Rozmnazanie skalarow- systematycznosc tarła!

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
maciejc4
Posty: 98
Rejestracja: 23 lis 2005 17:53
Lokalizacja: Bydgoszcz

Rozmnazanie skalarow- systematycznosc tarła!

Post autor: maciejc4 »

Witam , mam pytanie - czytalem, ze ikra jest skladana w mniej-wiecej odstepach 2-tygodniowych, czy moglby ktos powiedziec mi przez jaki czas jest ona skladana? Tzn ile jest serii (takich ~ co 2 tygodnie), i ile razy do roku odbywa sie tarlo? Czy skalary tylko raz maja taki okres kiedy intensywnie skladaja ikre, czy moze odbywa sie to co roku? Mam nadzieje, ze ktos bedzie w stanie mi pomoc!

Pozdrawiam!
maciejc4
neonnet
Posty: 25
Rejestracja: 01 lis 2006 19:50

Post autor: neonnet »

Witam.
Spróbuję odpowiedzieć na twoje pytania.Otóż skalary podobnie jak większość ryb składają ikrę w okresach które popularnie określa się cyklami.Ilość tareł w cyklu jest trudna do określenia ponieważ zależy to od wielu czynników,przeciętnie do ok. dziesięciu.Po tym czasie następuje okres odpoczynku,który trwa kilka miesięcy.Reasumując w ciągu roku są to dwa lub trzy cykle.Oczywiście zależy to również od tego jaki sposób wychowu przyjmiemy,czy pozwolimy im złożyć ikrę i zająć się pielęgnacją ikry i narybku,do momentu kiedy się usamodzielni,czy odłowimy wylęg lub przełożymy ikrę po zakończeniu tarła.Kolejnymi bardzo istotnymi czynnikami są m.in. wiek ryb,sposób karmienia,temperatura.To jest taka najbardziej ogólnikowa odpowiedż na postawione pytania.

pozdrawiam neonnet
Aloj
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2007 0:36
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Aloj »

Wg. mnie czestotliwość składania ikry u skalarów ( oczywiście mówię o akw. a nie o naturze) zależy od temp. w akw. Ja jeśli nie chcę ikry (trzymam parami ) obniżam temp. w akw. do ok. 20 st. natomiast jak chcę je sprowokować do tarła podnoszę do ok. 26-27 st. i z reguły po 2-4 dniach mam ikrę. I niestety, jeśli temp. w akw. jest utrzymywana na stałe wyższa, skalar się szybciej zużywa (krócej żyje) ze względu na to częste składanie ikry. Piszę "skrótowo" ale sens jest chyba zachowany.
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Jesli rybcie maja zapewnione odpowiednie warunki to beda składaly ciagle ikre.oczywiscie z pewnymi przerwami w tarle(samica po zlozeniu ikry musi tez odpoczac i odczekac na moment kiedy kolejna partia ikry bedzie dojrzala)
A o wplywie temperatury na długosc zycia skalarow slysze po raz pierwszy.Wiem ze obnizenie temperatury ma znaczenie przy proporczykowcach to ponoc (nizsza temperatura) jest w stanie wydłuzyc ich zywot.
Skalar jest rybciom o dosc długim zywocie cos kolo 4 lat(tak mi sie wydaje) i nie widze sensu wydłuzac jego zywotu.
A temperatura 20*C to jest chyba bardziej wskazana jesli chodzi o kardynałki czy ziomowane w domu kolorowe karasie z oczka a nizeli skalary one sa rybami typowo cieplolubnymi.
Ja rozmnazam gurami marmurkowe i srednio co 3-4 tygodnie dopuszczam do tarla tak by tarlaki mogly odpoczac w szczegolnosci samica i by ikra mogla dojrzec.Nie dbam o młode samiec sie nimi zajmuje na tyle na ile potrafi, zalezy mi jedynie na tym by samica nie nosila w sobie tej ikry(by sie z niej wyproznila)a i by samiec nie byl tak agresywny wobec partnerki ktora jest pelna ikry.
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
Aloj
Posty: 98
Rejestracja: 13 sty 2007 0:36
Lokalizacja: Śląskie

Post autor: Aloj »

Hej nie tylko ja rządzę po nocach... ale do tematu
Temp ma zależność do długości życia - przynajmniej samicy - częste składanie ikry jednak ją "zużywa", taka "ciągle rozrodowa" zyje max. 3-4 lata, natomiast jak się "uspokoi " temp skalary dożywają 8-9 lat. Sama tak często nie doprowadzałam skalarów do tarła(właśnie temp. reguluję kiedy chcę, mam parę odmian i puszczam na zmianę) , ale wiem to od mojego nauczyciela akw (tak nazywam człowieka który pokazał mi świat akw.). On zajmuje się hodowlą ponad 40 lat i robi masówkę tzn max odmian i max ilość na hurtownie itd. Nie bawi się natomiast w akw. dekoracyjne i ze względu że od niego się cały czas uczę niektóre sposoby postępowania mogą się róznić od tu prezentowanych.

PS. temp. 20 st w której trzymam poza (czy przeciw) tarłem to prawda, nie przejęzyczenie
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

stymulacje tarła można zrobić naprzykład tak
-gwałtownie zmiękczyć wodę (pora deszczowa w naturalnym środowisku ma takie skutki
- zrobić wodę zasadową a potem w przeciągu 2-3 dni zakwasić ją do 5,5-6 stopni
- podwyższyć tęperature o 2-3 stopni lub ją obniżyć
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
ODPOWIEDZ