Po jakim czasie "bimbrowania" rośliny bąbelkują ?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
manio
Posty: 8
Rejestracja: 22 lip 2006 8:41
Lokalizacja: Świdnica

Po jakim czasie "bimbrowania" rośliny bąbelkują ?

Post autor: manio »

Tak jak w temacie po jakim czasie stosowania bibrowni, jeżeli wszystkie warunki, które zostały opisane na tym forum (np.oświetlenie min. 0,5W/l itp.) zostały spełnione można liczyć na bąbelkowanie roślin ? :P. Przyznaję, że bardzo dużo ciekawych informacji już znalazłem na tym forum co przyczyniło się do założenia nowego akwa i do tej pory nie miałem potrzeby o nic pytać.
Mam nadzieję juz niedługo pochwalić się baniaczkiem.

pozdro Maniek
Manio
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Jeśli zaczniesz podawać CO2 z bimbrowni, a masz dobre oświetlenie to efekt powinien byc zauważalny wrecz wprost od razu. Oznacza to kiedy stężenie CO2 w akwa jest juz na odpowiednim poziomie i pali się oświetlenie to naturalnym jest, że zachodzi fotosynteza roślin, więc powinny zacząć bąbelkować..co zresztą łatwo zauważyć. Zatem przyglądaj się bacznie. Jeśli nie zaczną...coż...coś nie tak z CO2 lub światłem :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
manio
Posty: 8
Rejestracja: 22 lip 2006 8:41
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: manio »

Dzięki za info Mireks.
Wiem, że mam za słabe oświetlenie (akwa 112 litrów i standartowe 2 razy 18W) ale juz pracuje na dodaniem co najmniej jednej 18 -tki. Drugi dzień jak stworzyłem bimbrownię (wg. przepisów na Forum) ale charakterystycznego bąbęlkowania nie "uwidział" także mam pytanie czy jest sens "bimbrować" nadal czy poczekać dopiero po spełnieniu wymogów oświetleniowych ?
Manio
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No wiesz sens zawsze jest, bo CO2 w wodzie minimalnie, wiec jak najbardziej pomimo zbyt małego oświetlenia. Oczywiście pamietaj aby nie przedobrzyć ze stężeniem CO2 i nie przydusic rybek, wiec na noc odłacz bimbrownie.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
manio
Posty: 8
Rejestracja: 22 lip 2006 8:41
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: manio »

Na razie w awkarium nie ma rybek dopiero baniak ma 4 dni także do obsady fauny jeszcze ho ho. Rośliny posadzone, wszystko zaaranżowane czekam tylko na równowagę, bomble i mozliwość wpuszczenia ryb
wielki dzięki i pozdrawiam
Manio
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

A rozumiem, to spoko dawaj CO2 i obserwuj, może zaczną bąbelkować, jak wspomniałem w poście powyżej każda dawka CO2 wskazana, a moze problem tez być w rozprowadzaniu CO2, nie wiem w jaki sposób go rozprowadzasz w akwa, może Ci po prostu uciekać z akwa stad brak bąbelkowania. Na pewno czytałes o dyfuzorach, kostkach lipowych itp. służacych do rozprowadzania CO2 w akwa.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
manio
Posty: 8
Rejestracja: 22 lip 2006 8:41
Lokalizacja: Świdnica

Post autor: manio »

Oczywiście czytałem o wszystkim co rozprowadza CO2 i jak to zrobić również samemu, na razie bimbrownia puszcza bąbelki przez kostkę napowietrzacza są malutkie ale oczywiście nie jest to mgiełka (cały dzień na mieście i Panie w zoolagach dziwią sie co to kostka lipowa). Pewnie nie rozpuszcza się doskonale ale na razie mam to. Myślę nad dyfuzorem (widziałem również te własnej roboty) ale chciałem się upewenić czy warto skoro głównie odpowiednie światło powoduję fotosyntezę i upragnione bąbelkowanie
Manio
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

