czy cokolwiek urośnie?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
małgosia
Posty: 32
Rejestracja: 21 lis 2005 20:03
Lokalizacja: polanica

czy cokolwiek urośnie?

Post autor: małgosia »

Witam.
Moje akwa 60l.to filtr fan-2 ,grzałka50W i świetlówka15W.chcę spytać czy przy takim oświetleniu i bez CO2 jest możliwa uprawa jakichkolwiek roślin?Dotej pory sadziłam w zbiorniku wszystkie możliwe,mało wymagające roślinki ale zawsze kończy się to klęską.Zato pięknie rosną glony walczę z nimi od miesięcy z marnym efektem.Robiłam restart ale to niewiele pomogło.Obsada to samiec i 4samiczki bojownika,a rośliny hm..trudno je nazwać roślinami ledwo żywe żabienice,kilka anubiasów jakieś trawki :cry: .Uh jak miło pooglądać piękne baniaczki na forum.Czy mam szansę na stwożenie czegoś choć trochę podobnego niewpędzając się w koszty bimbrowni oświetlenia itp.?Mieszkam w małym mieście i zdobycie jakiegokolwiek lepszego sprzętu czy nawet leku graniczy z cudem.
Pozdrawiam.
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Jeżeli nie masz szans na przerobienie pokrywy ( zwiększenie oświetlenia) to polecam założenie odbłyśnika. Widać różnicę we wzroście roślin.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2006 20:01 przez Franca81, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

za mało światła ewidentnie! Możesz doświetlać akwarium dodatkowymi lampkami (nocnymi) z żarówkami 30W (chociaż jedną!). Radzę rozbudować pokrywę lub ją zmienić. Pomysł z odbłyśnikami nie jest zły, ale u Ciebie jest po prostu za słaba świetlówka i nic tego nie zmieni.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę. Jak pisały przedmówczynie zasadniczo może być problem z pieknym widokiem roślin, gdyż faktycznie nie bardzo będą się chciały rozwijać. Niestety do fotosyntezy potrzebne jest światło i to na dodatek światło o odpowiedniej barwie (widmie). Dlatego też może częściową poprawą bedzie tu zastosowanie świetlówki akwarystycznej własnie wspomagającej rozwój roślin. Choć nadmienię, że cudów nie uzysaksz przy tej mocy, oczywiście odbłysnik też poprawi warunki świetlne lub nawet wyklejenie całej powierzchni pokrywy od spodu folią aluminiową odbijającą światło. Pozostaje Ci zatem sadzenie mało wymagających roślin. Jednakże nie tylko rośliny są ozdobą akwarium, jeśli nie masz możliwości przeróbki pokrywy polecam akwa z korzeniami, to też może ślicznie wyglądać.
Per aspera ad astra

Obrazek
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Mikrosorum i kryptokoryny dobrze rosną przy słabym świetle, mech jawajski też nie jest wymagajacy. Spróbuj więc "pobawić sie" tymi roślinami, wg mnie ich uprawa powinna sie udać.
Powodzenia!
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
małgosia
Posty: 32
Rejestracja: 21 lis 2005 20:03
Lokalizacja: polanica

Post autor: małgosia »

Dzięki za rady.Widzę więc że to beznadziejny przypadek.Folię odblaskową mam od dawna niestety nic niedała.Na przerobienie pokrywy niestety się niezdecyduję poprostu niepotrafię robić takich wynalazków.Zastanawiam się tylko dlaczego w akwariach zakładane fabrycznie są takie słabe oświetlenia,przecież to uniemożliwia posiadanie jakichkolwiek roślin :( Chyba dam sobie spokój i faktycznie pomyślę o kamieniach i korzeniach.Niewiem tylko czy moim bojusiom to się spodoba.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

To NIE JEST beznajdziejny przypadek! Kup świetlówke FLORA-GLO lub Sylvania GROLUX o mocy 15W (na takie swietlówki masz pokrywe) i posadź te rośliny, o których już pisalem. One naprawde rosną przy słabym świetle i ładnie wyglądają.
Troche optymizmu dziewczyno!
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Karola
Zaawansowany akwarysta
Posty: 617
Rejestracja: 25 paź 2005 13:12
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Karola »

Kobieto, nie tylko rośliny są ozdobą akwa. Posłuchaj rad chemik4 jeśli chodzi o rośliny i może dodaj parę anubiasów przyczepionych do korzeni ( a uwierz korzenie dodają uroku i specyficznego klimatu), a będziesz miała akwa jak marzenie.

Pozdrawiam
Per aspera ad astra

Obrazek
Franca81
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 376
Rejestracja: 06 lut 2005 16:01

Post autor: Franca81 »

Albo możesz się zastanowić nad zmianą biotopu któremu nie będzie potrzebne super oświetlenie (np muszlowce).
Awatar użytkownika
małgosia
Posty: 32
Rejestracja: 21 lis 2005 20:03
Lokalizacja: polanica

Post autor: małgosia »

No dobra.Wyszukałam w sklepie internetowym świetlówkę GROLUX kupię też MHK Floran , JBL kulki nawozowe i startuję od nowa.Posadzę narazie te roślinki które jeszcze przetrwały i zobaczę co się będzie działo.Jeśli coś z tego będzie to dokupię trochę tych które polecacie.A jak z nawozem do wody?Dawać coś?Acha jeszcze spytam co to jest Sera CO2 Tabs Plus.Ale jestem zielona :mrgreen: trochę wyrozumiałości proszę:oops: Zakupy zrobię w poniedziałek więc czekam na sugestie i bardzo za nie dziękuję :)
ODPOWIEDZ