choroba glonojada

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
tibi
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2006 0:08

choroba glonojada

Post autor: tibi »

Ostatnio zauważyłem na grzbiecie w okolicy głowy rane u glonojada. troche to dziwne bo agresywnych ryb nie mam ( gupiki, kosiarki, skalary, molinezje, mieczyki, danio i glonojady ) a i sam glonojad ma troszke ponad 20 cm. ale po paru dniach rana sie troche zwiększyła i ma taki jakby biały farfocel na czerwonej ranie. robiłem zdjecia jak beda za mało dokładne to postaram sie zrobic lepsze. Jak pomóc glonojadowi ? Czy i jak go leczyć ?? Lepiej w akwarium ogólnym ( 112 l ) czy osobno w drugim akwarium obecnie pustym ( 25 l ) ??

http://img174.imageshack.us/my.php?imag ... ad1zq3.jpg

http://img86.imageshack.us/my.php?image ... ad2fh6.jpg

http://img174.imageshack.us/my.php?imag ... ad3lq2.jpg
Awatar użytkownika
danysan
Posty: 30
Rejestracja: 26 mar 2006 17:37
Lokalizacja: Działdowo

Post autor: danysan »

mój glonojad też miał coś takiego i pojakimś czasie drugi glonojad to od niego prZejął i obydwa zdechły ja bym radził doosobnego akwarium go odsadzic pozdro ale co to jest to ja nie wiem do tej pory
70 litrów ogólniak
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Nie przenos go do tego malutkiego kotnika. Tam to naprawde zdechlby ze stresu!
Podaj do akwa sera mycopur w zalecanej przez producenta dawce.
Lub JBL Fungol (nie zawiera miedzi). To male skaleczenie ktore zaczyna lekko plesciec. A tak wogole to mysle, ze masz dobre przerybienie.... i wysokie NO3. Bo z takimi rankami to sobie rybki raczej same radza a i one nie plesnieja w dobrych warunkach.

Widze jednak, ze hodujesz ryby ktore w naturze dorastaja do 60cm a w akwa lekko do 40cm. Wiec pomysl nad wiekszym akwa (tak z 400l) lub oddaj te biedne glonojady. (Twoje glonki to niestety pospolite Liposarcus pardalis lub L. disjunctivus) Kup zamiast nich bardzo popularne Zbrojniki niebieskie...one rosna tylko do 12-15cm i napewno nie wyrosa Tobie z Akwa :wink:
Co do Skalarow i reszty rybek w tym akwa ...oje, oje!
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tibi, Sum Ci odpowiedział wszystko, co powineś zrobić. Ja się tylko dołączę do tego oje..oje.. , bo masz naprawdę przerybienie w zbiorniku, w dodatku obsadę kompletnie do siebie nie pasującą i źle dobraną. I stąd choroby.


Skalary powinno się hodować w akwariach o wysokości conajmniej 50 cm i poj. powyżej 150l. A Twoje glonojady jak dorosną nie zmieszczą się nawet w 300l.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tibi
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2006 0:08

Post autor: tibi »

dzięki za pomoc - wlałem juz mycopur. jak glonojad sie podkuruje to pomyśle nad zmianą obsady. ale wtedy to poprosze o pomoc zeby znowu błędu nie zrobić :)
pozdrawiam
ODPOWIEDZ