glony

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Światła tak naprawde nigdy za dużo. Przynajmniej będziesz mogła hodowac wymagające roślinki, a jak wizualnie Ci będzie za jasno kupisz do akwa roslinki których liście pływają na powierzchni i to zdecydowanie zmniejszy ilość światła w środku. Ale takie oświetlenie jak dla mnie może zdecydowanie być :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

a co do oswietlenia,to takie na nozkach ,stawia sie na obramowaniu akwarium,wtedy akwa jest odkryte,moze takie byc?przy takim oswietleniu to chyba juz konieczne jest nawozenie CO2?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Takie oświetlenie może być :) A nawożenie CO2 jest wskazane nie w zależności od ilości światła a w zależności od tego jakie masz rośłinki w swoim akwarium. Wymagające roślini potrzebują wrecz specjalne nawożenia CO2, bo bez tego niestety nie będą rosły. Oczywiście potrzebne jest tez światło, minimum 0.5W/l, ale jak już wspominałem jak bedziesz miała 1W/l to tylko sie cieszyć :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

no to ok,wlasnie doczytalam na forum o mchach ze rozkladajace sie korzenie moga powodowac problemy z glonami :shock: to moze i u mnie to jest powodem/.
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

a wiec:
swiatło jest w drodze,moze już jutro do mnie dotrze,zmniejszyłam czas naswietlania zbiornika do 11 godzin,poprzedni sterownik był ustawiony od 8-21,teraz jest od 9-20.Jak narazie jest niewielka poprawa,poza tym wyczytalam w internecie ze jezeli glony wystepuja pomimo duzej obsady roslinnej to znaczy ze czegos roslina brakuje i nie wykorzystuja w pełni tego co jest w akwarium a tymi własnie resztkami zywia sie glony,a wiec postanowiłam jednak zaczac rosliny nawozic,minejsza dawka,o dziwno nie spowodowało to wiekszego wysypu glonów,jakby zatrzymaly sie w miejscu,znow zaczełam dawac te nieszczesne tabletki CO2( w handlu zauwazyłam takie ktore rozpuszczaja sie kilka godzin i przez te kilka godzin do wody dostaja sie pecherzeyki CO2 (w przeciwienstwie do jbl bodajze-2 mini tabletka rozpuszczona)
wode podmieniam co kilka dni mała ilosc,zauwazyłam jak podmieniam czesciej i wiecej to na drugi ,trzeci dzien mam maseee glonow na przedniej szybie,wiec to nie wynik przemiany materii,fosforu dalej nie zbadałm bo ceny testow mnie przerazaja,12-17 euro za buteleczke lub paski :evil:
wyczytalam tez ze w niedojrzałym akwa to norma,a ja prze te czeste wymiany wcale mu nie pozwalam dojrzec,wiec,zobaczymy czy cos sie zmieni jak zmienie taktyke,a swoja droga im wieksze akwa tym mniej pracy,mialam 300 l przez kilka lat i zadnych problemow :evil:
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

a wiec od pół godziny mam nowe oswietlenie,razem 48 watt,, 8) 8) fajne,bałam sie ze bedzie oslepialo ale nie,jest ok,tylko czekam kiedy jakas ryba mi wyskoczy :?
na tych zdjeciach widac z jakimi glonami mam problem,to nitkowate czy zielenice?woda jeszcze wzburzona bo wlasnie wymieniłam jedno wiaderko wody i dodalam niewielka ilosc nawozu
ObrazekObrazekObrazek[/list]
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

i jeszcze te 8)
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kasiu, a nie warto będzie przykryć zbiornik dodatkową szybą, chociażby położoną na specjalne podpórki? Taka otwarta tafla wody będzie się kurzyć, ryby mogą wyskoczyć i parowanie masz bardzo duże.

Proponuję zamówić u szklarza dobrą szybę nakrywającą lub nawet dwie mniejsze i umieścić je na zbiorniku (podpórki do kupienia w każdym akwarystycznym). Szybę/szyby można będzie pod zamównienie dowolnie przyciąć, więc nie będą się kłócić z oświetleniem.

