No3-problem

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pietras88
Posty: 80
Rejestracja: 09 lut 2006 18:21
Lokalizacja: Sandomierz

No3-problem

Post autor: pietras88 »

Witam przed chwila zrobilem test NO3 w moim akwa. Test wykazał 5. Ile powinienem miec NO3 i jak podniesc wartosć. 2 dni temu robilem podmianke ok 30%. Akwa 240. prosze o szybka odpowiedz
MOIM HONOREM JEST WIERNOŚĆ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Szkodliwe stężenie NO3 wynosi powyżej 40 mg/l

Masz świeżo założone akwarium, o ile się nie mylę, jeszcze nie jest ustabilizowane. Poczekaj parę miesięcy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pietras88
Posty: 80
Rejestracja: 09 lut 2006 18:21
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: pietras88 »

ale ten poziom 5 mg/l nie jest szkodliwy ?
MOIM HONOREM JEST WIERNOŚĆ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zapomniałam dopisać, że stężenie NO3 poniżej 10 mg/l nie jest szkodliwe. A NO3 w dużym stężeniu mają przede wszystkim wpływ na rozwój glonów.

Dosyć dobrze "działa" na NO3 Ceratopreris cornuta, czyli paproć pływająca, która jest takim "odkurzaczem" wody. Polecam tę roślinę do dużego zbiornika. Saddamek mi poddał pomysł, zakupiłam cornutę i jestem z niej bardzo zadowolona. Przygniotłam jej mocno rozwinięte korzenie delikatnie kamieniem, tak, że jest cała pod wodą przy żwirku. Wypuściła bardzo długie liście, ścielące się aż na powierzchnię wody. Tetry je uwielbiają, a malutkie Endlerki mają gdzie się chować.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kucz
Posty: 22
Rejestracja: 07 lip 2006 21:04

Post autor: kucz »

Dodatkowo ilość NO3 między 5-10mg/l i utrzymanie tego w odpowiedniej proporcji z PO4 (10:1) nie pozwala na rozwój glonów i jest bardzo korzystne dla rozwoju roślin w akwarium.

Ja miałem poziom NO3 ok.0ml/l i roślinki prawie nie rosły, nastąpił silny rozwój krasnorostów. Zacząłem używać Planta Gainer Macro (zawiera azot,fosfor,potas) i Planta Gainer Classic i mam NO3 5-10 PO4 ok. 0.4mg/l i glony zniknęły a roślinki ładnie rosną. :lol:
ODPOWIEDZ