Metna woda , jakby mleko

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kunio
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2006 21:03
Lokalizacja: Wałbrzych

Metna woda , jakby mleko

Post autor: kunio »

Witam

Jestem tu nowy wiec prosze o wyrozumialosc :lol:

Akwa :112l
Filtr : Tetra Tec Ex 700 zewnetrzny , Aqua Szut Turbo wewnetrzny
Grzalka :Hagen Elite 150w z termostatem
Temperatura : 24C
Oswietlenie :2x18W :oops: mam zamiar dolozyc jeszcze 1x30W
pH: 7
Twardosc calkowita wody 5N

Akwa zalozylem w czwartek zaczalem od filtra Tetry ulozylem wszystko wedle instrukcji czyli od dolu:

1. Ceramika , bioaktywna gabka
2. Bio kule
3. 2x bioaktywna gabka
4. Bioaktywna gabka ,wegiel aktywny, wklad filtracyjny z przedzy

Nastepnie ulozylem zwirek na to polozylem Tetra Plant Complete Substrate takie gotowe podloze dla roslinek i na koniec podalem bialy zwir.Posadzilem roslinki , kilka zabienic amazonskich , cryptokoryny , anubias i pare roslin ktorych nazw nie znam.Pod kozenie wsadzilem nawoz w tabletkach Tetra Plant Crypto.Dodalem jeszcze dwa kozenie po obu stronach akwa.Nalalem wode i dodalem tak jak w instrucji (5ml na 10l wody czyli jakies 55ml) Tetra Aqua TORUMIN i nawoz do roslinek w plynie Tetra Plant PLANTAMIN .Na poczatku woda byla strasznie metna , ale wogole mnie to nie dziwilo bo bylo to nowe akwa.Nastepnego dnia bylo to samo , postanowilem wyciagnac filtr z drugiego akwa Aqua Szut Turbo i podlaczylem go. Wsobote woda troszke sie poprawila ale w bardzo minimalnym stopniu , wiec postanowilem wyciagnac wegiel aktywny z filtra Tetry. Dzisiaj jest niedziela i wogole nie widze poprawy wody , staram sie ja mocno napowietrzac filtrem wewnetrznym, a woda wyglada jakby ktos nalal do niej mleka POMOCY .
Dzisiaj mierzylem pH wyszlo mi 7 Twardosc calkowita wody 5N.Zamierzam trzymac w tym akwarium 5 skalarow , wiem ze jest to zbyt maly zbiornik ale mam te rybki juz 3 lata i bardzo sie do nich przywiazalem.
Moze jest zbyt wczesnie ????A moze potrzeba wiecej czasu aby woda dojrzala ???Moze jest to wina bialego zwiru???A moze to pierwotniak???
Prosze o wasze opinie
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Węgla aktywnego nie używa sie na codzień, stosuje sie go tylko po leczeniu ryb by usunać chemikalia z wody, więc dobrze ze go usunałeś z filtra.

Ten biały żwir budzi u mnie podejrzenie, ale nie z powody zmątniena wody tylko ze zwględu na jego prawdopodobny skład chemiczny, jest bowiem całkiem możliwe, że to jest kruszony marmur/wapień. Daj troche tego zwirku do kubka i zalej go octem, jeśli pojawią sie bąbelki/piana to znaczy to że masz do czynienia z grysem wapiennym/marmurowym, ten materiał powoduje niestety podwyższenie pH i twardości wody w akwarium, wiec należy go usunąc.

Teraz zmętnienie, piszez że to akwarium ma dopiero kilka dni, więc warunki w nim są niestabilne i dlatego mógł nastąpić tzw. zakwit pierwotniaków, poczekaj kilka dni a samo to ustanie, wode nadal filtruj, utrzymuj stałą temperature i oświetlaj akwarium.
Poczekaj jeszcze na wypowiedzi innych uzytkowinków forum.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

tetra Plant Complete Substrate jest przyczyną (mam nadzieje że go nie płukałeś bo by sie stał jałowy i kasa poszła by w błoto) jeżeli go nie płukałeś zawarte tam składniki odżywcze przedostały sie do wody to normalne przy tym nawozie z czasem minie przefiltruj dobrze wodę
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
kunio
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2006 21:03
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: kunio »

