.
pH okolo 6-7 reszty nie znam.
Odlowic te rybcie, zrobic jej w czyms profilaktyczna kapiel????Ja nie chce zeby to byla posocznica :shock:
Awatar użytkownika
dorec237
Posty: 47
Rejestracja: 21 lip 2006 17:21

Post autor: dorec237 »

Mi dawno dawno zachorowały na posocznice brzanki sumetrzanskie 12 sztuk odłowiełm je, podałem MFC ale to nic nie pomogło wszystkie padły nastepnego dnia odziwo tylko brzanki zachorowały :roll:
Ten tekst pisał dyslektyk przepraszam za błedy i estetyke.
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Zwroc uwage jeszcze na to, czy brzuch nie jest wydety, jak pobiera pokarm, jak sie zachowuje, czy ma sluzowate odchody, wylupiaste oczy...
Mozesz odlowic rybke i zrobic jej kapiel w SERA baktopur, ale w innym akwa, bo srodek szkodzi bakteriom nitro...
Objawy wszystkie naraz nie wystepuja, wiec dokladnie przyjrzyj sie kazdej z mozliwosci... Jelsi to posocznica, to nie wiadomo, czy uda sie cos zrobic, ale badzmy dobrej mysli:)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Dokładnie co pisał przedmowca, jeśi to posocznica i wymienione powyżej objawy to rybka naychmiast powinna być wyizolowana i zastosowany bactopur direct w osobnym akwa. Jesli nie....może sie skonczyc tragicznie nie podanięciem jednej rybki a całej obsady.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
mszarzyns
Posty: 25
Rejestracja: 25 lut 2006 19:04
Lokalizacja: Krzywaczka

Post autor: mszarzyns »

a czy po kapieli wpuscic ja z powrotem do zbiorniika, bo nie mam innego filtru, napowietrzacza......tylko w glownym akwa.
I miejmy nadzieje ze to nie posocznica, a jak nawet niech nie dosiegnie innych moich rybek.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No...nie masz zbyt wyjscia. Szkoda tylko ze nie mzoe ta rybka jakis czas byc odizolowana w innym akwa i poddawana kuracji, tak byłoby najrozsadniej. jednak kąpiel moim zdaniem niewiele tu pomoże. Powinna byc poddana kilkudniowej kuracji i dopiero wtedy jak beda oznaki poprawy przeniesiona do akwa ogolnego, ktore...mimo wszystko dla pewnosci tez bym potraktował profilaktycznie chocby MFC.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
chiquita:)
Pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 lut 2006 17:44
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: chiquita:) »

Bez paniki na początek. To od razu nie musi być posocznica. Może to być np. gruźlica rybia, którą da się wyleczyć. Powiedz czy ta ryba wygląda jak "szyszka", czy ma wzdęty brzuch i nie ma apetytu. Takie imformacje pomogą nam w działaniu.

Pozdrawiam
Obrazek
mszarzyns
Posty: 25
Rejestracja: 25 lut 2006 19:04
Lokalizacja: Krzywaczka

Post autor: mszarzyns »

wyglada jak "szyszka, brak apetytu, i jest jakby opuchnieta ale chyba nie wydeta, kolo brzucha.
Czekam na dalsza pomoc z Waszej strony
Awatar użytkownika
chiquita:)
Pomocnik
Posty: 145
Rejestracja: 13 lut 2006 17:44
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: chiquita:) »

To już raczej posocznica. Ta choroba nie jest wleczalna i musisz przygotować się na najgorsze :(. Najlepszym lekarstwem niestety jest uśmiercanie zaifekowanych ryb. Możesz spróbwac podać chloramfenikol, ale to tylko u weterynarza.

Pozdrawaiam i powodzenia
Obrazek
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Prawda jest taka, ze jak posocznica sie ujawni na tak zaawansowanym etapie to jest zbyt pozno na cokolwiek... Baktopur raczej nie pomoze, to jest problem z ta choroba... Wykrycie jej we wczesnym stadium jest bardzo trudne...
Drugim w miare humanitarnym sposobe jest kapiel w 20% roztworze alkoholu... :( Ryba powoli 'zasypia'... Proponuje ten sposob, bo alkohol zalatwisz, a jak trafisz na 'dziwnego' weterynarza, to Cie jeszcze wysmieje, ze do niego z ryba przychodzisz... :?
PozdR! :(
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
ODPOWIEDZ