Ceratopteris cornuta - czy ktoś sadził w podłożu?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Ceratopteris cornuta - czy ktoś sadził w podłożu?

Post autor: BARA »

Mam paproć pływającą Ceratopteris cornuta (dzięki Saddamek za pomoc!) która ładnie się rozrosła i ma wiele rozmnóżek. Trzy dosyć spore posadziłam w podłożu, ponieważ słyszałam, że mogą tak dobrze rosnąć. Na razie ich rozwój się zatrzymał.

Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia z sadzeniem cornuty?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Stary rekin
Posty: 112
Rejestracja: 05 mar 2006 23:17

Post autor: Stary rekin »

Ceratopteris cornuta jest paprocią wodną i jest podobna do Ceratopteris thalictroides chociaż jej poprzedniczka ma bardziej delikatne liście. Często jest sprzedawana jako roślina pływająca, wypuszczając bardzo widowiskowy system korzeni. Stanowi wtedy odpowiednie miejsce do zakładania gniazda przez ryby labiryntowate. Równie dobrze można ją uprawiać jako roślinę ukorzenioną, wtedy wytwarzaja bujne liście. Są one zakręcane do wewnątrz, gdzie rozwijają się sporangia. Wygląd poszczególnych liści zależy od częstotliwości ich występowania. Ceratopteris cornuta jest wytrzymałą rośliną i w dodatku szybko rosnącą; lubi w miarę żyzne podłoże. Akceptuje praktycznie każdy rodzaj twardości i pH wody, aczkolwiek wzrost rośliny jest intensywniejszy przy nawożeniu CO2. Ceratopteris cornuta jest dobrą rośliną do dużych akwariów będących w początkowym stadium rozwoju, ponieważ usuwa większość składników nieorganicznych zawartych w nowo założonym zbiorniku. Łatwo jest rozmnażana przez liście pływające, które wytwarzają nowe rośliny.

Opis: Tropica Tłumaczenie: Piotr Baszucki
Jest to opis z darmowej bazy roślin, którą można zassać z forum o roślinach
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Literaturę znam.
Pytam o doświadczenia forumowiczów i tylko o takie informacje mi chodzi.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

A ja mam w postaci pływającej i posadzonej w podłoże,

http://www.holenderskie.pl/baza/ceratopteris_cornuta/

pisze że roślina pływająca a na fotce widać system korzeni jak do podłoża ;] na powierzchni wyglądają inaczej,
tutaj są moje w podłożu : http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=3799

- obecnie mam z 10 małych szczepek któe się odczepiły od rośłin w podłożu, "wbiły" się w kępę wgłębki na powierzchni, z racji że nie jest (wgłębka) rozrzucana po akwarium to i paproć ma spokojny rozwój. Dekoracyjnie wyglądają jej korzenie, niestety nie mam zdjęć górnej części akwarium :(
W podłożu rośnie szybko 2 duże liście wyrastają tygodniowo, teraz jak daje im CO2 z bimbrowni jest jeszcze lepiej - a jak dodam nowe świetlóweczki to już całkiem będzie ho ho :)
Polecem ją na środek akwarium i/lub (ożesz znowu lub) boki :)
BARA - jak nie dawno posadziłaś to poczekaj, przyjmą się, u mnie też nie dawno przeżywały kryzys, połowa liści zmarniała i musiałem wyrzucić, jednak wyrzuciłem połowę wglębki i mają teraz więcej światła - jak pisałem wyżej - póki co jest ok.
pozdrawiam
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Miałam tą paproć. Strasznie szybko mi sie rozrastala. Ale posadzenie w podłożu bardzo czesto konczylo sie gniciem korzeni i ponownym wyplywaniem na powierzchnie. Wieksza paproc udalo mi sie posadzic. U mnie lepiej sie przyjmowaly w bardziej kamienistym (lub grubozairnistym żwirku). W drobnoziarnistym zbyt często kirysy mi ja wykopywaly.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Dokładnie, większośc paprociowatych roslin niestety nie bardzo daje sie hodowac w żwirku, no chyba ze jak wspomniała przedmówczyni w bardzo grubym. Microzorium ktore posuadam tez jest takowa odmiana paprotkowatej i dobrze rosnie niestety ale nie zakopana w żwirze. Choć jak wiadomo róznie to jest. Dla przykładu wiekszośc anubiasów nie chce rosnąc w żwirku i gnije, u mnie dla przykładu jeden rośnie od 2 lat i ma sie całkiem dobrze..wiec pewnie kwestia żwiru, nawożenie i pielęgnacji.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

U mnie plywa. korzenie swietnie wygladaja, a i paletki maja troche cienia. Kolega natomiast mial posadzona w podloze i tez swietnie rosla.
ODPOWIEDZ