Problem z anubiasem.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pawello
Posty: 38
Rejestracja: 29 paź 2006 19:54

Problem z anubiasem.

Post autor: Pawello »

Witam, w akwa mam dwa anubiasy przymocowane do korzenia obok siebie i niedawno zaatakowały je glony. Jest ich bardzo dużo zwłaszcza na liściach a w akwa mam sporo innych roślin jednak glony zaatakowały mi tylko anubiasy...jak jakis sposób aby te glony znikneły z tych anubiasów???

Pozdro.
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam,jest duzo rodzaii glonow wiec ciezko sie domyslec jakie zaatakowaly Twoje rosliny,prosze o wiecej informacji na ten temat.
Pozdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Pawello
Posty: 38
Rejestracja: 29 paź 2006 19:54

Post autor: Pawello »

Jedynie co moge powiedzieć o tych glonach to tylko to, że są gęsto obsadzone na liściach są nitkowate o długości ok 1 cm.
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Pawello
Posty: 38
Rejestracja: 29 paź 2006 19:54

Post autor: Pawello »

Thx, pozdro.
gilliam
Akwarysta
Posty: 794
Rejestracja: 07 lis 2006 14:39
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: gilliam »

Doszukaj się przyczyny, a glony usuń mechanicznie (tzn. palcami).
Obrazek
Awatar użytkownika
al
Początkujący pomocnik
Posty: 114
Rejestracja: 11 maja 2006 11:15
Lokalizacja: Toruń

Post autor: al »

Anubiasy nie lubią zbyt ostrego światła, dlatego szybciej od innych roślin pokrywają się glonami. Preferują światło rozproszone, mogą nawet rosnąć w cieniu. Przesadź je w mniej oświetlone miejsce.
Zobacz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Anubias
Pawello
Posty: 38
Rejestracja: 29 paź 2006 19:54

Post autor: Pawello »

Ok zrobie tak jak mówisz, dzieki za rade, a jeśli chodzi oto światło to sie zgadza te anubiasy cały czas były wystawione do światła( zero cienia) no ale teraz już znalazłem dla nich odpowiednie miejsce.
Aha.... jeszcze mam takie pytanko otóż zna ktoś taką roślinę która obrosłaby mój korzeń ceramiczny?? Nie biore pod uwagi mchu jawajskiego ponieważ miałem go był dobrze przymocowany ale niestety wcale nie porósł korzenia(rozrastał sie elegancko ale chyba nie ma on tendencji do porastania danego elementu).Myślałem o wgłębce(rzęsa wodna) ale to roślina pływająca z kolei...Jesli znacie jakieś ciekawe gatunki tego typu roślin to prosze o ich podanie

PoZdRo
:D
Awatar użytkownika
kordare
Akwarysta
Posty: 343
Rejestracja: 17 lut 2006 10:39
Lokalizacja: radom-londyn

Post autor: kordare »

Witam
Wglebka to zupelnie co innego niz rzesa wodna.
Jezeli chcesz zeby wglebka porosla Twoj ceramiczny korzen to musisz go oblozyc wglebka a potem przycisnac ja siatka nylonowa.
POzdrawiam
'Bog stworzyl czlowieka, bo nie spodobala mu sie malpa.
Dalszych eksperymentow zaprzestal'
Pawello
Posty: 38
Rejestracja: 29 paź 2006 19:54

Post autor: Pawello »

Cześć,
Ahaaa.... teraz wszystko jasne a koleś w sklepie zoologicznym powiedział że wgłębka to to samo co rzęsa wodna... dzieki za informacje.To pewnie wgłębka zmieni postać rzeczy i mi obrośnie korzeń.

PoZdRo.
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Wgłębka nie obrosnie Twojego korzenia bo nie miala by czym sie do niego przytwierdzic(nie posiada korzeni) taki korzen mozna obsadzic mikrozorium ono powinno pokryc korzen gąszczem lisci-bynajmniej u mnie ładnie porasta korzen naturalny i dosc ciekawie wyglada musialem tylko na poczatku przywiazac te rosline do korzenia nitka ktora sie pozniej chyba rozpuscila bo jej nie widze a mikrozorium mocno i pewnie trzyma sie korzenia.Ja z powodzeniem obsadzalem korzenie mchem jawajskim a jesli mech rosl bardziej do gory niz na boki to przycinalem odstajace fragmenty nozyczkami :lol: tez ciekawie wygladalo dopoki moje mlode zbrojniki niebieskie nie zaczely sie wdzierac miedzy mech a korzen wowczas troche mi tego mchu odpadlo ale teraz kiedy jest na korzeniu mikrozorium nie mam takich problemow i zbrojniki swobodnie moga sobie skrobac drewno nie odczepiajac od niego roslin.
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
Pawello
Posty: 38
Rejestracja: 29 paź 2006 19:54

Post autor: Pawello »

Czesc, to co napisałeś odnośnie tej wgłębki to prawda ponieważ przytwierdziłem ją do korzenia ceramicznego(jest podłużny i przewiercony na wylot) i raczej nic z tego... ale przed tym korzeń ten oplotłem cienką żyłką (w taki sposób jak wiąże się szynkę- czyli takie pętle) i wsadziłem tą roślinę tylko właśnie problem pojawia sie odnośnie korzeni bo raczej ta roślina chyba nie bedzie porastać tej ceramiki a rośline kupiłem na giełdzie akwarystycznej no a sprzedawca zapewniał mnie w 100% ze ta roślina porasta wszystkie elementy tego typu a tu jednak lipa...wiec tą roślinę jak mogę przymocować? pewnie tylko do podłoża? i czymś przycisnąć? A tak sie składa że mikrozorium uskrzydlone też mam w akwa i już liście elegancko puszczają młode wraz z korzeniami i możliwe jest aby przymocować tą roślinę do tego korzenia ceramicznego poziomo?? też będzie się rozrastać?? bo w obecnej chwili przymocowana jest pionowo i niezabradzo młode liście i korzenie mają się czego trzymać:/

Pozdro
kiler
Akwarysta
Posty: 494
Rejestracja: 08 lis 2005 16:49
Lokalizacja: Słubice

Post autor: kiler »

Moje mikrozorium rosnie tak jak ja w danym momencie uloze korzen pionowo czy poziomo nie ma roznicy :lol: z tego co wiem to wgłebke akwarysci przymocowuja do elementow za pomoca siateczki(nie wiem jakiej) i ona pozniej porasta te siateczke i robi sie taki korzyszek tzn przykładasz wgłebke np do korzenia i owijasz ja siateczka tak by roslina miala dostep swiatla i pozniej to przymocowujesz zylka czy nitka do korzenia :) ale z tego co slyszalem to wglebka co ma rosnac w pelni zanurzona a nie na powierzchni to potrzebuje silnego oswietlenia i podawania CO2 :? a Mikrozorium moze i pionowo rosnac i poziomo i chyba mu nie zrobi roznicy wielkiej tylko wystarczy mlode rosliny przymocowac nitka do korzenia :D
Pozdrawiam :)
Póki co 96 litrów-amazonka
Pawello
Posty: 38
Rejestracja: 29 paź 2006 19:54

Post autor: Pawello »

OK dzięki za pomoc... cos własnie widze ze ta wglębka niezabradzo rośnie i chyba raczej zdobędę taką siatkę i zacznę działać z mchem jawajskim

Pozdro :D
ODPOWIEDZ