Nie , nie plukalem go .A czy parametry wody moga byc?? Twardosc nie jest za niska???
Awatar użytkownika
dafik
Posty: 214
Rejestracja: 12 wrz 2006 18:28
Lokalizacja: poznań

Post autor: dafik »

zależy jakie ryby chcesz hodować ale mniejszej twardości nie rób najlepsza twardość jest 8-5
112l
-para ramirezek
-6 miedzików
-1 brzanka zielona (reszta zdechła)
- teraz już 3 kiriski
kunio
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2006 21:03
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: kunio »

W tej chwili mam

pH: 7
Twardosc calkowita : 5

Achce miec tylko te skalary i duzo roslin , bede nawozil CO2 , ale martwi mnie tylko to zmetnienie wody :cry: Mam nadzieje ze sie ustabilizuje ta woda w koncu , a moze podmienic troche wody???
marrcin
Posty: 38
Rejestracja: 07 lis 2006 9:38
Lokalizacja: Lublin

Post autor: marrcin »

Czesc!
Mam akwarium ponad dwa miesiące, też zastosowałem Tetra Plant Complete Substrate i długo walczyłem z mętna wodą. Teraz juz wszystko jest ok. Trudno mi powiedzieć czy działo się tak z powodu tego podłoża ale takie mam doswiadczenia. Drugi raz w każdym razie bym nie użył TPCS.... :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mam wrażenie, że zupełnie niepotrzebnie od początku zacząłeś nawozić akwarium. Poczekaj z tym przynajmniej miesiąc. Na chwilę obecną podmień dużą część wody na odstaną i czekaj. Nie dodawaj żadnej nowej chemii, oświetlaj zbiornik 10-12 h/dzień, filtr trzymaj non stop włączony.

Według tego, co napisał Chemik sprawdź żwir.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kunio
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2006 21:03
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: kunio »

Przed wczoraj bylem zmuszony wpuscic do tej wody moje rybki, poniewaz kolezka likwidowal akwarium i nie mialem co z nimi zrobic :cry: , ale dzisiaj doznalem szoku!!!!!!! wczoraj zauwazylem jak jeden skalar caly czas czysci liscie i jest strasznie agresywny . A dzisiaj zauwazylem na liscu IKRE!!!!!!! :shock: , jak narazie widze ze skalary dobrze sie czuja w tej wodzie
marrcin pisze:Czesc!
Mam akwarium ponad dwa miesiące, też zastosowałem Tetra Plant Complete Substrate i długo walczyłem z mętna wodą. Teraz juz wszystko jest ok. Trudno mi powiedzieć czy działo się tak z powodu tego podłoża ale takie mam doswiadczenia. Drugi raz w każdym razie bym nie użył TPCS.... :)
marrcin jak dlugo trwalo u ciebie to zmetnienie wody? Czy uzywales jakis dodatkowych srodkow? czy podmieniles wode???

opcja "zmień" Chemik4
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

wczoraj zauwazylem jak jeden skalar caly czas czysci liscie i jest strasznie agresywny
Skalar w 112l? To tak, jakby 2 metrowy człowiek miał codziennie przechodzić przez drzwi 1,5m. Nie wkurzyłbyś się?
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kunio, skalary nie powinny pływać w Twoim zbiorniku. Potrzebują akwarium o wysokości min. 50 cm. Robisz błąd za błędem. Wpuściłeś ryby do niedojrzałego zbiornika, w dodatku z nieznanymi parametrami wody i bez jej klarowności. Jeżeli ryby to przeżyją i za pół roku napiszesz, że obyło się bez chorób i smierci, to będzie to cud.

Co jeszcze masz w obsadzie?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kunio
Posty: 19
Rejestracja: 10 lut 2006 21:03
Lokalizacja: Wałbrzych

Post autor: kunio »

Nie posiadam juz zadnych tylko 5 skalarow

pH:7
Twardosc calkowita wody:5


używaj opcji zmień
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Aha, tylko 5 skalarów, spoko. Tylko 5 skalarów, których nie powinno tam w ogóle być :!:
Obrazek
ODPOWIEDZ