Straszny pomor w moim akwa :((

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
ANATOM
Posty: 99
Rejestracja: 19 kwie 2006 18:08
Lokalizacja: Jelenia Góra

Straszny pomor w moim akwa :((

Post autor: ANATOM »

Witam.
Moje kochane akwa dopadl jakis straszliwy pomor!!
Przyplatal sie zupelnie nie wiem skad, parametry wody dobre, regularne podmiany i odchwaszczanie akwa. filtracja bardzo wydjana, zadnych ryb nie przynosilem nowych i innych zyjatek wodnych.
Zaczelo sie od samicy mieczykowej, apatia, szybkie chudniecie, brak apetytu, po 1 dniu zaczelo jej palic pletwy, potem to samo z samce mieczyka, nastepnie wybilo mi w 10 godzin 8 kosiarek - objawy u kosiarek to czerwone skrzela u nasady pletw, bardzo szybki oddech przed smiercia.
Ponadto regularnie padaly mi zbrojniki - objawy to bardzo wzdety brzuch i dziwnie znieksztalcona ssawka.
Z ryb zostaly tylko skalary, gurami, kiryski pstre oraz 2 plecostomusy, natomiast kiryski albinocy mam 3 i maja dziwn eobjawy jakiegos takiego skrecenia w tulowiu.
Robilem juz im kuracje z doksycykiny oraz preparatow sery. zawsze doksycylina pomagala, widac teraz kostucha zawisla nad moim akwa na dobre.
Nie mam pojecia co teraz robic. zapewne czeka mnie calkowity restart z pieczeniem zwiru i wywaleniem roslin wszytskich. pytanie moje tyczy sie tej obsady co pozostaal, co mam robic, przeciez w niej moze byc jakis nosiciel, podejrzewam skalary bo przeciez one sa nosicielami roznych pierwotniakow itp. co radzicie drodzy??
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Re: Straszny pomor w moim akwa :((

Post autor: Owl »

Agniecha pisze:Witam.
Moje kochane akwa dopadl jakis straszliwy pomor!!
Przyplatal sie zupelnie nie wiem skad, parametry wody dobre, regularne podmiany i odchwaszczanie akwa. filtracja bardzo wydjana, zadnych ryb nie przynosilem nowych i innych zyjatek wodnych.
Poprosze o podanie pH,Two,NO2 i NO3.
Agniecha pisze:Zaczelo sie od samicy mieczykowej, apatia, szybkie chudniecie, brak apetytu, po 1 dniu zaczelo jej palic pletwy, potem to samo z samce mieczyka, nastepnie wybilo mi w 10 godzin 8 kosiarek - objawy u kosiarek to czerwone skrzela u nasady pletw, bardzo szybki oddech przed smiercia.
Ponadto regularnie padaly mi zbrojniki - objawy to bardzo wzdety brzuch i dziwnie znieksztalcona ssawka.
Z ryb zostaly tylko skalary, gurami, kiryski pstre oraz 2 plecostomusy, natomiast kiryski albinocy mam 3 i maja dziwn eobjawy jakiegos takiego skrecenia w tulowiu.
Wydaje mi sie ze to posocznica a skad sie wzieła,odpowiedz wydaje mi sie prosta,jak sie ma 8 kosiarek,skalary,plektostomusy,gurami w duzych ilosciach w 200l akwa to tak sie dzieje.Niestety wiekszosc chorób bierze sie poprzez złe warunki w akwarium.Okres inkubacji tej choroby jest rózny wiec mogła sie ujawnic nawet po miesiacu.
Agniecha pisze:Robilem juz im kuracje z doksycykiny oraz preparatow sery. zawsze doksycylina pomagala, widac teraz kostucha zawisla nad moim akwa na dobre.
Nie mam pojecia co teraz robic. zapewne czeka mnie calkowity restart z pieczeniem zwiru i wywaleniem roslin wszytskich. pytanie moje tyczy sie tej obsady co pozostaal, co mam robic, przeciez w niej moze byc jakis nosiciel, podejrzewam skalary bo przeciez one sa nosicielami roznych pierwotniakow itp. co radzicie drodzy??
pozdrawiam.
Prosze podaj dokładne dawki doksocykliny podane do akwarium ponuiewaz nieumiejętne dawkowanie antybiotyków moze powaznie zaszkodzic...Narazie wstrzymaj sie z całkowitym trestartem dla mnie to ostatecznosc.Postaramy sie reszte wyleczyc.a co do nosicielstwa u skalarów to jest to mozliwe ,tak samo jak to ze noscilea juz nie ma w akwarium.a skalary przenosza takie same ilosci pierwotniaków jak i inne ryby...
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
ANATOM
Posty: 99
Rejestracja: 19 kwie 2006 18:08
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ANATOM »

