chory neonek... juz mam dosc...

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
vittel
Posty: 39
Rejestracja: 11 gru 2005 13:53
Lokalizacja: Katowice

chory neonek... juz mam dosc...

Post autor: vittel »

mam 30l akwarium a w nim 4kiryski spiżowe, 3 otoski, 5 neonów...
temperatura wody 26C, pH 7,2
Wstałam dzisiaj rano i zobaczyłam że mój neonek pływa do góry brzuszkiem lub stara się odwrócic do normalnej pozycji i pływa oszołomiony po całym akwarium... :(
...wygląda jak jesienny listek który zaczał opadac ale raz za czas jeszcze wiatr go uniesie wyżej... na serio tak wygląda...
nie wiem co sie stało ponieważ nie wprowadzałam żadnych zmian od 4 miesięcy...
wcześniej miałam chore rybki ale juz od 4 miesiecy nic złego się nie działo...
co to moze byc :? ...
Juz mam dosc tych chorób... kurcze nawet jak się staram żeby było OK to one i tak mi prędzej czy pózniej chorują , nie wiadomo z jakiego powodu.
Domyslacie sie jaka może byc przyczyna takiego zachowania?
Ta rybka cały czas się dobrze czuła, pływała razem z innymi neonami, nie zachowywała się dziwnie.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Ot po prostu tak się czasem dzieje, ze i rybki nam schodzą i nie koniecznie od choroby, po prostu widocznie była słabszym osobnikiem i zakładam, że jej czas nadszedł. Powiedz mi tylko jeszcze jak wygladaja u Ciebie podmiany wody ile i jak czesto, kiedy była ostatnia?

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
vittel
Posty: 39
Rejestracja: 11 gru 2005 13:53
Lokalizacja: Katowice

Post autor: vittel »

wodę podmieniam raz w tygodniu... czasami co 5 dni jesli widzę że jest nieładna...
podmieniam 30% wody
Woda zawsze jest odstana z dodatkiem uzdatniacza
Ostatnia Podmiana była w sobotę.
Zrobilam dzisiaj rano test na azotyny i wyszlo 0,1 wiec jest OK.
Ten neonek jest jednym z lepiej wygladajacych wiec ciężko mi to zrozumiec...
Mam nadzieję że to nie choroba bo szkoda mi innych rybek.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Co 5 dni to może za czesto i za dużo jak na takowe akwa. Przy tym litrazu maksymalnie 20%. Może za duzymi podmianami zaburzasz rownowage bilogiczna w akwa, nie moga sie odpowiednio namnażać bakterie nitryfikacyjne. Zatem ostroznie z podmianami w tej ilosci. Co tydzien 20% wystarczy. A co do neonka..coz...niestety jego wygląd moze wskazywal ze jest zdrów, a moze po prostu jak pisalem czas na niego.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
vittel
Posty: 39
Rejestracja: 11 gru 2005 13:53
Lokalizacja: Katowice

Post autor: vittel »

tak sie zastanawiam... czy to nie jest może zapalenie pęcherza pławnego
podobno to się leczy antybiotykiem.... ale nie wiem jakim i czy jest on dostępny w sklepach zoologicznych... :?
mlody08
Posty: 69
Rejestracja: 11 sie 2006 15:25

Post autor: mlody08 »

o nie płaczesz za neonkiem ktoory kosztuje 3.50 a za lek napewno wiecej zapłacisz.. nie lepiej bedzie jak ukruciś mu cierpienie? On sie meczy lepiej go zabij niz zeby sie meczył i przy okazji inne zarażał...
Awatar użytkownika
vittel
Posty: 39
Rejestracja: 11 gru 2005 13:53
Lokalizacja: Katowice

Post autor: vittel »

3,50zł
:evil: Super...nie ma to jak przeliczać miłość do rybki na pieniądze
Nie ważne czy kosztuje 3 złote czy 300 złotych... to jest żywa istotka która przynosi dużo radości... nie wolno do tego podchodzić w tak zimny sposób.
Ponawiam pytanie
Czy ktoś wie gdzie można dostać penicylinę krystaliczną lub chloromycetynę?
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Możesz poprosić lekarza weterynarii by wypisał receptę.
mlody08
Posty: 69
Rejestracja: 11 sie 2006 15:25

Post autor: mlody08 »

tak szczerze to ona woli umrzeć niz sie trak męczyć!
a i tak niewiadomo czy ona przeżyje a w tym momencie widac jaką masz do niej miłośc.. jak MIreks napisał CI ze to jej ostatki to chyba ostatki on sie troche zna na tym... a za lek zapłacisz przykładowo 20 zł to bedziesz miał 5 neonek a tej rybce będzie lepiej jak ją uśmiercisz... i nie mowie to ze złości jakiejś czy cos takiego...
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Z 2 strony patrząc kolega próbując leczyć ją, poznając choroby czy leki będzie zbierał doświadczenia ;)
pozdrawiam
mlody08
Posty: 69
Rejestracja: 11 sie 2006 15:25

Post autor: mlody08 »

no też racja ale za 20 zł lub wiecej doswiadczenia zbierac to ja bym niechciał to jakby prywatna lekcja :P:P ale zrob jak uwarzasz ;)
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Za 20 zł to i lekcja poprawnej pisowni by się przydała. "Uważasz" kolego - a nie jak napisałeś. Sorka, ale szlag mnie trafia. O reszcie błedów nie z czasownikami pomijam błogim milczeniem. Już wiem skąd amnestia...maturalna.
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
vittel
Posty: 39
Rejestracja: 11 gru 2005 13:53
Lokalizacja: Katowice

Post autor: vittel »

taka ilość antybiotyku, która jest potrzebna na 10l wody... (bo niestety nie mam większego pojemnika na kwarantannę) kosztuje 2 złote :)
Czasami warto się troszkę postarać... wprawdzie zdobycie antybiotyku zajęło mi trochę czasu ... ale może było warto...
rybka po nocy w kąpieli z antybiotykiem ciągle pływa do góry brzuszkiem ...ale ma apetyt, właśnie zjadła śniadanko do góry nogami :)
Ponieważ to ma być kąpiel długotrwała to spodziewam się, że trzeba będzie poczekać kilka dni na efekty...
mlody08
Posty: 69
Rejestracja: 11 sie 2006 15:25

Post autor: mlody08 »

Karola mądra jestes że ja niemoge.... moze na przecinki też bedziesz zwracała uwage jak chcesz to też gdzieś Cie złapie na pisowni ale nie o to tu chodzi.... wogole zmieniasz temat!!! Zastanow sie kobieto mądra bo juz ma pewnie za sobą maturę.. ja mam 15 lat... a tak szczerze to byłem najlepszy z ortografi z 3 podstawowce zawsze nikt mnie nie pokonywał moze pisałem w pośpiechu??? a czepoiasz sie za byle co założe sie zee połowa ludzi niewie jak sie pisze słowo "uważasz"
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

No to właśnie tym bardziej przystoi mi zwrócić Tobie uwagę i się nie obruszaj jak napuszony młody kogucik :) A jak mnie chcesz złapać na błędzie, to życzę udanych łowów. Niestety dla Ciebie, zawsze i wszędzie zwracam uwagę na to co piszę, bo to świadczy o mnie i polecam to także Tobie. I bez obrazy, to nie miało być złośliwością tylko pomocną dłonią.

Pozdrowienia
Per aspera ad astra

Obrazek
ODPOWIEDZ