Piasek w akwarium?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

nazek1
Posty: 63
Rejestracja: 16 mar 2005 12:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Piasek w akwarium?

Post autor: nazek1 »

Witam

Chciałbym w moim akwarium wysypać kawałek dna piaskiem z budowy. Był on kopany z dużej głębokości, jest czysty lekko żółtawy planuje go jeszcze dodatkowo przesiać i wygotować. Nie będzie w nim nic rosło (wiem, że korzenie roślin mogą gnić) czy to dobry pomysł?

Za wyjaśnienie tematu zgóry dziękuje
Nowy użytkownik (Laik w tym temacie) Zakładane akwarium 112 L
Awatar użytkownika
Max
Pomocnik
Posty: 372
Rejestracja: 15 lut 2005 21:08
Lokalizacja: Bielsko Biała

Post autor: Max »

Piasek może być zły. Bo ma za małą strukturę i może mącić wodę. Żwirek jest lepszy bo umożliwia wymianę gazową, np. jak pod żwir dasz torf.. w sklepie za worek dasz ok. 3 pln
Na 120 l będziesz potrzebował ok. 5 worków
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Co do piasku to tak:Z budowy nie polecam nawet przesianego i wygotowanego bo własnie może macić wode.Kiedys w slepie zoo widziałem piasek akwarystyczny do akwariów ale nic o nim nie wiem bo ja mam żwirek który nawiasem mówiac jest lepszy.Choc z drugiej strony widziałem kiedys akwa 420l z połowa fioletowych i połowa białych swietlówek :shock: :?: i piaskiem na dnie z pływajacymi w nim pyszczakami i efekt przepływania ryby ze strony fioletowej na biała był wprost oszałamiajacy :shock: :D
nazek1
Posty: 63
Rejestracja: 16 mar 2005 12:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: nazek1 »

myslałem o takim kawałeczku w przednim rogu akwarium, żeby dno nie było takie monotonne
Nowy użytkownik (Laik w tym temacie) Zakładane akwarium 112 L
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Kawałeczek odpada bo wtedy napewno bedzie napewno zamulał wode.Jak nie chcesz monotoni dokup sobie troche kolorowego zwirku i wtedy bedziesz miał urozmaicone dno :)
Awatar użytkownika
michal111
Posty: 122
Rejestracja: 01 lut 2005 21:56

Post autor: michal111 »

czemu kawałeczek odpada ja mam taką górke w swoim akwarium i ryby ją bardzo lubią a woda kryształ ważne tylko, żebyś kupił piasek w sklepie zapłacisz 3zł za worek i masz pewność, że nie będzie z nim kłopotu.

Najlepiej urozmaicić dno dająć normalnej wielkości żwir [czyli w miare drobny] i bardzo gruby żwir jest to rozwiązanie lepsze ponieważ w piasku rośliny słabiej rosną [chyba, żę upypiesz górke z piasku na kturej nie będzie roślin :idea: ]
54l,20l i 4l więcej informaci w dziale galeria ;]

Text napisał dyslektyk za błędy przepraszam ;]

Nowy numer gg mam ;]
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Ej, chyba przesadzacie z tym piaskiem. Teorię przy praktyce można do kieszeni schować.
Ja mam piasek w obu akwariach, woda kryształ i rośliny rosną wybornie (mają domieszkę podłoża dla roślin). Z piaskiem z budowy jest ten problem, że wypadałoby go wygotować w wodzie z solą, a to zajmuje "trochę" czasu, dlatego chyba lepiej zrobisz kupując oczyszczony piasek w zoologu.
pozdr
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
nazek1
Posty: 63
Rejestracja: 16 mar 2005 12:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: nazek1 »

Dzięki za wypowiedzi na ten temat. Kawałek wysypie piaskiem, a reszte drobnym i grubym żwirem. Piasek kupie w sklepie nie ma co ryzykować

pozdrawiam
Nowy użytkownik (Laik w tym temacie) Zakładane akwarium 112 L
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Ja polecam jakby ktoś kiedyś był nad możem wyjść na plaże w czasie przypływu bo wtedy morze wymywa na brzeg taki jakby to powiedzieć gruby piasek albo malutkie kamyczki, takie około 1-2 mm średnicy i nazbierać tego troche i wsypać do akwa, ja mam troche takiego piasku, wody nie mąci :wink: :!: :wink: :!:
POZDR
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Thom (AS) pisze:Ja polecam jakby ktoś kiedyś był nad możem wyjść na plaże w czasie przypływu bo wtedy morze wymywa na brzeg taki jakby to powiedzieć gruby piasek albo malutkie kamyczki, takie około 1-2 mm średnicy i nazbierać tego troche i wsypać do akwa
Tak, szczególnie z naszego pięknego Bałtyku, który czystością nie grzeszy... Syfa łatwo przywlec, tylko ciężko wyleczyć :D
pozdr
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

A czy ja mówiłem że to trzeba odrazu wsypać do akwarium, myślałem że niektórzy są na tyle inteligętni że się domyslą że trzeba wygotować :roll:
POZDR :?
Ostatnio zmieniony 24 mar 2005 12:54 przez Thom (AS), łącznie zmieniany 1 raz.
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

Znając rózne przypadki efektów kąpieli w naszym morzu, prędzej zaryzykowałabym wzięcie piasku z budowy. Pomijajac fakt, że gotowanie piasku to uciążliwy proces...

pozdrawiam

Edit by Thom(AS)
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
inkubus
Posty: 36
Rejestracja: 23 mar 2005 13:12
Lokalizacja: Stalowa Wola

piasek morski NIE

Post autor: inkubus »

Kup w sklepie akwarystycznym i gitara... kiedyś miałem u siebie i nie miałem żadnych kłopotów z tym związanych. Absolutnie odradzam morski piasek, co zresztą prawie w każdym podręczniku dla początkujacych jest napisane.

Edit by Thom(AS)
pozdrawiam
inkubus
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Nie życze sobie komentarzy dotyczących mnie i mojego mózgu :evil:
Ja się na twój temat nie wypowiadam i nie życze sobie takich tekstów pod moim adresem :evil:
Awatar użytkownika
Thom (AS)
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 758
Rejestracja: 09 lis 2004 16:08
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Thom (AS) »

Dziękuje za słowo przeprosin i aż za tyle słów skruchy :lol: :lol: :lol:
ODPOWIEDZ