parametry to:
pH ok 6.5
NO3 ok 100mg/l
NO2 0mg/l
KH 0 st d
GH 10-12 st d
pomiary paskami tetry
ale te plekostomusy sa jeszce bardzo male, ryby byly mlode i stosunkowo male. skalar zaden nie padl.
doksycykline podalem jednorazowo 10 kapsulek po 100mg, bylo to 3 dni temu.
dzisiaj podalem juz chyba bezmyslnie jakies baktopur sery.
juz sam nie mysle co daje z tego wszystkiego.
ps. pisze maz agi.
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

Agniecha pisze: NO3 ok 100mg/l
Tu masz przyczyne epidemii. Azotany w zbyt dużej ilości. proponuje podmieniać jak najczęściej wodę oraz....
Agniecha pisze: ale te plekostomusy sa jeszce bardzo male, ryby byly mlode i stosunkowo male. skalar zaden nie padl.
...zmniejszyć obsade :)

Na dodatek...
Agniecha pisze: pomiary paskami tetry
... te testy nie należą do najdokładniejszych.

Ja się wypowiedziałem na temat przyczyny choroby, a teraz specjalista od chorób ryb - Owl pomoze Ci wyleczyć rybcie :)

Pozdrawiam
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Agniecha pisze:parametry to:doksycykline podalem jednorazowo 10 kapsulek po 100mg, bylo to 3 dni temu.
dzisiaj podalem juz chyba bezmyslnie jakies baktopur sery.
juz sam nie mysle co daje z tego wszystkiego.
ps. pisze maz agi.
pozdrawiam.
O boże....... :shock: 1000mg na raz :shock: Z całym szacunkiem ale ten kto Ci to doradził powinien sam połkanac tyle antybiotyku na raz....Poczułby sie zapewne tak jak te ryby...A jesli sam to wymysliłes cóz....(no coment).Dobra było mineło,teraz proponuje włozyc wegiel aktywny do filtra i poczekac z dawkowaniem jakichkolwiek leków 24h niech wegiel wyciagnie chocby wiekszosc antybiotyku z wody.Pózniej wyjmiesz wegiel,zdasz raport co i jaka ja w miedzyczasie zastanowie sie jak uratowac to co zostanie(jesli cos zostanie).
Przemek
Awatar użytkownika
ANATOM
Posty: 99
Rejestracja: 19 kwie 2006 18:08
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ANATOM »

hej.
dzis wyczyszcze filtr oraz podmienie wode.
Z ta choraba to bylo tak ze 2 dni przed wystapieniem podmienilem ok 40 litrow wody.
Wczesniej faktycznie mialem jakis przestoj z podmiankami ze wzgledu na te wielkie opady deszczy, gdy zu mnie wtedy jest strasznie brazowa woda (podobno w ujeciu maja slabe filtry), postanowilem jednak nabrac wody dodalem tetry safe zeby ja jakos uzdatnic, czy jest mozliwe aby te azotany diostaly sie wraz z podmieniona woda, czy prze zte opady u burze moglo sie jakos ich wiecej wytworzyc w ujeciu wody itp?
ok wlasnie sie szykuje powoli do operacji z filtrem i weglem aktywnym.
pozdrawiam.

w jakiej kolejnosci ulozyc wegiel w tetrze 700 na gorze czy na dole??

Opcja zmien...
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Z tego co pamiętam to masz Tetre EX więc dajesz na pierwszy koszyczek, który widzisz po zdjęciu głowicy filtra, tam gdzie niektórzy dają torf.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
ANATOM
Posty: 99
Rejestracja: 19 kwie 2006 18:08
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ANATOM »

