kirysek

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
olo@20
Posty: 10
Rejestracja: 24 sie 2006 15:58
Lokalizacja: grudziądz

kirysek

Post autor: olo@20 »

hej wczoraj coś złego działo sie z jednym z moich 5 kirysków. Owy kirysek(samica) miał nabrzmiały brzuch i lezał na boku tylko chwilami normalnie wygladał i co chwile ,,rzucał sie" po całym akwarium jak szalony inne kiryski sa zdrowe, dzis rano padł. Co mogło to spowodowac
olo@20
Posty: 10
Rejestracja: 24 sie 2006 15:58
Lokalizacja: grudziądz

Post autor: olo@20 »

czy wie ktos co to mogło byc dodam ze inne zyja i sa zdrowe
Awatar użytkownika
vittel
Posty: 39
Rejestracja: 11 gru 2005 13:53
Lokalizacja: Katowice

Post autor: vittel »

Wiem że to stary post... ale może jeszcze autor czeka na odpowiedz...

Miałam to samo :? ... padły mi tak 2 kiryski w sporym odstępie czasu
Obserwuj pozostałe kiryski, bo moje zanim umarły robiły się apatyczne, a 2-3 dni później zaczynały się rzucać po całym akwarium jak piłeczka w pinballu... bardzo ciężko przy tym oddychały tak jakby były przerażone... no a później umierały
... niestety ponieważ nie miały zewnętrznych oznak choroby, nikt mi nie potrafił powiedzieć co im było, ale prawdopodobnie to były jakieś pasożyty, które zaatakowały je od wewnątrz(... może skrzela albo mózg)
... w każdym razie obserwuj pozostałe rybki i jak któraś będzie się dziwnie zachowywać to spróbuj ją odseparować i może zastosować jakąś kąpiel odkażającą... ale nie znam się na środkach odkażających więc ci nie poradzę w czym ma być ta kąpiel
Dużo ludzi stosuje MFC... ale z tym też nie wolno przesadzić bo to jest na bazie formaliny która nie jest zbyt zdrowa na dłuższą metę.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: kirysek

Post autor: chemik4 »

olo@20 pisze: miała nabrzmiały brzuch i lezała na boku tylko chwilami normalnie wygladała i co chwile ,,rzucała sie" po całym akwarium jak szalona inne kiryski sa zdrowe ,dzis rano padła
Jeśli ten kirysek miał jeszcze odstające łuski to by mi wyglądało to na puchline wodną (groźna choroba i chyba nieuleczalna).
Chore ryby najlepiej uśmiercić a do akwarium dać RIVANOL (1g/500litrów)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