cykl azotowy

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

cykl azotowy

Post autor: Pavel »

Witam
Parę dni temu robiłem pomiary na dojrzewającym akwa i wyszły mi takie wyniki: pH 7,2 TWw 12 TWo 14 i oczywiście NO2 niemalże zero. Wtedy zdecydowałem się wprowadzić dodatkowe rybki do ekipy 3 zbrojników i 5 kirysków dołożyłem 3 meeki. Następnego dnia kumpel przyniósł mi 3 czerwiniaki ( pękł jego zbiornik)
Rybki mają niesamowity apetyt i dużo jedzą. Wszystko jest zjadane w ciągu 2 minut nawet to co opadnie.
Wczoraj robię pomiary i tragedia
:shock: No 2 wzrosło krytycznie do ponad 5, zrobiłem natychmiast mała podmianę wody 35 l ( akwa 370), ale niestety nie przyniosło to widocznych efektów.
Czy wpuszczenie 6 rybek ( młodych) powoduje aż taki wzrost tego czynnika?
Czy mogę się teraz spodziewać, ze No 2 spadnie szybciej niż przy dojrzewaniu akwa?
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Re: cykl azotowy

Post autor: jabol »

Pavel pisze: Czy mogę się teraz spodziewać, ze No 2 spadnie szybciej niż przy dojrzewaniu akwa?
jak "stare" jest akwa ?
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

akwarium nie jest stare ma miesiąc, ale No 2 trzy dni temu miałem prawie zero
Awatar użytkownika
jabol
Pomocnik
Posty: 478
Rejestracja: 10 lis 2005 12:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: jabol »

Pavel pisze:akwarium nie jest stare ma miesiąc, ale No 2 trzy dni temu miałem prawie zero
jaki masz filtr?
radek jablonski - jabol
GSM: 693 74 85 47
skype: radekjablonski
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

Witam
Mam Fluvala 303. Filtruje przez watę i żwirek wulkaniczny. Dodatkowo twardo napowietrzam akwarium.
Aha dodam że zastosowałem przedwczoraj Ichtiosan, ponieważ czerwieniaki ocierały się czasmi o skały, więc zapobiegawczo go użyłem. Efekt jest widoczny od razu, ponieważ rybki teraz się tak nie zachowuja. Czy preparat ten może miec wpływ na bakteryjni nitryfikacyjne?
Pozdro Pavel
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tak, ichtiosanem wybiłeś sporo bakterii nitryfikacyjnych, których i tak nie było w Twoim zbiorniku za dużo.

Błąd: a) wpuszczenie kolejnych ryb do niedojrzałego zbiornika (w dodatku bez kwarantanny!)
b) zastosowanie ichtiosanu ( zbyt mocny środek jak na niedojrzały zbiornik)

Rada: dodaj w trybie natychmiastowym do zbiornika szczepy bakterii nitr. zakupione w sklepie zoo.

Podmieniaj regularnie co trzy dni część wody aż do ustabilizowania się warunków NO2 na zerze.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

Witam
Wielkie dzieki za pomoc, ponieważ podejrzewałem ten ichtiosan, ale nie przypuszczałem, że może on aż tak w tym przypadku zaszkodzić :oops: .
Dzieki za zwócenie uwagi na ten szczegół.
Pozdr Pavel
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Dlaczego podales ichtiosan? Czy zawsze jak masz katar bierzesz antybiotyki?
Lub inaczej... nigdy sie nie drapiesz? Prosze was wszystkich!!! Nie bawcie sie w doktora, tylko ze kiedys slyszeliscie o Ospie rybnej lub o innych chorobach!
Czesc Marcin!
Ostatnio zmieniony 10 lis 2006 8:04 przez MarcinX, łącznie zmieniany 1 raz.
Pavel
Posty: 73
Rejestracja: 17 paź 2006 15:48

Post autor: Pavel »

Witam
Marcine, teraz wiem że zrobiłem błąd i nie będę się bronił przed Twoimi zarzutami. nie podejrzewałem,ze ichtiosan ma aż tak silne działanie.
Naszczęscie dziś rano robiłem pomiary no i nie ta sama woda :D . No 2 spadło do 0,3 i myślę że wieczorem bedzie jeszcze lepiej. Na wszelki wypadek zrobię jeszcze maleńką podmianę wody i będe obserwował.
Pozdro Pavel
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Widze, ze Twoje akwa juz sobie poradzilo z ta pala w leb "Ichtiosan".
Teraz powinno byc nprawde juz lepiej i akwa sie ustabilizuje.
Pozdrawiam Marcin!
ODPOWIEDZ