jak nawozić CO2

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pavllo 22
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2006 11:54

jak nawozić CO2

Post autor: pavllo 22 »

nabyłem właśnie zestaw CO2 ale w sklepie nie zapytałem jak często nawozić. :?: Proszę o porady.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmm po pierwsze co za zestaw nabyłeś, po dwa jakie duze akwarium, jakie rośliny. Może troszkę wiecej o tym czym dysponujesz. Nawożenie CO2 jak wiadomo jest przeznaczone dla roślin w naszym zbiornikach, nie wiem jakie tam posiadasz rośliny, jak wygląda sprawa oświetlenia u Ciebie. Oprócz CO2 potrzebne jest światło aby zaszła należyta fotosynteza a co za tym idzie dobry rozwój roślin. Zatem czekam na odpowiedzi.
Na dobry początek w ciemno poradze nawozić w dzień, a w nocy wyłączać dozowanie CO2 dla dobra ryb. Ale czekam na konkretne odpowiedzi.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
pavllo 22
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2006 11:54

Post autor: pavllo 22 »

na wstępie dziękuję za odpowiiedź akwarium mam od 2 lat do tej pory miałem przweważnie sztuczne rośliny ale od czasu kiedy postanowiłem zjąć się tylko jednym gatunkiem ryb ( neon inesa ) staram się chodować róźne gatunki roślin ( nic szczególnego ,żabienice i inne nie wymagające rośliny) ale liście obumierały więc postanowiłem kupić zestaw CO2 dyfuzr i pojemnik pod ciśnieniem firmy filtrus zbiornik 110 l. oświetlenie dwie żarówki aqua-glo 20W 24" 58,98 cm. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Aha, rozumiem. Zatem proponuję podawac CO2 w ciagu dnia. Na noc odłączać podawanie CO2, aby nie nastąpiło przyduszenie ryb. Dobrze byłoby też zakupić test CO2, aby obliczyć jego stężenie i sprawdzić czy podawanie odnosi właściwy skutek (czy CO2 odpowiednio rozprowadza sie w wodzie). No i to chyba tyle, jeśli są jakieś bardziej szczegółowe pytania, polecam opcja szukaj na forum, dość często problem omawiany...oraz pytać :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
pavllo 22
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2006 11:54

Post autor: pavllo 22 »

dziękuję za odpowiedż. ale nie wiem czy mnie dobrze zrozumiałeś CO2 jest w pojemniku ciśnieniowym tj. jak dezodorant trzeba od czasu do czasu psiknąc nie podawane jest równomiernie więc co ile "psikać"
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Zrozumiałem Cię dobrze, wiem co miałes na myśli też tak podaję. Nie wiem czy w dyfuzorze ,masz takie uszczelki co pokazują ile jest jeszcze CO2, jak sie skonczy uzupełnic, Ja podaje 2 razy dziennie.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
pavllo 22
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2006 11:54

Post autor: pavllo 22 »

nie wiem czemu ale wsklepie powiedzieli mi żeby nawozić raz w tygodniu ale posłucham twojej rady.Dozownik mam bezbarwny ( postaram si dodać zdjęcie )więc widać ile pozostało. Mam tylko pyanie odnośnie oświetlenia jakie jest optymalne dla roślin i ryb czy może kupić dwie różne żarówki? Dziękuję i pozdrawiam .
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Co do oświetlenia, to zasadniczo tak 0.5W na litr wody powinno się w pokrywie znajdować. Oczywiście nie jest to zupełną regułą, gdyż dla mniej wymagających roślin może byc i mniej. A co do różnorodności oświetlenia, to dobrze mieć światło o zakresie widmowym obejmującycm świato niebieskie, gdyż to stymuluje rośliny do wzrostu. Osobiście nuzywam akwarystycznych świetlówek własnie o takim zakresie promieniowania. Przydatne tez jest swiatło dla ładnego wybarwienia ryb. Oczywiście wszystko to sprawa indywidualna hodowcy :)

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ODPOWIEDZ