poczatkujacy - sklad mojego pierwszego akwarium (112L)

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

mikro
Posty: 44
Rejestracja: 29 mar 2005 20:04
Lokalizacja: Wrocław

poczatkujacy - sklad mojego pierwszego akwarium (112L)

Post autor: mikro »

Zakladam akwarium (112L)

Zastanawiam sie nad takim skladem

- stadko Neon Innesa (12 sztuk)
- stadko Kirysków pstrych albo spiżowych (np 8 sztuk)
- crossocheilus siamensis (Kosiarki) (1 x parka)
- zbrojniki niebieskie (1 x parka)
- mieczyki (2 x parka)
- danio ( okolo 10 sztuk) mam pytanko czy mozna laczyc np pregowane z lamparcimy czy trzymac stadko tylko jednej odmiany)
- głupiki (3x parki) - opcjonalnie
- molinezje (2x parka) - opcjonalnie
- parka pielęgniczek ramireza (mam nadzieje bedzie zyla w zgodzie z pozostalymi)

Zastanawiam sie tez nad parka: Bocja wspanaiala juzb bocja ........ (nie wiem jaka to odmiana ale jest w kolorze niebieskim)

Akwarium ma byc typowo dekoracyjne- prosze o jakies sugestie odnosnie skladu

Prosze równiez o info jakie roslinki beda pasowaly to zaproponowanego skladu.

Dziekuje z gory za odpowiedz

Krzychu
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Zaczne od końca :lol: ta niebieska bocja to tez bocja wspaniała tylko że niebieska :) Pielegniczek ramireza nie radze kupowac bo maja one raczej odrebne wymagania co do parametrów choc ja mam kompletna jak narazie zupe rybna i ryby z zupełnie innych biotopów żyja razem i wszystko jest ok choc zawsze jest ryzyko ze tak nie bedzie.zbrojniki rosna dosc duze i do tego jak podrosna traca zainteresowanie glonami.Sadze ze jeden Ci wystarczy a na miejsce 2 proponuje kupic dwa otoski.Co do danio nie widze przeciwskazan zeby trzymac dwa gatunki tylko przy twoim akwa ich liczba nie moze przekroczyc 10.Mieczyków koniecznie trzymaj tylko jedna parke :!: Pamietaj o zasadzie 1cm ryby 1 litr wody.pozdrawiam
Przemek
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Re: poczatkujacy - sklad mojego pierwszego akwarium (112L)

Post autor: AMNESIAC »

mikro pisze:- stadko Neon Innesa (12 sztuk) ok
- stadko Kirysków pstrych albo spiżowych (np 8 sztuk) ok, nawet mniej
- crossocheilus siamensis (Kosiarki) (1 x parka)ciekawe jak rozpoznasz parkę? Mimo wszystko proponuję otoski
- zbrojniki niebieskie (1 x parka)ciekawe jak rozpoznasz parkę? Tylko w wieku dojrzałym!
- mieczyki (2 x parka) szybko się rozmnażają :|
- danio ( okolo 10 sztuk) mam pytanko czy mozna laczyc np pregowane z lamparcimy czy trzymac stadko tylko jednej odmiany) raczej jeden gatunek
- głupiki (3x parki) - opcjonalnie szybko się rozmnażają :|
- molinezje (2x parka) - opcjonalnie szybko się rozmnażają :|
- parka pielęgniczek ramireza (mam nadzieje bedzie zyla w zgodzie z pozostalymi) są wrażliwe na jakość wody
Zastanawiam sie tez nad parka: Bocja wspanaiala juzb bocja ........ (nie wiem jaka to odmiana ale jest w kolorze niebieskim) bocji nie polecam do takiego akwa
Trochę za dużo "szczęścia" :D
Pamietaj o zasadzie 1cm ryby 1 litr wody
Takie jest moje zdanie na temat sugerowanej Twojej obsady :wink:
Rosliny pasują raczej wszystkie, o ile masz odpowiednio dużo światła, ew. CO2 i nawozów.
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
mikro
Posty: 44
Rejestracja: 29 mar 2005 20:04
Lokalizacja: Wrocław

sumek szklisty

Post autor: mikro »

Bylem dzisiaj w sklepie zoologicznym i widzalem sumki szkliste. Bardzo mi sie spodobaly.
Czy jest mozliowsc umieszczenia ich w moim akwarium przy proponowanym skladzie (oczywiscie bedzie on korygowany w oparciu wasze rady) ???

Krzychu
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Jako poczatkujacemu akwaryscie nie polecam Ci sumików szklistych poniewaz są to ryby bardzo delikatne i wrazliwe na zmiany warunków i chemie w akwa.Raczej daj sobie z nimi spokój.
Przemek
mikro
Posty: 44
Rejestracja: 29 mar 2005 20:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mikro »

Reasumujac:

- stadko Neon Innesa (12 sztuk)
- stadko Kirysków pstrych albo spiżowych (np 6 sztuk)
- crossocheilus siamensis (Kosiarki) (2 sztuki)
- otoski (2 sztuki)
- zbrojniki niebieskie (1 sztuka) - chyba ze polecacie inna odmiane glonojada
- mieczyki (1 x parka)
- danio ( okolo 10 sztuk) np 6x danio pregowany i 4 xdanio lamparci
- razbora klinowa lub plamista (4-6 sztuk) - (chyba ze jest mozliwy mix po 2-3 sztuki z kazdej odmiany)

opcjonalnie:
- głupiki (1x parka)
- molinezje (2x parka)

Jak juz bede troszke zaawansowany:
- parka pielęgniczek ramireza
- sumiki szkliste (2 sztuki)

Poleccie mi jeszcze jakies rybki (ladnie wizulanie - akwarium dekoracyjne) ktore pasowaly by do tego skladu.

