glony

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

Tak fosfor dostarczamy wraz zpokarmem. I po tym co teraz napisałaś nabieram coraz większego przekonania że to fosfor i światło.
112l - miesiąc pierwszy
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

czestsze wymiany pomoga?dziwi mnie to bo ryb mam niewiele i wymiany robie czesto,
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

Pisałaś że zmieniasz wode 20% raz w tygodni i że karmisz ryby dziennie. Pierwsze za mało drugie za dużo (polecam 50% wody i karmić raz na dwa dni). To nie 300L. Zmierz sobie poziom PO4 tylko dobrym testem i będziemy wiedzieć. Pamiętaj też że walka z glonami to długotrwały proces a pierwsze efekty będą widoczne może za 2 tygodnie.

Pozdrawiam
112l - miesiąc pierwszy
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

ryby dostaja malenka dawke raz suche raz mrozone,normalnie wychodzi z jednego robaczka na rybke,jeden platek suchego na rybe,nic nigdy nie zostaje,zadnych resztek po upływie kilku sekund,juz drugi raz wymienilam 50% wody,bede sie tego trzymac,test n afosfor musze kupic
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

A ja niemoge sie zgodzic z podmiana wody w 50%.Nie tedy droga im wiecej wody wymienionej powoduje większe zachwianie rownowagi a co za tym idzie moze spowodowac wiekszy przyrost glonów.A im mniejsze akwarium tym własnie prosciej zachwiac równowage :wink: .W pożadnie załozonym 300l akwa 50% by nie zachwiało równowagi w 54l napewno...
Pozdrawiam

P.s potas swoja droga ja jednak dalej obstawiam swiatło.
Przemek
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

Ja też tego światła nie neguję, ale te glony muszą z czegoś żyć.
Wymieniając 20% wody nieznacznie rozcieńczasz tylko szkodliwe związki. Wymieniając 50% wody zbiornik dłużej dochodzi do równowagi ale efekt w walce z glonami jest lepszy.
A tą dodatkową świetlówkę to też muss Kasiu.
112l - miesiąc pierwszy
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Tak ale wymieniajac 20% wody(lub mniej), nie doprowadzasz do zaburzenia równowagi i bakterie nitryfikacyjne łatwiej sobie radza ze szkodliwymi zwiazkami.Wiec co do efektu finalnego jednak zgodzic sie nie moge biorąc pod uwage wielkosc akwarium i rodzaj zastoswanej filtracji.A dodatkowa swietlówka to rzeczywscie mus.
Przemek
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

W akwarium ze znaczną przewagą roślin - a takowe rozumiem ma Kasia i pozimem azotanów w okolicach "0" filtr z bakteriami ma drugorzędne znaczenie poniważ azotany są wchłaniane przez rośliny i to one są najlepszym filtrem biologicznym a nie np. gąbka. A o niskim poziomie azotanów świadczy słaby wzrost moczarki której brakuje budulca. Więc i bakterie są bezrobotne. Dlatego 50% nie zaszkodzi. A tylko w ten sposób jest w stanie pozbyć się fosforanów i innych szkdliwych związków. Ale zastrzegam że mam rację jeżli jest przewaga roślin i NO3 bliskie 0 :wink:

Kasiu napisz jeszcze jakie masz pH, TwW i TwO, i w jaki sposób utrzymujesz pH na stałym pozimie :?:
112l - miesiąc pierwszy
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Owszem ale same rosliny nie podołaja z obnizeniem azotanów,do tego potrzebny jest filtr nawet w akwariumz dobra równowaga a to ze pojawiły sie glony=zaburzona równowaga a wiec przy podmianie wody w 50% równbowaga zaburzy sie jeszcze bardziej tak ze filtr+rosliny juz nie podoła :wink: Zaburzyc równowage nie jest trudno,gorzej naprawic wiec ja jestem zdania ze 20% w zupełnosci wystarczy.
Pozdrawiam
Przemek
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

woda miekka 4,5-5,0 sie waha, nie robie z tym nic bo pH nie zmienia sie jakos strasnzie,mam duzo roslin,a moczarka nie rosnie zbyt pieknie bo jest w dosyc ciemnym rogu akwarium,poza tym temperatura w czasie upałow-28 -29 stopni czego raczej ta roslina nie lubi dodatkowa swietlowka-wiem,ale nie ma w tej pokrywie na nia miejsca,dlatego zadowoliłam sie mchem,kryptokoryna i nurzancem oraz bakopa, moge kupic inna pokrywa z dwoma swietlowkami ale narazie przekracza to moje mozliwosci finansowe, :oops:
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

OWL możemy tak bez końca pewnie dyskutować bo po to jest to forum ale może podam mój przykład: akwarium roślinne (112l), filtr przelewowy FZN-2 podmiana wody co tydzień 50% prosto z kranu, a mimo to NO3 muszę dodawać i to co dziennie ok. 4ppm/l bo inaczej wynik jest "0". W kranie ok. 10ppm i na następny dzień nie ma już nic. Nie doceniasz możliwości "biofiltracji" roślin. GLONÓW PRAWIE BRAK.To co jest to pokarm dla moich otosków i krewetek. Ten filtr tak chodzi bo chodzi, raczej filtruje mechanicznie niż biologicznie.

Do Kasi: Jeżeli jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle. Proszę Cię podaj te pH i zmierz ten fosfor.

Pozdrawiam
112l - miesiąc pierwszy
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Doceniam mozliwosc biofiltracji roślin,ale zrozum 54l to nie 112l(choc metody podmieniania 50% wody dalej nie polecam) i jak w takim akwarium podmienisz 50% wody to klapa murowana,chocby tam roslinka na roslince rosła :wink: .Kazdy z nas ma wałsne doswiadczenia w tej materii wiec jak sam zauwazyłes mozemy dyskutowac bez konca ,narazie skupmy sie na problemie Kasi a o podmianach podyskutujemy przy jakiejs okazji :)
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
pnpdk
Posty: 56
Rejestracja: 07 kwie 2006 20:18
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: pnpdk »

Bo się tak zastanawiam, jeżeli okaże się że to jednak fosfor i jest go za dużo np. ok. 1ppm to ja zamierzasz go zbić do 0,1 ppm :?:
112l - miesiąc pierwszy
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

jesli sie okaze ze to rzeczywscie fosfor to zalece podmiane 20% wody 2 razy w tygodniu albo cierpliwe podmiany 20% normalnie9zalezy oczywscie tez od stezenia fosforu).
Pozdrawiam
Przemek
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

narazie wymienilam swietlowke,podmiany co dwa dni niewielkie ilosci,na dodatek znalazłam w wodzie na korzeniu larwe wazki,a wczesniej jak otworzylam pokrywe jedna wyleciala :shock: :shock: ryby cale i w tkiej samej ilosci sztuk :? mam zamiar kuppic inne oswietlenie,znalazlam tanszy sklep nareszcie,oswietlenie nakladane na akwarium,bez pokrywy nareszcie dwie swietlowki, kazda po 24 watt :roll: nie za duzo jak na akwa 54 litrow?
ODPOWIEDZ