witam, przedstawiam sprawozdanie z dnia dzisiejszego wedle wskazan Owla.
Zrobilem czyszczenie filtra zewnetrznego, nastepnie wykonalem podmiane wody 40 litrow. ponadto odchwascilem akwarium, wysprzatalem dno, usunalem czesc czarnych lisci na roslinkach.
Wieczorem ok 22 kirysy odzyly zaczely znow zerowac po calym dnie, ponadto plekostomusy takze zaczely sie ruszac i juz nie przebywaly tylko pod powierzchnia wody, gurami takze sie ozywily o skalrach juz nie wspominam. ponadto wszytskim robkom wrocil apetyt.
Skad taka nagla zmiana, czy to ta podmianka?
ponadto wedle wskazan Owla dalem do koszyczka wegiel.
Treaz pytanie ile dni go tam potrzymac i kiedy zrobic nastepna podmianke, za 2 dni?
pozdrawiam
paweł.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Podmianke zrób za 3 dni i w tym samym czasie wyjmij wegiel z filtra.Skoro rybki czuja sie lepiej nie bedziemy kombinowac i tylko uwaznie przypatrywac sie sytuacji.Wegiel bedzie stopniowo wyciagał pozostałosci antybiotyku z wody wiec powinno byc dobrze.Po kuracji jesli nic sie nie zmieni podamy błekit do akwarium żeby zapobiec chorobom grzybicznym po podaniu antybiotyku,a takze popracujemy nad obsada.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
ANATOM
Posty: 99
Rejestracja: 19 kwie 2006 18:08
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ANATOM »

witam.
dzieki za dotychczasowa pomoc!! jestem bardzo wdzieczny!
ok wiec czekamy 3 dni i obserwujemy caly czas akwa:)
Z ryb pozostalo:
- skalar =7
- gurami zlote = 3
- kirysy = 10
- zbrojnik = 1
- plecostomus = 2 (male)
- giboceps = 1 (malutki)
za 3 dni sie odzewe :)
pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Ehhh ale musimy pomyslec nad obsada plektostomusy i gibiceps odpadaja bo mimo ze sa malutkie szybko rosna a w takim akwarium skarleja,pozatem na 99% jak plekto troche podrosna stana sie dosc terytorialne i zapewne beda ze soba oraz innymi glonojadami walczyc.7 skalarów to tez za duzo o jakies 5...Ja zostawiłbym 10 kirysków(po co az tyle ale skoro chesz),3 gurami i zbrojnika niebieskiego,poczekał troche a poźniej ewentualnie jeszcze cos dodał(rzecz waszego gustu).
Pozdrawiam
P.s Kontrolnie poznałbym parametry wody po podmianie.
Przemek
Awatar użytkownika
ANATOM
Posty: 99
Rejestracja: 19 kwie 2006 18:08
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ANATOM »

witam.
pomiary przedchwilka porobilem:

NO3~45-50
NO2=0
GH~10
KH~4
pH~6,3

hmm z tymi rybkami to juz teraz nic nie wiem, wychodzi ze w akwa 200 mozna trzymac tylko kilka rybek?
uwielbiam rybki denne takie jak kirysy i zbrojniki po prostu stad takie ich ilosci.
poza tym co sadzisz o uzupelnieniu w kilka kosiarek no w koncu musi byc jakas ekipa do glonkow wyzerania:), bo chyba tylko te 2 zborjniki nie dadza rady tyle obslugoiwac terenow z glonami.

ok narazie lece na miasto zakupic nowa swietlowke bo cos zbyt ciemno jest w tym moim akwa.
pozdrawiam sredecznie.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Parametry w normie,a co do obsady jak juz mowiłem,plektostomusy dorastaja do 50cm, gibicepsy do 60cm wiec w akwareium 200l te ryby po rpostu sie mecza i karleja.Co do kosiarek jest to ryba stadna osiagajace tez dosc spore rozmiary wiec tez raczej odpadaja.Do zwalczania glonów zdecydowanie polecam otoski,nie dosc ze mniejsze to skuteczniejsze.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
ANATOM
Posty: 99
Rejestracja: 19 kwie 2006 18:08
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ANATOM »

tylko ze w tym problem iz u mnie w jeleniej w ogole nie ma otoskow w zadnym sklepie akwarystycznym.
Bardzo mnie nurtuje sprawa dobrania dobrek ekipy glonozernej - co w tym wypadku robic :?:
pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Hmm to popros zeby Ci sprowadzili z giełdy(zaopatruja sie na tej na której ja bo widze czasem samochody od was) bo otosków na giełdzie jest w brud.Po prostu cierpliwie poczekaj.A jak chcesz zeby glonów było mniej w akwarium to zmniejsz takze NO3,im mniejsze tym glonów mniej.
Pozdrawiam
Przemek
ODPOWIEDZ