Wytrzeszcz oka

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
robertj
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2006 23:06

Wytrzeszcz oka

Post autor: robertj »

Kilka miesięcy temu u samiczki Bojownika Syjamskiego pojawił się wytrzeszcz oka. Samiczka została odizolowana do akwarium kwarantannowego, do tego akwarium nalałem Sera Costa MED w ilości leczniczej, do akwarium ogólnego w ilości zapobiegawczej. Choroby, przy których występuje wytrzeszcz (Mykobakterioza, Ichthiophonus, Tuberkuloza) nie wróżyły dobrze rybce. Jedyna lżejsza choroba w której opisie znalazłem wytrzeszcz gałki ocznej to Przyducha opisana przez Andrzeja Sieniawskiego w "Rybach Labiryntowych". Choroba ta jednak u ryb labiryntowych występuje po całkowitym zasłonięciu powierzchni wody przez rośliny pływające (np. rzęsę czy salwinię). U mnie występowały tylko niewielkie ilości wgłębki. Po kilku dniach izolacji rybce wrócił apetyt, wytrzeszcz zaczął maleć aby po 2 - 3 tygodniach zaniknąć. Obecnie rybka czuje się dobrze. Najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem wytrzeszczu gałki ocznej wydaje mi się uraz mechaniczny i w efekcie tego wytrzeszcz, lub w wyniku urazu mechanicznego infekcja oka, a w wskutek tej infekcji wytrzeszcz. Nie znalazłem jednak wytrzeszczu gałki ocznej przy opisach efektów urazów mechanicznych.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Mam ten sam problem u samca H. lifalili. Oko jest powiekszone tak o 1,5 raza. Rogowka wyglada bardzo grubo i matowo. Wytrzeszcz ta jest spowodowana urazem mechanicznym. Niestety zadne terapie nie pomogly...rybka ciagle szoruje okiem o korzenie ... tak jagby chciala zetrzec ta narosl. Utrzymuje sie to juz od ponat 2 miesiecy. Jedyna poprawa byla po podniesieniu temperatury wody do 31,5°C. Wytrzeszcz prawie ustapila... Jednak po opuszczeniu temperatury do 25-26°C Wytrzeszcz tez powrocila :? Niestety...! Jestem bezradny... Rybka zachowuje sie jednak normalnie, je i pogania samice. Tylko od czasu do czasu szoruje okiem o korzen...
Czesc Marcin!
Ostatnio zmieniony 16 paź 2006 20:10 przez MarcinX, łącznie zmieniany 1 raz.
robertj
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2006 23:06

Post autor: robertj »

Na środku rogówki wyleczonego oka rybki można dostrzec małą szarą plamkę. Poza tym wszystko wróciło do normy.
Pozdrawiam,
Robert
ODPOWIEDZ