Barwniak czerwonobrzuchy

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

gregor r
Posty: 88
Rejestracja: 24 kwie 2006 8:12

Barwniak czerwonobrzuchy

Post autor: gregor r »

Witam samiczka barwniaka złozyła jajeczka niestety nie w kokosie tylko na liściu i nie wiem co robić czy zostawić te jajeczka w akwarium ogólnym czy przenieść do odzielnego akwa. a jeżeli przenieść to razem z rodzicami czy bez?
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Moja samiczka gdy pierwszy raz skaładal ikre złożyła ja na szybie potem znów, dopiero za 3 razem w norce. Obecnie nastapiło u mnie 4 złożenie ikry i jak narazie jest wielkie stado malutkich barwniaczków :d zobaczymy co z niego wyrośnie.
Który raz Twoja samiczka skłąda ikre? Jesli tak jak moja 1 lub 2 to czekaj aż złoży ją w kokosie. Ja bym jej nie przenosił bo już raczej nic z niej nie bedzie.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
McOmega
Posty: 160
Rejestracja: 05 sie 2006 13:30
Lokalizacja: Katowice

Re: Barwniak czerwonobrzuchy

Post autor: McOmega »

gregor r pisze:Witam samiczka barwniaka złozyła jajeczka niestety nie w kokosie tylko na liściu i nie wiem co robić czy zostawić te jajeczka w akwarium ogólnym czy przenieść do odzielnego akwa. a jeżeli przenieść to razem z rodzicami czy bez?
Zostaw ten lisc i obserwuj go, tarlo powinno odbywac sie w jaskini, ale moze przeniosa ikre pod jakis kamien lub cos podobnego.

Podam ci link z ktorego mam nadzieje dowiesz sie czegos nowego na temat ich rozmnazania.
http://www.akwarium.prx.pl/adv/pelvicac ... ulcher.htm
Akwa 45 l.
Obsada tymczasowa :
2xMolinezja ostrousta,
6x Razbora klinowa
3x Kardynalek chinski
4xKiryski Spizowe
Rośliny: Bacopa C.Echinodorus B Rotala R Vallisneria A Blyxa japonica T Eleocharis acicularis Lilaeopsis novae-zealandiae+butla CO2
gregor r
Posty: 88
Rejestracja: 24 kwie 2006 8:12

Post autor: gregor r »

ta samiczka złożyła u mnie ikrę pierwszy raz? Parke mam od niedawna może 3 tygodnie!
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Hmm może pooprstu Twoja samiczka musi się nauczyć gdzie bezpiecznie składać ikre, aby nic jej się nie stało tak jak moja to zrobiła.
Moja teraz gdy przychodzi noc wszystkie maluchy zgania do norki i przez cała noc ich tam pilnuje. Dzięki temu od kilku dni nie zauważam żądnego ubytku małych :)

Czółko :)
Czołem :)
gregor r
Posty: 88
Rejestracja: 24 kwie 2006 8:12

Post autor: gregor r »

Fajnie masz ja musiałem niedawno przenieść ikrę do 2 zbiornika bo samica sobie olewała jajeczka i inne ryby je skubały! nie wiem czy coś z tego będzie ale zobaczymy! Woda ma jest mocno napowietrzona a temp. wynosi około 26C

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ecd ... a50b7.html

duzo jajeczek zaszło pleśnią i są białe ale niektóre się poruszaja!
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Samica nie powinna zjeść jajek, może je tylko oczyszcza.
Jeśłi maluchy będą wychowywać się bez rodziców przyszłe rybki mogą zatracić instynkt macierzyński i nie będą już w pewnym sensie pielęgnicami bo nie bedą się opiekowały swoim potomstwem.
Jeśli już je przełożyłem to odłów i wpuść rodziców do akwa w którym są jajeczka.

Wszystko to jednak powinno się unormować po którymś z kolei złożeniu ikry. Tak jak to miało miejsce u mnie najpier 2 razy złożyła na ściania potem za mało się opiekowała wyklutym potomstwem i zostało zjedzone. Teraz nie zauwazam żadnych ubytków w maluchach, conoc matka chowa wszystkie dzieci do nory, a ojciwec pilnuje wejścia do niej.

