[69l] jaka obsada?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

grzesiek32
Posty: 51
Rejestracja: 21 wrz 2006 12:59
Lokalizacja: Szczecin

[69l] jaka obsada?

Post autor: grzesiek32 »

Witam!
Jestem nowym forumowiczem, a także bardzo początkującym zapaleńcem akwarium.
Dostałem od kolegi akwarium 69l (64x34x32) i do tego troche podstarzały sprzęt, na którym nie widać za bardzo nawet nazw firm. Ale ze sprzętu mam filter,napowietrzacz,grzałke i nie mam oświetlenia(używam narazie lampki nocnej).
Z rybek mam:

1 glonojad(6cm)
1brzanka sumatrzańska
1gurami
2 molinezje (chyba Molly black bo są czarne i mają ogon w kształcie księżyca)
1 gupik

Moje wątpliwości i problemy:

1. Filter to najchętniej bym chciał zmienić na taki co cicho chodzi albo wcale go nie słychać - proszę o jakąś nazwe i ewent. cenę.

2. Co do oświtlenia , oczywiście muszę kupić, tylko problem bo mam nietypowe wymiary a sam nie mam pojecia jak się do tego zabrać.

3. Czy filter, napowitrzacz i oświetlenie (jak bede juz miał) , muszą działać 24 h czy mozna np. na noc wyłączać?

4. Rybki chcę oczywiście dokupić, podobają mi się neonki innesa,danio i chciałbym dokupić brzanek sumatrzańskich.

5. Czy jedno gurami i jeden gupik mogą pozostac jako same.

6. Chyba ze zaproponujecie jakąs inną obsade.

Czekam bardzo niecierpliwie na moje wątpliewości.
Każda rada dot. sprzętu czy obsady mile widziana.
Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

1. Polecam filtr firmy Aqua El FZN2 jest to filtr kaskadowy cena wacha się od 60 - 80 zł
2. Pokrywe możesz zrobić sam, jeśli sobie nie dasz rady sam może pomóc Ci tata.
3. Tak cały sprzęt musi chodzić cały czas.

Poczytaj forum bo jest tu mase inf. któe napewno Ci się przydadzą. W każdym temacie jak dla początkującego jest mase wiadomości.

Czołem
Czołem :)
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
1.Aqua El FZN2
2.http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=214 ... ht=pokrywa
3.filtr-24 godz ,napowietrzacz- tylko wtedy gdy masz ochote popatrzec na babelki :D ,oswietlenie 10 godz
456.gurami,molinezje i gupik oddac a dokupic 10 x neonki i 4 x kiryski np panda
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Kirysów 5 lub 6, 4 to za mało.
Czołem :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poprzednicy omawiali osprzęt, ja zajmę się obsadą:

1 glonojad(6cm) - jeżeli jest to zbrojnik niebieski, to jest za duży do tego zbiornika (rośnie do ponad 20 cm): do oddania
1brzanka sumatrzańska - jest to ryba stadna lubiąca popływać, wymaga zbiornika ponad 100l i przynajmniej 6 osobników: do oddania
1gurami - nie wiem jakie, można trzymać parkę lub: do oddania
2 molinezje (chyba Molly black bo są czarne i mają ogon w kształcie księżyca) - te ryby dorastają do 12 cm, więc Twój zbiornik jest dla nich za mały: do oddania
1 gupik - za mało, należy trzymać kilka osobników, np. 3 samce i 4 samice, szybko się rozmoży. Rybka jest łatwa w hodowli, wymaga tylko dobrej filtracji wody, bo ma szybką przemianę materii.

Do 69l polecam stadko neonek Inesa (6 sztuk), gupiki oraz ze trzy otoski przyujciowe (glonojady, rosną do 4cm). I nic więcej.

Oświetlenie z lampki nocnej może być pod warunkiem zastosowania dwóch lampek z żarówkami conajmniej 20W (ja stosuję 2x35W).

