PROSZĘ O OCENĘ PARAMETRÓW WODY

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
tomlasz
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2006 17:57

PROSZĘ O OCENĘ PARAMETRÓW WODY

Post autor: tomlasz »

witam,
mam zbiornik 240 l, trzy świetłowki po 30W o różnych barwach, zapalane w różnych kombinacja, pojedyńczo itd.
zbiornik mam ogólny,z rybami dla początkujących:
molinezje, neonki, platynki, kosiarki, mieczyki, glonojady.

zmierzyłem parametry wody i wynik jest następujący:

pH = 8,1
przewodność = 0,63 mS/cm
twardość 10 stopni dH
azotany 0 mg/l
azotyny = 0 mg/l
fosforany = 40 mg/l

... zbiornik ma ok.2 miesięcy.ostatnio miałem silny wysyp glonów, stąd też takie oszczędne palenie światła.Po załaczaniu zaledwie na kilka godzin (304) jednej świetlówki, po podmianie wody, glony zanikają.

Problem mały jest z roślinami, które od góry puszczają piękne zielone pędy, a od dołu brązowieją... CZY TO KWESTIA ŚWIATŁA ?

JAK OCENIACIE TE PARAMETRY ???
dziękuję
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

-po pierwsze: za mało światła, jest zasada 0,5 W na litr (świetlówka), czyli u Ciebie by musiało być ok 120W
-po drugie, za wysokie pH, obniż je do ok 7-7,2, dla neonków najlepsze jest ok 6,5 ale to znów nie odpowiada żyworódkom
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Re: PROSZĘ O OCENĘ PARAMETRÓW WODY

Post autor: jabol »

tomlasz pisze:witam,
mam zbiornik 240 l, trzy świetłowki po 30W o różnych barwach, zapalane

pH = 8,1
przewodność = 0,63 mS/cm
twardość 10 stopni dH
azotany 0 mg/l
azotyny = 0 mg/l
fosforany = 40 mg/l
1) przy takim swietle mozesz hodowac rosliny ale malo wymagajace tj: nurzance, anubiasy, zwykle (zielone) amazonki, mchy, czesc kryptokoryn.
ja w swojej tandze 240 l brutto mam 1 x 18 W i rosna: 3 z ww gatunkow roslin:

Obrazek

(sorry za jakos zdjecia ale bylo robione na szybko w celach pogladowych-poza tym HP735 to nie jest najlepszy sprzet do zdjec zbiornikow :) )

2)jakimi testami robiles pomiary parametrow a zwlaszcza : pH i PO4?

3)glony mogly pojawic sie z kilku roznych powodow ale o nich wolalbym napisac jak odpowiesz na pytanie z pkt 2[/img]
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Awatar użytkownika
McOmega
Posty: 160
Rejestracja: 05 sie 2006 13:30
Lokalizacja: Katowice

Re: PROSZĘ O OCENĘ PARAMETRÓW WODY

Post autor: McOmega »

Masz bardzo wysokie fosforany i pH zacznij podawać CO2 to pH spadnie a żeby obniżyć poziom fosforanów musisz zrobić częste podmiany wody.
Akwa 45 l.
Obsada tymczasowa :
2xMolinezja ostrousta,
6x Razbora klinowa
3x Kardynalek chinski
4xKiryski Spizowe
Rośliny: Bacopa C.Echinodorus B Rotala R Vallisneria A Blyxa japonica T Eleocharis acicularis Lilaeopsis novae-zealandiae+butla CO2
bimerjz
Posty: 1
Rejestracja: 23 paź 2006 19:51

glony

Post autor: bimerjz »

proponuje wstawić zdjęcie baniaczka i opisać go po troszce jak często podmienieaz wodę, co tam pływa czym nawozisz podałeś szczątkowe informacje odnośnie parametrów wody i oświetlenia a to dopiero początek.Jaką wode lejesz do podmian ile jak często itp:)
wtedy będziemy mieli przegłąd teoretyczny i napewno ktoś ci coś doradzi
Awatar użytkownika
baku
Posty: 115
Rejestracja: 19 sty 2006 14:27
Lokalizacja: Chojna

Post autor: baku »

zbij fosforany do 0,5 mozesz lekko podniesc azotany bo masz zerowe. o i oswietlenie domaga się kolejnej lampy :idea:
tomlasz
Posty: 2
Rejestracja: 26 paź 2006 17:57

Re: glony

Post autor: tomlasz »

bimerjz pisze:proponuje wstawić zdjęcie baniaczka i opisać go po troszce jak często podmienieaz wodę, co tam pływa czym nawozisz podałeś szczątkowe informacje odnośnie parametrów wody i oświetlenia a to dopiero początek.Jaką wode lejesz do podmian ile jak często itp:)
wtedy będziemy mieli przegłąd teoretyczny i napewno ktoś ci coś doradzi

OTO ZDJĘCIA MOJEGO ZBIORNIKA
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
neonnet
Posty: 25
Rejestracja: 01 lis 2006 19:50

Post autor: neonnet »

Witam.
Zastanawiam się nad parametrami wody które podałeś i coś mi tutaj nie pasuje,tzn. chodzi mi o trzy parametry:
przede wszystkim przewodność, co to są za jednostki, bo jeżeli są to mikrosimensy to powinna być przy tym podana również temperatura ponieważ wartość ta zmienia się wraz z temperaturą.Jeżeli są to mikrosimensy to twierdzę że ten odczyt jest błędny ponieważ 0,5-1,0 mikrosimensa to jest przewodność wody destylowanej,teoretycznie powinna mieć 0,0,ale jak dotychczas nikomu nie udało się takiej wody uzyskać,jako ciekawostkę mogę podać że wody Rio Negro czyli ojczyzna neona czerwonego posiadają zasolenie w granicach 8-11 mikrosimensów.I w nawiązaniu do tego parametru ani podana twardość ani kwasowość nie mają sensu,nie mam pod ręką tabeli przeliczeniowych ponieważ przewodność można przeliczyć na twardość i odwrotnie.I to samo dotyczy kwasowości, teoretycznie woda destylowana powinna mieć pH.7,0,praktycznie dobrze jak ma 6,4 w momencie jej uzyskania.

pozdrawiam neonnet
ODPOWIEDZ