Czołem
Czołem :)
gregor r
Posty: 88
Rejestracja: 24 kwie 2006 8:12

Post autor: gregor r »

a jak wyglądają młode barwniaki bo u mnie z jajeczek wykluwa się coś podobnego do malutkich żmij :oops: Co to jest?? to chyba nie są małe rybki!
Awatar użytkownika
Krzysiek_ch-ow
Posty: 4
Rejestracja: 04 sie 2006 16:07
Lokalizacja: Ch-ów

Post autor: Krzysiek_ch-ow »

gregor r pisze:a jak wyglądają młode barwniaki bo u mnie z jajeczek wykluwa się coś podobnego do malutkich żmij :oops: Co to jest?? to chyba nie są małe rybki!
Młode barwniaki wygladaja tak
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Moje wyglądaja tak samo :)
Czołem :)
gregor r
Posty: 88
Rejestracja: 24 kwie 2006 8:12

Post autor: gregor r »

Dzięki Krzychu to nie wiem co to było u mnie! a z reszty to nic nie będzie bo ikra spleśniała! :twisted: trzeba czekać na kolejną, której już nie wyciagne z akwa ogólnego! Co będzie to będzie

Nie wiem czemu ikra spleśniała chyba coś było nie tak! a tak chciałem mieć małe! Jak zaczynałem z akwarystyką i chodowałem wielkopłetwy pekło mi akwa i trzymałem parkę w 3 l słoiku przez około 5 dni i złozyły ikrę i było strasznie duzo małych rybek a teraz jak miały lepsze warunki i nic nie wyszło!

Nie piszemy posta pod postem ! B.
Awatar użytkownika
Krzysiek_ch-ow
Posty: 4
Rejestracja: 04 sie 2006 16:07
Lokalizacja: Ch-ów

Post autor: Krzysiek_ch-ow »

gregor u mnie w zoologu gdzie pracuje barwniaki złożyły ikre w 30 l. gdzie pływały takze inne ryby.Barwniaki nie pozwalały na znizenie sie do dna akwa zadnej rybie, wiec wiekszosc pływała tuz pod powierzchnia wody. Po jakims czasie patrze jest ikra pod kokosem , a potem gdzies ikra znikła a młodych tez nie było widac , az tu znów patrze jak mamuska z dzieciakami pływa sobie przy dnie a ojciec zawziecie pilnuje aby zadna ryba nie znizyła sie do polowy akwa(ale wtedy wziołem juz wylowiłem pozostałem ryby do innego akwa co by rodzice wychowały potomstwo bez stresu ). Wiec może i Twoje ryby potrzebuja czasu aby nauczyc sie jak wychowac dobrze potomstwo. Ale ogolnie jak zauważysz u Ciebie maluchy to daj znac :].
gregor r
Posty: 88
Rejestracja: 24 kwie 2006 8:12

Post autor: gregor r »

Ok myslę że to już niedługo bo znowu barwniaki się zabawiają! :lol:
gregor r
Posty: 88
Rejestracja: 24 kwie 2006 8:12

Post autor: gregor r »

moja samiczka jest znowu pękata i ładnie wybarwiona! chyba niedługo będzie ikra! tylko ciekawe czy coś zniej wyrośnie
AVE
Posty: 2
Rejestracja: 14 wrz 2006 18:41

Post autor: AVE »

Ja mam troche inny problem z barwniakami. Samiczka złożyła ikre w doniczce nawet nie wiem kiedy i dzis zauważyłem młode, ale nie o to mi chodzi. Mam akwa 30l a w nim parke barwniaków 5 neonków 2 brzanki i glonojadka i nie wiem czy mlode przeniesc czy nie bo samiec ktory sie nimi opiekuje jest agresywny nawet dla samiczki i nie wpuszcza jej do doniczki i jak tylko troszke ona podplynie to ja sciga. Mam cos z tym zrobić??
ODPOWIEDZ