OK rozumiem, zaetm życzę owocnego majsterkowania no i oczywiście upragnionych bąbelków :)
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

manio pisze:(...) Myślę nad dyfuzorem (widziałem również te własnej roboty) ale chciałem się upewenić czy warto skoro głównie odpowiednie światło powoduję fotosyntezę i upragnione bąbelkowanie
Myślę, że nie warto. Poczekaj, aż nabędziesz dodatkowe oświetlenie. Wtedy dopiero tak naprawdę okaże sie, czy Twój dyfuzor z kostki lipowej spełnia swoje zadanie, czy nie. Bo dopóki nie będzie dostatecznej ilości światła, CO2 niewiele zmienia.
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

ja też mam problem z dostaniem kostki lipowej.. może ktoś z użytkowników kto ma dostęp do tego zebrałby zamówienia i wrzucił na allegro? :wink:
Awatar użytkownika
rohan
Ekspert akwarysta
Posty: 1187
Rejestracja: 24 lut 2006 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: rohan »

Kostka lipowa w sklepach jest praktycznie nie osiagalna ! Musisz poszperac na allegro .Ja tam kupilem .
O prosze link :
http://www.allegro.pl/item124338625_dyf ... medic.html
A jak nie ten to poszukaj innego .Ja dostalem taki gotowy z kostka lipowa w obcietej strzykawce i sprawdza sie bardzo dobrze !

A w temacie dodawania CO2 do akwa to pozwole sobie nie zgodzic sie z Mireksem :) Uwazam ze w baniaku gdzie nie ma odpowiedniego swiatla podawanie CO2 mija sie z celem ! Dlaczego ? Dlatego ze jest ono poprostu nie wykorzytywane . To co wpuscisz nie jest zuzywane do fotosytezy poniewaz nie ma drugiego bodzca czyli swiatla . I dalej w wyniku wymiany gazowej CO2 jest wydalany na powierzchnie i ulatnia sie w powietrze :D CO2 jest potrzebny do intensywnego rozwoju roslin a bez odpowiedniego swiatla nie ma o tym mowy .Ale to tylko moje zdanie :D
Awatar użytkownika
manio
Posty: 8
Rejestracja: 22 lip 2006 8:41
Lokalizacja: Świdnica

Hurra wkońcu bąble na roślinkach

Post autor: manio »

Wczoraj w nocy zainstalowałem jeszcze jedną lampę 18 Wat a do tego zmieniłem zwykłe "jarzeniówki" na Osramy także teraz mam 3 razy 18 wat, spóściłem troche wody także w akwarium jest około 105 litrów wody, bimbrownia zamiast na kamień napowietrzający/brak kostki lipowej/ poszła do wlotu filtra /też żadna rewelacja Fan1/ i dosłownie jak mówił Mireks za chwilkę wszystko zaczęło bąbelkować. Akwa ma 6 dzień także jeszcze muszę cierpliwie czekać do zakupu rybek
Wszystki wypowiadającym się wtym temacie dzięki :D [/img]
Manio
lotos
Posty: 9
Rejestracja: 09 paź 2006 9:50

Post autor: lotos »

Proszę o wyjasnienie co to jest bimbrownia i bąbelkowanie roslin?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

lotos proponuje skorzystac z opcji szukaj na tymże forum. zadajesz temat i otrzymujesz odpowiedz. W skrócie bimbrownia ma słuzyć do dostarczania CO2 do akwarium, a babelkownaie roślin oznacza, że zachodzi fotosynteza i roślinki oddaja tklen do akwa.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
baku
Posty: 115
Rejestracja: 19 sty 2006 14:27
Lokalizacja: Chojna

Post autor: baku »

Mireks a czy moge podłączyc CO2 do kaskady FZ1 bo mam taką ale niewiem czy cos to da. Obecnie uzywam kostki lipowej ale jak pisal moj poprzednik rewelacji z bąbelkowaniem niemam tak wiec myslałem zeby wezyk z kostką podłączyc do jednego koszyczka do kaskady i tak sprobowac. Ale czy prąd w kaskadzie nie wytrąci CO2
ODPOWIEDZ