Ja sama mam takie szyby na akwarium i bardzo je sobie chwalę, bo lubię patrzeć na wodę również od góry, co przy pokrywie nie byłoby możliwe.
Za szyby (mam dwie położone obok siebie) razem w przycięciem i wygładzeniem brzegów zapłaciłam u szklarza 20 zł. Szkło 4mm, wielkość całkowita 72x36 cm
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

to proszę pomnóż sobie ta cene razy 4-6 razy,tyle u mnie to bedzie kosztowac,jak bede w Polsce to sobie zamówie,narazie licze z epływajace rosliny ochłodza zapędy ryb do wyskakiwania 8) szybki oczywiscie dokupimy,no i kto widzi jakie mam glony bo juz sama nie wiem jakis rodzaj,,, :roll:
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

rosliny zaczęły bąbelkowac i to po podaniu tabletki CO2,a myslalam ze to badziewie nic nie daj a tu prosze, 8) zwartki maja babelki na spodniej stronie lisci,zabienice i tu i tu, nawet mikrozorium babelkuje,to znaczy ze wszystko ok,,mam nadzieje
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

jak narazie wygrywam,sciagam co jakis czas nieczystosci,dolewam swiezej wody,nawoze rosliny,swiatlo 11 godzin.Narazie opanowane-nie ma tego co bylo na poczatku,jest spokojniej a glony-powoli -umieraja 8) robia sie slabsze,odrywaja sie od lisci,pływaja w toni,gdzie zaraz filtr je wylapuje,dzis juz woda czysciutka,doszlam do wniosku ze problem tkwi tez w za słabej filtracji,-filtr elite do akwa 60l,ale jak dla mnie dwie gabeczki i jakis wklad to za mało,wyciagnelam z piwnicy starą kaskade aqua clear,do 120l baniaczka,,,spokojnie,nie ma zawirowan wody,filtr paroletni i juz nie tak silny jak na poczatku,poza tym napełniony wkładami daje lekki strumien wiec jest ok,na wlot rurki dalam bardzo porowata gabke,dla zatrzymania wiekszych nieczystosci,potem w filtrze jest gabka ze starego filtra,(2) potem ceramika,wata,torf,wata.Nareszcie mam nadzieje bedzie ok,wata w czesci tez pochodzi ze starego filtra.Taka filtracje miaąl w 300l akwa tyle ze kaskada była znacznie wieksza i sie sprawdzało kilka lat,trzymajcie kciuki,no i nareszcie filtr mi w akwa miejsca nie zajmuje 8)
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

widze ze ostatnio pisze pamietnik :lol: a wiec,,nadal walczymy z krótkimi nitkowatymi glonami,wymieniam dwa wiadra wody co tydzien,sprawdzam testami wode,swiatełko 48 watt na 54 litry,nawozy tetra planta min isera florrete,
zmienilam filtracje na kaskade z wieksza iloscia wkładow,dokupilam otoskow,
no i od kilku dni mam bimbrownie,babelki sa rozpylane za pomoca drewnianej kostki,no i pytanie,zacier zrobilam mniejszy niz 1410,w butelce 1,5 l,w malej butelce pokazuje sie bąbel co 0,5-1 sekundy,do akwa niezmiennie leci struzka drobniutkich pecherzykow,czy to nie za duzo?narazie obserwuje ryby,nic niepokojacego nie widze,
NO3 ledwo mierzalne,NO2 0,5mg/l,GH-ok 6,KH ok 5,pH ok 7 ;-(, w filtrze jest tez wkład z torfu)

dodam ze przed tym jak zaczełam nawozic CO2 z bimbrowni i zmiana filtracji GH było ok 10
KH 16,wiec jest lepiej,czy nie? :roll: tylko ciekawi mnie jak liczycie bąbelki,w butelce z woda?
Obrazek
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

często w nowej wodzie osadzają się glony staraj się wymieniać 20%wody co
4 tygodnie chyba, że jest już bardzo zabrudzona
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
KASIA essen
Posty: 84
Rejestracja: 29 maja 2006 12:00

Post autor: KASIA essen »

4 tygodnie,,?to juz wogole mialabym mase glonow,sadze ze moze to byc wina wody,nie jest odkazana chlorem a O3,bo zawsze po podmianie glonow jest jakby wiecej,narazie nie mam jakiegos ataku glonow,tylko dywanik krotkich nitek na zabienicy :roll: krasnorosty obumieraja,odpadaja,tylko te nitki, :roll: a rolsiny babelkuja jak szalone, 8)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

dafik pisze:często w nowej wodzie osadzają się glony staraj się wymieniać 20%wody co
4 tygodnie chyba, że jest już bardzo zabrudzona
widzę kolega dafik chyba nie bardzo zorientowany z obsluga akwa. Proponuję moze na poczatek poczytać forum i nie doradzać ;)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