obniżenie pH i twardości

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Ewe
Posty: 18
Rejestracja: 15 maja 2005 11:38
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Ewe »

Mam pytanko, czy te szyszki olchy trzeba jakoś specjalnie przygotować przed włożeniem do akwa? Bo, jak przypuszczam taki prosto z lasu raczej nie włoże , a raczej sie tego nie gotuje. Czy wystarczy np wykąpać je w jakimś odkarzaczu akwarystycznym??? ? / Za błędy z góry przepraszam.
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Ja swoje wrzucałem do akwarium bez dezynfekcji ale były one wczesniej suszone pare dni u mnie w domu.
Pozdrawiam
Przemek
atusia
Pomocnik
Posty: 243
Rejestracja: 12 maja 2005 10:53
Lokalizacja: Bytom

Post autor: atusia »

Mam pytanko, czy te szyszki olchy trzeba jakoś specjalnie przygotować przed włożeniem do akwa?
Szyszki olchy wystarczy przed włożeniem do akwarium tylko sparzyć.
Pozdrawiam Beata
Obrazek

240l-paletki
rootz
Posty: 1
Rejestracja: 14 lis 2005 20:20

Post autor: rootz »

Witam !

Spróbuj podać CO2 (np. z bimbrowni, lub jakieś taniego zestawu CO2 z jednorazowymi butlami CO2). To powinno Ci pomóc obniżyć pH i twardość wody.
W moim akwa 300L twardość spadła z ok. 20 stopni do 13.
Stosuję wkłady z torfem granulowanym (ok. 1/2 pojemności filtra zewnętrznego) i podawanie CO2 z bulti.
Można też w miarę tanio kupić fitr RO (odwróconej osmozy), który podaje oczyszczoną ze wszystkiego (w ok 98%) wodę, czyli prawie destylat, co po zmieszaniu ze zwykłą kranówą powinno dać pożądany efekt.

Pozdrawiam
-=RootZ=-
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

może pytanie jest naiwne, ale.. czy nawożenie CO2 nie szkodzi rybom? wiem że ludziom CO2 nie służy..
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Jesli stężenie CO2 jest w normie nie szkodzi. A z tego co ja wiem ludziom też nie szkodzi, ludziom szkodzi CO a nie CO2.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Ludziom szkodzi CO czyli czad. Gdy dostaje się on do krwi łaczy się on trwale z nią co nie pozwala na połączenie się tlenu z krwią. Przez to dochodzi do uduszenia.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Szyszki olchy wystarczy troche umyć w cieplej wodzie i wysuszyć kilka dni, potem nadają sie do akwarium. Zauważyłem, że one smakują zbrojnikom :)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
mariusz.staszewski
Posty: 17
Rejestracja: 01 kwie 2006 17:00

Torf

Post autor: mariusz.staszewski »

W sklepie 5 kg trorfu dostaniesz za 6 złoty jest to zwykły torf do iglaków podobno spisuje sie bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Co do torfu ogrodniczego to nie jestem z niego zadowolony. Mianowicie u mnie wogóle nie zakwasza wody. Wymieniam go co 2 tyg. leje wode o pH 7 i taka jest przez cały czas. Jedynie usuwa całkowicie Two.

Czołem
Ostatnio zmieniony 06 lip 2006 17:56 przez Brian, łącznie zmieniany 1 raz.
Czołem :)
Bunny
Posty: 32
Rejestracja: 30 cze 2006 18:01

Post autor: Bunny »

W Polsce wystepują 4 rodzaje olszy: czarna, zielona, szara, pomarszczona. jakiej sie uzywa do akwa??
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Najlepiej czarnej.
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
Lum
Początkujący pomocnik
Posty: 261
Rejestracja: 17 sie 2005 20:26
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Lum »

Brian pisze:Co do torfu ogrodniczego to nie jestem z niego zadowolony. Mianowicie u mnie wogóle nie zakwasza wody. Wymieniam go co 2 tyg. leje wode o pH 7 i taka jest przez cały czas. Jedynie usuwa całkowicie Two.
Czołem
Przepraszam, że się wtrącę, ale co to znaczy: "usuwa cakowicie TWO"? Czy to znaczy, że Twardość Ogólna wynosi w Twoim akwa... zero?
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Literówka :P miało być Tww :)

Czółko
Czołem :)
Zenon Zawodowiec
Początkujący pomocnik
Posty: 183
Rejestracja: 25 maja 2006 11:00
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Zenon Zawodowiec »

kropi pisze:Wiem, że wykopalisko - ale chciałem się pochwalić, że jestem grzeczny i szukam w archiwum ;).

Ale do ad remu 8) - czy sam torf (skąd się go bierze - torfowisk w pobliżu brak :wink: ) wystarczy aby wodę nie dość że zmiękczyc to jeszcze zakwasić? A nawet bardziej zakwasić - mam pH z 8,5 (to dziwne, w kranie jest ok. 7,5...) a planuję powolny kurs w stronę Amazonii (wiem, że mam spory kawałek drogi, ale dam radę :twisted: )
Moim skromnym zdaniem tak słabe efekty w zbijaniu pH są spowodowane tym że posiadasz w akwarium coś co podnosi ci poziom pH, bo jak sam stwierdzasz w kranie masz niższe niż w zbiorniku.
ODPOWIEDZ