Życzę powodzenia!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
betta splendens
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2006 17:24

Post autor: betta splendens »

Ja polecam oddać brzankę i glonojada, dokupić 1 gurami, 5-6 gupików
najlepiej 2 samce i reszta samice, neonek nie polecam, bo są bardzo wrażliwe, a z tego co tu rozumiem jesteś początkującym akwarystą.
Myślę że do tego towarzystwa nadawał by sie bojownik 1 samiec i 2-3 samice (pod warunkiem, że oddasz gurami) Na dno kiryski według powyższych instrukcji.
Polecam także 5-6 danio pręgowanych
Do moich rad musisz jednak odnieść się z dystansem, bo ja też nie jestem fachowcem :)
grzesiek32
Posty: 51
Rejestracja: 21 wrz 2006 12:59
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: grzesiek32 »

Witam!
Dzięki za odpowiedzi.
co do obsady to juz wiem jak zrobię po Waszych sugestiach.
Ale co do działanie sprzętu to nie zabardzo, ponieważ raz sie pisze ze ośwtlenie ma być włączone 24h a raz ze moze być ok. 10h, to więc jak to jest
Ponadto doczytałem się nazwy fitra i mam taki : AQUAEL typ FaT-1 filtr turbinowy, czy moze być taki filtr czy jednak te nowsze teraz są o wiele lepsze i czy chodzą o dużo ciszej bo tego mojego troche słychać.

Pozdrawiam

Grzesiek
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

Sprzęt typu filtr i grzałka maja być włączone 24 godziny. Oświetlenie natomiast ma działać tylko kilkanaście godzin. Od 10 - 12 godzin to tak optymalnie :)
Czołem :)
grzesiek32
Posty: 51
Rejestracja: 21 wrz 2006 12:59
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: grzesiek32 »

Dzieki Brian
Rozumiem ze najlepiej chyba by było ze oświetlenie działało w nocy a w dzień światło dzienne.

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Nie, oswietlenie dziala w dzien :) 10-12 h, potem jest ciemnosc, a co do swiatla zewnetrznego wpadajacego do akwa to trzeba je ograniczyc do minimum. Stad stawiamy akwarium w takim miejscu, aby promienie sloneczne nie dostawały sie do akwa. Niestety jesli tak sie dzieje powoduje to rozwoj glonow w akwa niestety niekorzystne zjawisko.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dokładnie tak, jak pisze Mireks. Akwarium powinno byc oświetlone około 10h/dobę. U siebie włączam światło od 7.00 do 19.30 tak mniej więcej. Ryby karmię po pół godzinie od włączenia światła, jak już się obudzą.

W naturze też jest normalna noc, więc w nocy powinno być ciemno.

Natomiast filtr powinien pracować non stop. Tak samo grzałka z termostatem.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Sh4dow666
Posty: 3
Rejestracja: 17 sie 2006 14:43
Lokalizacja: Łomża

Post autor: Sh4dow666 »

filtr może pracowac głośno ponieważ może ma zagięty kabel albo jest on nie do końca wsunięty do kontaktu u mnie tak jest pozdrawiam
Awatar użytkownika
Brian
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 954
Rejestracja: 27 gru 2005 19:30
Lokalizacja: Olkusz

Post autor: Brian »

To życze powodzenia jak przyjedzie straż gasić pożar. Wtyczka musi być załkowicie wsunięta w gniazdko :!: :!: :!:
Pozatym kabel nie powinien być napięty ani zgięty :!:
Czołem :)
grzesiek32
Posty: 51
Rejestracja: 21 wrz 2006 12:59
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: grzesiek32 »

Straży nie będzie trzeba wołać! kabel jest ok. Po prostu on chyba tak chodzi.
Ale dzisiaj po poradach Karoli i Mireksa głebiej oadziłem filter i zminejszyłem napowietrzanie i chodzi ciszej (uffff).
Miałem całkiem wyjać wężyk od napowietrzania ale nie jestem pewien czy wtedy filter filtruje bo z ruruki wylotowej nic nie leci i porostu nie widać oznak działania, jednakże filter chodzi bo ma lekkie wibracje.

Pozdrawiam
Pozdrawiam
Grzesiek
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

:):):)
Jak Ci pisałam, nie martw się, że nic nie leci (w postaci bąbelków powietrza) jeśli będzie odpowiedni ruch tafli wody zostanie ona poprzez ten ruch napowietrzona. Możesz popróbować, wyjąć rurkę i obserwować czy rybki nie podpływają pod powierzchnię wody, jeśli tak by sie stało wtedy faktycznie jest mało tlenu. Sądzę jednak, że tak stać się nie powinno.
Per aspera ad astra

Obrazek
ODPOWIEDZ