kamień napowietrzający

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

kamień napowietrzający

Post autor: pszczółka »

Łaze tu i tam po necie- przypomniało mi się w końcu, co to za licho ten kamień napowietrzający (rany, jakie długie słowo) i jak to to ugryźć? Tzn jak i do czego ewentualnie to zamontować (bo samo z siebie przecież nie działa). I po co to w akwa? Może i głupie pytanie, ale serio nie wiem- bo nie mam. A z dzieciństwa (rodzice mieli długi czas 2 akwaria- dopóki koty nie zaczęły rządzić w chałupie- to nie były czasy pokryw na akwa i innych bajerów) nie pamiętam, choć chyba takie cuś w akwa było. No i coś co wiaże się z tematem, a co znalazłam na allegro- skałki napowietrzające :shock: :?:
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Ewa dostaniesz chyba medal wyciety z ziemniaka za wyszukiwanie problemow :lol:
wpisalem w wyszukiwarke i znalazlem to

"Kamień napowietrzający, służy do zaopatrywanie wody w tlen.
Kamień ma końcówkę do podłączenia z wężykiem."
Wystarczy?
Airgun H... :-P
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Kamien napowietrzajacy jest to najczesciej porowata kostka słuzaca do zaopatrywania wody w tlen.Podłaczana jest zazwyczaj do brzeczyka(brzeczyk jest to pompka powietrzna) poprzez weżyk akwariowy.skałki napowietrzajace to takie wieksze kamienie :lol: .Chyba najprosciej wytłumaczyłem.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

jest to porowata kostka, którą podłączasz do końca przewodu z powietrzem i zanurzasz w akwarium. Powietrze jest tłoczone przez specjalną pompkę (brzęczyk) umieszczaną poza zbiornikiem. Kostka rozbija powietrze na drobne bąbelki. Natlenia wodę i ją porusza.

W moim akwarium stosuję z jednej strony filtr wewnętrzny AquaEl 500 a z drugiej własnie kostkę w celu dodatkowego napowietrzania wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Ok, teraz już wiem, potrzeba pompkę. Nie wiedziałam gdzie to podłączyć. Dzięki.
wróciłam :)
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Jest to całkiem zbędny gadżet, przydatny jedynie w zbiornikach totalnie przerybionych, przeroślinionych albo bardzo głębokich, z kiepską cyrkulacją wody.
Do tego pompka robi hałas (warczy) co nie sprzyja relaksowi ;-)
Bąbelki mają niewątpliwie swój wymiar estetyczny, niektórym się to podoba do tego stopnia, że nie wyobrażają sobie akwarium bez nich. Ale to już rzecz gustu 8)
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Kropi Twoja teoria jest bledna
Do leczenia niektorymi lekami napowietrzanie jest wymagane a przy wygrzewaniu palet(36-37st) wrecz niezbedne bo beda ofiary :wink:
Ponadto slyszalem ze przy "gestym" holendrze w nocy moze wystepowac zjawisko niedoboru tlenu
Pozdrawiam
Airgun H... :-P
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Hm, a czy takie urządzenie jest niezbędne przy rybkach labiryntowych?
wróciłam :)
Awatar użytkownika
Rybaczki
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 580
Rejestracja: 02 mar 2006 1:58

Post autor: Rybaczki »

Labirynt jest plucami ryb odmiany labiryntowe zaraz po wykluciu pobieraja tlen zawarty w wodzie po kilku dniach wyksztalcaja labirynt i wtedy pobieraja tlen zawarty w powietrzu :wink:
Wystarczy :lol:
Airgun H... :-P
Awatar użytkownika
pszczółka
Posty: 314
Rejestracja: 26 wrz 2006 8:32
Lokalizacja: Puławy

Post autor: pszczółka »

Wiem co to labirynt, pytam, czy napowietrzanie jest potrzebne. O ile wiem, rośliny wytwarzają tlen, strumień z filtra poruszający powierzchnię wody również powoduje jej natlenianie, pytam odnośnie pomysłu, króry został zaakceptowany przez mojego partnera i który zamierzam wprowadzic w życie- akwa 50-60l, Azja, labiryntowe- konkretnie bojowniki i prętniki (w jakim układzie, tego jeszcze nie wiem, narazie to tylko "szkic"), nie zależy mi na dochowaniu się gromadki maluchów (chyba że rybcie się uprą). Pytam czy dodatkowe napowietrzanie jest w takiej sytuacji konieczne. Teraz sytuacja jasna, proszę o konkretną odpowiedź.
wróciłam :)
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Napowietrzanie dodatkowe jest zbedne.
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
kropi
Akwarysta
Posty: 662
Rejestracja: 19 maja 2005 9:33
Lokalizacja: Mniasto Uć

Post autor: kropi »

Rybaczki pisze:Kropi Twoja teoria jest bledna
Do leczenia niektorymi lekami napowietrzanie jest wymagane a przy wygrzewaniu palet(36-37st) wrecz niezbedne bo beda ofiary :wink:
Ponadto slyszalem ze przy "gestym" holendrze w nocy moze wystepowac zjawisko niedoboru tlenu
Pozdrawiam
To nie tylko teoria ale tez i praktyka ;-) i to nie tylko moja, ale znajomych, m.in. hodowcy paletek :!: Gdzies tu tez był temat nt napowietrzania i nawozenia CO2, ktos mierzył pO2 przy kamieniu, bez kamienia i z CO2 i pisał ze nie było istotnych różnic.
100 l: reaktywacja
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Chyba po raz pierwszy pozwolę sobie nie zgodzić się z krótką wypowiedzą Suma, o zbędności dodatkowego napowietrzania. Nie generalizujmy. W różnych akwariach są różne filtry, niektóre poruszają powierzchnię wody inne nie. Poza tym w przypadku wystąpienia choroby i konieczności stosowania leków oraz podniesienia temperatury powinno się dodatkowo napowietrzać wodę.
I jeszcze jedno: pomijając względy estetyczne (jedni wolą bąbelki inni nie) miałam sytuację, że filtr wewnętrzny AquaEl się zatrzymał (ślimak w głowicy) i przez cały dzień i noc chodził tylko brzęczyk = bąbelki. Ryby się nie poddusiły, bo miały dodatkowe napowietrzanie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Hmmm..a ja tez potwierdze teorię zbędności dodatkowego napowietrzania akwarium. Zgadzam sie jednak, ze takowe urzadzenie (brzeczyk) warto mieć faktycznie w sytuacjach ekstremelnych (choroba). Poza tym, przy odpowiednim ruchu wody, całkowicie rzecz zbyteczna, a dla efektu bąbelków coż...szkoda wydostawania sie CO2 z akwa, zatem uzywanie na bieżąco dodatkowego napowietrzania nie jest konieczne.

Pozdrawiam
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Robi
Posty: 27
Rejestracja: 16 cze 2006 11:13
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: Robi »

Chyba po raz pierwszy pozwolę sobie nie zgodzić się z krótką wypowiedzą Suma, o zbędności dodatkowego napowietrzania
Ależ Sum odpowiedział wyłącznie na "konkretne" pytanie Pszczólki, tzn. czy potrzebne jest napowietrzanie przy hodowli ryb labiryntowych i miał całkowita rację - jest ono zbędne :!:
ODPOWIEDZ