Czekam na sugestie - dzieki

Krzychu
mikro
Posty: 44
Rejestracja: 29 mar 2005 20:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mikro »

i jeszcze jedno, jaki rodzaj podloza polecacie aby akwarium ladnie sie prezentowalo?? kolor zwirka i jego wielkosc. Prosze rowiez o info ile kg powinnienm go kupic do takiego akwarium

Krzychu
inkubus
Posty: 36
Rejestracja: 23 mar 2005 13:12
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: inkubus »

Wyszło ci 41 rybek w akwa. Licząc że każda z nich osiągnie chociaż trzy cm to otrzymujemy 123 cm. To stanowczo za dużo. Wg mnie powinieneś zrezygnować chociaż z danio albo z neonów
pozdrawiam
inkubus
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

mikro pisze: - crossocheilus siamensis (Kosiarki) (2 sztuki)
- otoski (2 sztuki)
- zbrojniki niebieskie (1 sztuka) - chyba ze polecacie inna odmiane glonojada
Kosiary i otoski to są glonojady, ale kosiarek nie polecam docelowo do 112l. Z obserwacji wiem, że zbrojnik niebieski tylko w "dzieciństwie" zjada glony, potem staje się "darmozjadem i terrorystą". Zamiast tych wszystkich opcji może ok. 3-4 otosków :)
Jeśli chodzi o resztę obsady, to proponuję zdecydować się na więcej sztuk danego gatunku, niż na więcej gatunków ryb w akwa. I musisz pamiętać o nieprzerybianiu zbiornika :!:
Jeśli chodzi o żwirek, to ryby ładnie sie prezentują na ciemnym żwirku. Biorąc pod uwagę, że planujesz ryby denne i rośliny, polecam żwirek rzeczny kaliber 3-6mm. Można dostać w kolorze ciemnobrązowym, ile kg, to zależy od roślin (grubość podłoża).
pozdrawiam
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

qwszystko o.k tylko rybek troche duzo.Dobierz obsade tak zeby miec około 100 cm ryb w akwa.Co do zwirku to jak tam uwazasz jesli wolisz nature to polecam własnie rzeczny brazowy,a jak chcesz hmm troche kiczu to na polskim rynku dostepne są żwirki we wszystkich kolorach :)
Przemek
mikro
Posty: 44
Rejestracja: 29 mar 2005 20:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mikro »

Dzieki, sklad rybek mi sie juz wyklarowal. Prosze jeszcze tylko o to: jakie gatunki maja byc w parkacha a jakie w haremach?

Mam rowniez pytanko o piasek w pewnej czesci akwarium zamiast zwirku??? czy sa jakies przeciwskazania . Widzalem takie roziwazanie u brata mojej dziewczyny i ladnie sie to prezentowalo

Krzychu
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Z tych ryb o których pisałeś nie widze ryb haremowych.Co do piasku to powiem Ci że zdania sa podzielone co do częsci akwa w piasku ale przy twoich rybach nie polecam piasku.No ale jesli sie zdecydujesz to tylko na piasek zakupiony w sklepie.
Przemek
AMNESIAC
Pomocnik
Posty: 233
Rejestracja: 11 wrz 2004 10:32
Lokalizacja: gdynia

Post autor: AMNESIAC »

mikro pisze:jakie gatunki maja byc w parkacha a jakie w haremach?
Nie masz za bardzo rybek do trzymania w parze (wyjątek to ramirezki), ani w haremie, może z wyjątkiem mieczyków (i innych zyworódek). Większość z tego, na co się zdecydowałeś to są ryby stadne.
A o piasku w akwa już było tutaj: :arrow: http://www.akwapark.aplus.pl/akwaforum/ ... 65&start=0
pozdrawiam
pozdrawiam, katarzyna
63L mała Tanganika
212L w drodze
mikro
Posty: 44
Rejestracja: 29 mar 2005 20:04
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mikro »

Mam jeszcze prosbe o ilosc zwirku ( ile kg??)
W postach czytalem ze nie mozna sluchac rad ludzi w sklepie ale jesli wy mi nie pomozecie to zostana mi tylko oni:(

Ile powinninm kupic zwirku do akwarium 112L (80x35)
Prosze o rade

Krzychu
nazek1
Posty: 63
Rejestracja: 16 mar 2005 12:49
Lokalizacja: Stalowa Wola

Post autor: nazek1 »

miałem dokładnie ten sam dylemat, ale nikt mi nie odpowiedział na to pytanie, ponieważ to zależy od warstwy żwirku i jego ukształtowania, więc kupiłem 14 kilo :lol:
Nowy użytkownik (Laik w tym temacie) Zakładane akwarium 112 L
ODPOWIEDZ