Pomocy!!

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Maggy
Posty: 4
Rejestracja: 28 wrz 2006 21:01

Pomocy!!

Post autor: Maggy »

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć czemu w moim jak na razie 30L akwarium. w którym mam 1 samice (miałam 3 ale dwie mi zdechły wczoraj i przedwczoraj;( ) mam tez 2 samce i 2 molinezje młode plus chyba 4 młode gupiki inne albo zostały pozarte albo koleżanka mi dala młode gupików juz takie większe trochę to mi zdechły ...;( nie wiem co sie dzieje, temperatura. wody jest ok, maja powietrze, czysta wodę, nie sa przekarmione ani głodne raczej tez nie, jak poszłam do sklepu w którym kupiłam filtr to mi powiedzieli żebym dala do akwarium. sol akwarystyczna ale nie wiem czy to dobry pomysł... ta babka co tam sprzedawała powiedziała ze to może być przyczyna ale ja nie wiem ja to sa przecież rybki słodkowodne... naprawdę proszę o pomoc...:((((


A może to ze zmęczenia ze te starsze rybki trochę gonią młode ale te co mi zdechły to były takie większe, ale samice gonią dosyć bardzo....
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2006 22:05 przez Maggy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jasku
Początkujący pomocnik
Posty: 364
Rejestracja: 05 sty 2006 22:34
Lokalizacja: Düsseldorf

Post autor: jasku »

sorki ale malo można zrozumieć z tego co napisalas...
w każdym bac razie masz totalne przerybienie temu ryby sie gonia i zdychaja
ps. czy akwa dojrzało zanim zrobilas w nim zupę rybna??
akwa 540L
robertj
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2006 23:06

Post autor: robertj »

Jakie masz rybki?
1 samica i 2 samce jakiego gatunku?
Kiedy założone akwarium?
Czy filtr pracuje 24 godz. na dobę?
Wygląda mi to na zatrucie rybek związkami azotu wynikające ze zbyt dużej ilości rybek w akwarium. Problem może powiększyć też zbyt wczesne wpuszczenie rybek do uruchamianego akwarium (powinny upłynąć co najmniej 2 tygodnie od uruchomienia akwarium do wpuszczenia pierwszej rybki). Możesz to sprawdzić kupując testy sprawdzające zawartość w wodzie związków azotu NO2 i NO3. Proponuję codzienną wymianę ok 10% wody. Pamiętaj, że woda kranowa musi odstać co najmniej 24 godziny przed wlaniem do akwarium. Należy również dostosować ilość i rodzaj rybek do wielkości akwarium. Dlatego podaj, jakie masz rybki.
Pozdrawiam,
Maggy
Posty: 4
Rejestracja: 28 wrz 2006 21:01

Post autor: Maggy »

tak ale nie dojrzewało bardzo długo i to może być powód??:( moi przyjaciele mają akwaria i niektórzy odrazy dawali rybki do nowo zrobionego akwarium i nic sie im nie działo;( wiec jeśli to jest powód to chyba niemoge już nic zrobić:(( szkoda ale niewydaje mi sie żebym miała takie przepełnienie bo w tej chwili mam ok. 6 - 10 rybek, a czasami pisze że mozna tak robić żeby był 1L na 1 rybke...:(

moje rybki to:
- ok. 5 gupików - 2 samce i jedna samiczka która długo nie pożyje( juz pływa jakby na dnie i nie moze podniesc jakby ogona bo cala idzie do gory a ogon trzyma na kamyczkach;(;() prosze mnie nie uważac ze ja to taka co lubi męczyc ale ja naprawde chciałam dobrze i jestem początkujaca, wszyscy mi mowili ze moge taką ilosc trzymac rybek...:(
-mam jeszcze 3 molinezje (młode i jeszcze dosyc małe) przedtem napisalam ze mam chyba dwie przez pomyłke....

ps. moj ojciec ma mi załatwić za pare dni większe akwa chyba 60L... gorzej jest z tym ze niemam go za bardzo gdzie postawic bo mam mały pokój...
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2006 22:17 przez Maggy, łącznie zmieniany 1 raz.
mlody08
Posty: 69
Rejestracja: 11 sie 2006 15:25

Post autor: mlody08 »

1l = 1 rybka to jest złe przeliczenie!!! Tak sie nie powinno liczyc.. rybki powinny miec swobode a nie męczyć sie 10 rybek na 30L to troche duzo. poprzednicy mają racje kłopotem moze byc przerybienie... moze i wygląda ze jest dobrze im ale wcale tak nie jest... a filt musi pracowac 24/h a swietlowka około 12/ 13 godz
Maggy
Posty: 4
Rejestracja: 28 wrz 2006 21:01

Post autor: Maggy »

przez ostatnie 4 dni zmieniam codziennie wode ok. 20%, filtr pracuje 24godziny na dobe (moze to cos z filtrem jest nie tak... filtruje mi wode ale go wogóle nie słychać tylko plusk wody od pompki...) ... niemam jeszcze oświetlenia ale mam taką dobrą lampkę która oświetla, jest położona na tym samym biurku co akwarium tylko ze jak najdalej od niego zeby sie woda nie grzała i rybki niemiały za dużego światła...

ps. czy mam dodać tą sól akwaryjną co mi radzono w sklepie??
robertj
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2006 23:06

Post autor: robertj »

Większe akwarium to zdecydowanie dobry pomysł. Dojrzewanie akwarium można przyśpieszać wlewając do nowego akwarium część wody ze starego oraz stosując tabletki przyśpieszające wzrost ilości bakterii nitryfikujących (odpowiedzialnych za neutralizację szkodliwych związków azotu, to właśnie dla nich czaka się na "dojrzewanie' akwarium). Przelicznik rybek na litraż to może być raczej np. 2L na 1 cm długości rybki. Proponuję 10% wymiany wody dziennie, szybkie założenie większego akwarium. Możesz spróbować dołożyć do akwarium gałązki roślin pobierających duże ilości związków azotu z wody np. moczarki (roślina popularna w sklepach akwarystycznych).
Nie dodawałbym soli.
Czy dodawana woda jest odstana?
Od ilu dni filtr pracuje?
Pozdrawiam,
Maggy
Posty: 4
Rejestracja: 28 wrz 2006 21:01

Post autor: Maggy »

woda którą dodaje jest odstana od paru dni, filtr pracuje odkąd wpuściłam rybki... dzieki wielkie za pomoc i pozdrawiam


niestety i tak mi samiczka długo nie pozyje, właśnie od dzisiaj taka jest ze pływa na dnie mimo ze zmieniam wode od paru dni codziennie... one sa przeniesione z innego akwa i to moze jest cos z temp. wody... ale samce sa zdrowe i żywe więc niewiem czemu właśnie samice... ale i tak przypuszczam ze mi rybki długo nie pozyja... chodzi mi o gupiki... chyba sie źle przyjely w nowym akwa...:(
robertj
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2006 23:06

Post autor: robertj »

Jeszcze jedno. Ryby nie lubią zbyt szybkich zmian parametrów wody. Lubią za to zróżnicowany pokarm. Nie dawaj więcej pokarmu niż mogą zjeść w ciągu kilku minut. Niezjedzony nadmiar będzie psuje wodę.
Życzę, żeby wszystkim Twoim rybkom udało się doczekać życia w większym, dojrzałym akwarium.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